Obieg zamknięty = zrównoważony?
Obieg zamknięty jest ważnym narzędziem efektywności wykorzystania zasobów, lecz ta koncepcja jest zbyt często automatycznie utożsamiana ze zrównoważonym rozwojem. Aby przedmiot był naprawdę zrównoważony, musi być od początku zaprojektowany z myślą o użytkowaniu przez długi czas. Na przykład kupowanie odzieży, zakładanie jej raz, a następnie oddawanie lub pokonywanie długich dystansów samochodem, aby odwiedzić stację recyklingu, ma wprawdzie charakter obiegu zamkniętego, ale niekoniecznie jest zgodne z zasadami zrównoważonego rozwoju. Johanna Ljunggren, manager ds. zrównoważonego rozwoju w Kinnarps, wyjaśnia, jak gospodarka o obiegu zamkniętym może służyć zrównoważonej przyszłości, jeżeli jest stosowana w odpowiedni sposób.
Czy dokonaliśmy zrównoważonego wyboru, jeżeli wybraliśmy używane meble do wyposażenia wnętrza?
Kiedy mebel można uznać za produkt, który powstał w ramach obiegu zamkniętego? Czy kwalifikuje się, jeżeli miał kilku właścicieli lub użytkowników? Czy z perspektywy zrównoważonego rozwoju lepiej, gdy mebel ma kilku właścicieli przez dziesięć lat, czy też, gdy ten sam właściciel dba o niego i użytkuje go przez piętnaście lat? Ważne, aby podczas podejmowania decyzji uniknąć pułapki, która polega na założeniu, że dokonujemy zrównoważonego wyboru, preferując używane elementy wyposażenia wnętrza. Regularnie w różnych umowach i zamówieniach spotykamy się ze specyfikacjami, które wymagają, aby określony procent wyposażenia wnętrz był używany. Intencje są dobre, ale niestety niewystarczające dla zapewnienia zrównoważonego użytkowania mebli. Aby dokonać rzeczywiście zrównoważonego wyboru, należy zwrócić uwagę na szereg parametrów. Po pierwsze, należy upewnić się, że jakość i materiały ponownie wykorzystanej aranżacji wnętrza są odpowiednie do ich zastosowania w konkretnej przestrzeni. Skąd pochodzą meble? Z jakiego materiału zostały wykonane? Czy zostały odnowione i w jaki sposób? Należy również zwrócić uwagę na to, jak długo dane meble będą jeszcze służyć. Czy będzie można będzie je jeszcze odświeżyć, odnowić lub wyremontować, gdy zajdzie taka potrzeba?
“Im większa trwałość mebla, tym mniejszy wpływ na środowisko z perspektywy użytkowania. Dlatego koncentrujemy się na tworzeniu mebli z potencjałem długowieczności”
Johanna Ljunggren, manager ds. zrównoważonego rozwoju w Kinnarps
Ponadto należy zwrócić uwagę na to, gdzie meble zostały wyprodukowane i w jaki sposób dostarczone. Czy zapakowano je w materiał jednorazowego użytku i jakiego paliwa użyto podczas transportu? Warto również dowiedzieć się, czy zakład, który wyprodukował lub odnowił te meble, zapewnia swoim pracownikom godne warunki pracy, tj. bierze pod uwagę zrównoważony rozwój społeczny. Aby zapewnić spójność i harmonię aranżacji wnętrza, ważne jest również, aby dokładnie zaplanować, w jaki sposób stare i nowe elementy wystroju będą ze sobą współgrać, aby uniknąć estetycznego chaosu, który nie ma nic wspólnego ze zdrowym i przyjemnym otoczeniem. Wreszcie, co niemniej ważne, należy również określić wymagania dotyczące zasad zrównoważonego rozwoju dla nowej aranżacji wnętrz. Ten aspekt jest to zbyt często pomijany. Należy wymagać, aby nowe elementy wyposażenia wnętrza były produkowane w sposób zrównoważony, przy użyciu nietoksycznych materiałów, aby były projektowane z myślą o trwałości i gotowości do odświeżenia lub odnowienia, gdy nadejdzie odpowiedni czas.
Innymi słowami, utożsamianie obiegu zamkniętego z ponownie wykorzystywanymi elementami wystroju wnętrz jest pójściem na łatwiznę. Jeśli jednak wiemy, jakie pytania należy zadać i jak określić specyfikację, to tworzenie wnętrz z wykorzystaniem wtórnego obiegu produktów i materiałów może być jednym ze sposobów uzyskania zrównoważonego obiegu zamkniętego.
Kto przeżyje najdłużej, ten wygrywa! Co oznacza koszt cyklu życia?
Kierowanie się ceną tu i teraz to krótkoterminowy sposób wyboru wystroju wnętrza. Aby uzyskać najlepszy i najbardziej zrównoważony zwrot z inwestycji, należy wziąć pod uwagę koszt cyklu życia wyposażenia wnętrza. Jak długo meble będą służyły mnie lub innej osobie? Czy łatwo będzie dokupić części zapasowe i w razie konieczności odnowić je? W jaki sposób wyposażenie będzie służyć osobom korzystającym z nich w naszej organizacji? Musimy rozważyć te wszystkie kwestie, żeby odpowiedzieć na pytanie, czy wybieramy najbardziej przystępny cenowo i zrównoważony produkt. Wyobraźmy sobie, że krzesło X kosztuje 80 euro, a krzesło Y 100 euro. Krzesło X psuje się po trzech latach, nie ma możliwości jego naprawy lub powoduje urazy, zmuszając użytkownika do pójścia na zwolnienie lekarskie. Z drugiej strony jest krzesło Y, które zapewnia użytkownikowi ergonomię i wytrzymuje dziesięć lat, a także dostępne są do niego części zamienne, dzięki czemu może być naprawione i służyć przez następne dziesięć lat, a nawet dłużej. Które krzesło zatem jest tańsze?
Przejście od gospodarki liniowej do gospodarki o obiegu zamkniętym jest deklarowanym celem w UE. W jaki sposób Kinnarps działa i przyczynia się do osiągnięcia tego celu?
Podejście Kinnarps do zrównoważonej gospodarki o obiegu zamkniętym zaczyna się od długotrwałości.
“Im większa trwałość mebla, tym mniejszy wpływ na środowisko z perspektywy użytkowania. Dlatego koncentrujemy się na tworzeniu mebli z potencjałem do długowieczności. Jakość ma kluczowe znaczenie dla długowieczności, więc w tym sensie jakość jest również kwestią wpływającą na zrównoważony rozwój” – wyjaśnia Johanna Ljunggren.
zrównoważony rozwój” – wyjaśnia Johanna Ljunggren. Projektujemy również nasze meble tak, aby w razie potrzeby można było je odnowić i odświeżyć, by jeszcze bardziej wydłużyć ich żywotność. Oferujemy także szereg usług, które pomagają naszym klientom przedłużyć trwałość ich aranżacji wnętrz, na przykład poprzez przeprowadzanie przeglądów, usługi czyszczenia i renowacji. Za pośrednictwem naszego outletu internetowego oferujemy również meble poekspozycyjne. Ułatwiamy naszym klientom dokonywanie zrównoważonych wyborów, gromadząc wszystkie nasze usługi w ramach gospodarki zamkniętego obiegu pod jednym hasłem, które brzmi „Sustainable circularity by Kinnarps” (Zrównoważony obieg zamknięty wg Kinnarps).
Usługi obiegu zamkniętego Kinnarps zebraliśmy pod hasłem zrównoważonego obiegu zamkniętego. Każde koło symbolizuje klucz do wyboru zrównoważonego projektowania wnętrz.
Zrównoważony wystrój wnętrz musi być również elastyczny i dostosowany do rzeczywistych potrzeb organizacji. Zapewnia to najlepsze warunki do długotrwałego użytkowania. Dzięki naszym analizom potrzeb Next Office®, Next Education® i Next Care® możemy pomóc klientom w zidentyfikowaniu swoich potrzeb i stworzeniu rozwiązań na ich podstawie.
Wykorzystujemy również obieg zamknięty w naszym własnym łańcuchu produkcyjnym i logistycznym. Na przykład materiały opakowaniowe, których używamy, gdy dostarczamy nasze meble - koce i pokrycia z kartonu - odbieramy po każdej dostawie i wykorzystujemy ponownie. Zbieramy odpady z produkcji i tworzymy nowe produkty ze ścinków tkanin, a także ogrzewamy fabryki brykietami z odpadów pochodzących z obróbki drewna. Nasze fabryki znajdują się w Szwecji, blisko naszej siedziby głównej, co oznacza, że mamy pełną kontrolę nad całym łańcuchem. Posiadamy własne ciężarówki, które są napędzane głownie paliwem pochodzącym ze źródeł odnawialnych. Ładunek układamy jak w trójwymiarowych puzzlach, stosując naszą metodę pakowania z wykorzystaniem koców i przekładek z kartonów, co sprawia, że unikamy przewożenia powietrza. Tam, gdzie inni potrzebują trzech ciężarówek, nam wystarczą dwie; dzięki naszej metodzie pakowania oszczędzamy 270 kilogramów opakowań na jedną ciężarówkę.
9 wskazówek, jak dokonywać zrównoważonych wyborów
1. Analizuj i identyfikuj swoje potrzeby, aby stworzyć długotrwałe rozwiązanie, które pasuje do Twojej organizacji.
2. Wybieraj meble wysokiej jakości, zaprojektowane tak, żeby można było je odnawiać.
3. Szukaj etykiet o zachowaniu zgodności z zasadami ekologii i o certyfikatach, takich jak FSC®, Möbelfakta i OEKO-TEX.
4. Zapewniaj jakość i bezpieczeństwo – poprzez np. stosowanie norm europejskich.
5. Wybieraj zrównoważone materiały i kolory odpowiednie do swoich przestrzeni.
6. Sprawdzaj, w jaki sposób i gdzie produkowane są meble.
7. Dowiedz się, jak przewożone są meble i jak realizowane są projekty wnętrz.
8. Starannie dobieraj parametry oceny.
9. Określaj jakościowe wymogi zrównoważonego rozwoju zarówno dla nowych, jak i ponownie wykorzystywanych mebli.