KOLORY MAJĄ ZNACZENIE

Kolory, które otaczają nas podczas pracy, mają wpływ na nasze zachowanie i samopoczucie. Naukowcy przeprowadzili wiele badań dotyczących kolorów, które wykazały, że ludzie w różny sposób postrzegają barwy i że kolory wywołują różnego rodzaju reakcje między nami

WPŁYW KOLORÓW

Badania wpływu kolorów na ludzi trwają już od ponad 200 lat. Liczone są od daty publikacji pracy na temat psychologii kolorów autorstwa pisarza i przyrodnika Johanna Wolfganga von Goethego.

Dzisiejsi psychologowie i badacze nie osiągnęli pełnego porozumienia w kwestii oddziaływania kolorów na nasze uczucia i zachowanie, lecz niewielu z nich wątpi, że taki wpływ istnieje.

Według większości badaczy ośrodek postrzegania barw znajduje się w limbicznej części mózgu, która jest najbardziej prymitywną częścią naszego mózgu. Oznacza to, że nasza percepcja kolorów jest związana z naszymi uczuciami i naszą podświadomością.

Często czujemy, że kolory na ścianach lub barwy użyte do aranżacji wnętrz mają na nas jakiś wpływ, nawet jeśli nie jesteśmy w stanie określić jego charakteru. Naukowcy wskazują również, że pewne skojarzenia z kolorami mają źródła kulturowe, podczas gdy inne wynikają z naszej biologii i istnieją, niezależnie od naszej woli.

Co oznacza, że warto traktować psychologię kolorów poważnie. Naprawdę oddziałuje na nas każdego dnia, wpływając na nasze samopoczucie, zachowania oraz koncentrację. 

fantastyczna czwórka

Wyróżniamy cztery kolory, które wywierają na nas największy wpływ i działają jak emocjonalny kompas. Są to: zielony, żółty, czerwony i niebieski. Zwykle dzielimy je na kolory ciepłe (czerwony, pomarańczowy i żółty) oraz chłodne (niebieski i zielony). Ich różne właściwości wywołują u nas szczególne odczucia i wpływają na atmosferę w naszym otoczeniu. We wnętrzach zimne kolory optycznie powiększają przestrzeń, a ciepłe pomniejszają ją. Ciepłe barwy sprawiają, że w pomieszczeniu jest przytulnie, a zimne dają wrażenie dystansu.

Czy wiesz, że...

Osoba z normalną wizją koloru może rozróżnić około dziesieciu milionów kolorów. Natomiast nie możemy zidentyfikować wiecej niż 40.000 konkretnych kolorów.

ZIELONY

Zielony to kolor harmonii, na ogół symbolizujący naturę, który utożsamiamy ze zdrowiem, młodością, bezpieczeństwem i ekologią. Na zieleń patrzymy z przyjemnością i jest to najczęściej wybierany kolor. Zieleń daje poczucie harmonii i odpoczynku dla zmęczonych oczu. Dzięki kojącym i odświeżającym właściwościom kolor ten wprowadza równowagę. Właśnie dlatego pasuje do wszystkich rodzajów przestrzeni.

żółty

Żółty to kolor słońca, który najczęściej kojarzymy z optymizmem, radością i energią. Kolor żółty przyciąga uwagę. Uważa się, że wyostrza naszą pamięć i myślenie, więc jest odpowiedni do pracy. Najczęściej kojarzy się go z inteligencją. W związku z tym, że żółty jest kolorem zachęcającym ludzi do rozmowy, stosuje się go również w salach konferencyjnych, gdzie pobudza uczestników spotkań do kreatywnych dyskusji.

Czerwony

Czerwień to kolor, który szybko przykuwa naszą uwagę i przyspiesza bicie serca. To kolor, który dostrzegamy jako pierwszy, a zapominamy jako ostatni. Czerwień to energia i pasja, władza i moc. W środowisku pracy należy jej używać z umiarem, ponieważ wywołuje również gniew i panikę. Czerwień należy stosować z rozwagą, ponieważ kolor ten łatwo zdominuje atmosferę pomieszczenia. Uważa się, że czerwień zaostrza apetyt, stąd często stosuje się ją w restauracjach i stołówkach. 

Niebieski

Odcienie błękitu wywołują uczucie opanowania, spokoju i ciszy. Kolor niebieski ma działanie kojące i zachęca nas do odpoczynku i relaksacji. Sprawia, że oddychamy spokojniej i rzadziej mrugamy. W związku z tym, że kolor ten wywołuje u nas poczucie spokoju, uważa się, że w niebieskich pomieszczeniach pracuje się bardziej efektywnie. Ostatecznie przecież łatwiej skupiamy się na pracy, kiedy jesteśmy wypoczęci, a to oczywiście podnosi naszą produktywność. Dlatego błękit to doskonały wybór do sal konferencyjnych lub innych miejsc, w których odbywają się warsztaty i powstają nowe pomysły

ODCIENIE

Oprócz czterech kolorów podstawowych (zielonego, żółtego, czerwonego i niebieskiego) istnieją również piękne kolory pomiędzy nimi. Nazywane są odcieniami i występują w podziale na następujące barwy:

 

Czy wiesz, że...

Kolor niebieski oznacza wierność i uczciwość; 60% szwedzkich firm ma niebieskie logo, jest to także główny światowy kolor.

POMARAŃCZOWY

Podobnie jak czerwień, kolor pomarańczowy przyciąga naszą uwagę. Stwarza poczucie ciepła i równowagi. Mówi się, że w pomarańczowych pomieszczeniach jesteśmy bardziej gościnni, czujni i radośni. To właśnie ten kolor zachęca nas do myślenia o cieple, bezpieczeństwie i jedzeniu. Jest zatem odpowiednim kolorem do pomieszczeń, w których przygotowuje się i serwuje jedzenie. Uważa się, że pomarańczowy to kolor komunikacji i powinien być stosowany w pomieszczeniach, w których rozmawiamy z innymi ludźmi.

FIOLETOWY

Kolor fioletowy nosili na ogół członkowie rodziny królewskiej. Dlatego najczęściej kojarzy się z zamożnością i lojalnością. Jest to kolor bardzo kobiecy. Z racji tego, że fiolet jest lubiany przez dzieci, często stosuje się go w salach szkolnych.

TURKUSOWY

Turkusowy to kolor chłodny i rześki, który symbolizuje świeżość i czystość. Dlatego bardzo często jest łączony z napojami, basenami, koncernami medycznymi i uzdrowiskami.

RÓŻOWY

Róż to kolor uspokajający, który daje poczucie bezpieczeństwa. Symbolizuje radość i optymizm. Łagodne odcienie różu stosuje się w pomieszczeniach, w których ma panować spokojna atmosfera.

BRĄZOWY

Brąz kojarzy się ze spokojem i bezpieczeństwem, ale za dużo brązowych akcentów może wywoływać przygnębienie. Odcienie brązu i beżu to barwy spokojne, które idealnie pasują do miejsc przeznaczonych na relaks lub koncentrację uwagi. Dla uzyskania lepszego efektu, powinno się je łączyć z żywszymi kolorami.

Koło barw pozwala wybrać i zastosować kolory, które uzupełniają się i pasują do siebie. Niżej przedstawione koło barw opiera się na kolorach podstawowych (żółtym, czerwonym i niebieskim) i zawiera dwanaście odcieni, które porównuje się jeden do drugiego.