Case: Kolejna wizyta Djupängen

Fakty

Klient:
Gmina Hammarö

Lokalizacja:
Hammarö, Szwecja

Architekt:
Tengbom

Liczba mieszkańców:
120

Liczba pracowników:
45

Termin realizacji:
2020

Dzieki ciepłej i przyjaznej atmosferze dom opieki Djupängen stałsie inspirujacym przykładem tego, jak wystrój wnetrz moze poprawic nie tylko jakosc zycia mieszkanców, lecz takze srodowisko pracy personelu. Obiekt działa juz od trzech lat, wiec wrócilismy tam, aby zobaczyc, jak wszystko działa.

Przestrzenie, które maja znaczenie

Wtrakcie, gdy projekt Djupängen nabierał kształtu, wsparcie zapewniła analiza potrzeb Kinnarps Next Care®, co oznaczało rozpoczecie współpracy na wczesnym etapie. Dzieki temu zainteresowane strony mogły od podstaw uczestniczyc w tworzeniu funkcji i formy wnetrz. Helena Eriksson jest kierownikiem jednostki w Djupängen i była zaangazowana w projekt od samego poczatku.

„Zaangazowanie w ten proces i mozliwosc wpływania na wszystkie elementy – od estetyki po bezpieczenstwo i higiene pracy było bardzo ciekawym doswiadczeniem. Mielismy nawet okazje współprojektowac nowa, funkcjonalna sofe, która była nam potrzebna."

 

We współpracy pomiędzy gminą Hammarö, Kinnarps i pracownią Tengbom pojawiło się zapotrzebowanie na sofę o bardziej domowym charakterze do domów opieki. W efekcie powstała seria Dahlia.

Siedziska w miejscach spotkan domów opieki musiały byc wytrzymałe i łatwe w czyszczeniu dzieki zdejmowanym obiciom bez kompromisów w wygladzie i doborze materiałów.

„Wazne było dla nas, aby uniknac charakteru "instytucjonalnego". Chcielismy, by mieszkania i przestrzenie wspólne miały taki sam przyjazny charakter i uwazam, zeudało sie nam to osiagnac” – mówi.

Column var.1_djupangen.jpg

Okna salonów w Djupängen wychodzą na piękny dziedziniec i okolicę. Tutaj można zobaczyć fotele i krzesła Kurbit.

Column var.1_djupangen2.jpg

Narożnik o domowym charakterze. Barek na kółkach Ruter i bujany fotel Sture zachęcają do relaksu.

Square big_person1.png

„Podnosi mnie na duchu świadomość, że mama jest tutaj; kiedy ją odwiedzam, możemy spędzać razem czas. 􀀯est przytulnie i przyjemnie. Myślę, że czuje się tu jak w domu."

Gunilla Sundell, krewna

Square big_person2.png

„Nigdy nie myślałem, że znajdę się w domu spokojnej starości, ale teraz jestem bardzo, bardzo zadowolony, że tak się stało."

Vandis Sundell, mieszkaniec

Square big_person3.png

„Przemyślane funkcje, takie jak regulacja wysokości stołów w jadalni i małe kółka w przednich nogach krzeseł, ułatwiają personelowi upewnienie się, że mieszkańcy siedzą wygodnie i bezpiecznie."

Jennifer Lidbrand, młodsza pielęgniarka

Estetyka, niezaleznosc i szacunek przenikaja wnetrza Djupängen. Doceniaja to równiez pracownicy. Jest to nie tylko przyjemny element otoczenia, lecz takze ułatwienie w pracy, na przykład, gdy pensjonariusze siedza bezpiecznie a dzieki przemyslanym meblom sa bardziej samodzielni.

„Co sprawia, ze praca opiekunów jest mniej wyczerpujaca fizycznie, a dzieki ułatwieniom technicznym, moga poswiecic wiecej czasu na społeczne aspekty opieki”- wyjasnia Helena.

Przy wejściu wita Cię zachęcająca sofa Du & jag.

Kolorystyka została starannie przemyslana, a kazda jednostka posiada okreslona kolorystyke, aby stworzyc jak najbardziej spójna atmosfere. Przestrzenie sa uporzadkowane i zachecaja do ruchu. Wygodne krzesła, na których łatwo usiasc i z nich wstac, sa rozmieszczone w korytarzach i przy oknach, jako miejsca odpoczynku. Ułatwianie aktywnosci fizycznej jest korzystne dla wszystkich.

„Jesli jestes sprawny, chcemy utrzymac ten stan. Jest to korzystne nie tylko dla danej osoby, lecz takze dla personelu, poniewaz zmniejsza to jego obciazenia fizyczne. Umozliwia równiez naszym mieszkancom spedzanie czasu z goscmi, wyjscie z mieszkania, spacer i podziwianie widoków”.

Aranzacja wnetrz ma kluczowe znaczenie dla doswiadczen pacjentów w domach opieki, a tworzenie przestrzeni o wyraznym przeznaczeniu było bardzo wazne. Na przykład, wiele uwagi poswiecono stworzeniu spokojnego i przyjemnego spa, w którym mozna wykapac sie, skorzystac z usług podologa lub fryzjera.

„Wazne, aby mieszkancy odczuli zmiane otoczenia, nawet na terenie domu opieki. Poczucie, ze w codziennym zyciu dzieje sie cos przyjemnego i róznorodnego jest bardzo cenne”.

 

Posłuchaj, jak mieszkańcy, krewni i personel doświadczają Djupängen.

W okresie po zakonczeniu projektu współpraca z Kinnarps była kontynuowana. Podejmowano kolejne działania dotyczace tego, co sprawdzało sie dobrze, a co warto zmienic. Djupängen uwaza, ze otrzymuje niezbedna pomoc, opracowana we współpracy, aby dom nadal reagował na pojawiajace sie potrzeby.

„Dodajemy teraz troche wiecej mebli od Kinnarps. Przede wszystkim chcemy stworzyc wiecej małych grup siedzisk w przestrzeniach wspólnych, aby mieszkancy mogli usiasc przy duzych oknach i cieszyc sie widokiem”.

Helena Eriksson, kierownik oddziału Djupängen

Kiedy ostatnio można było poczuć, że to otoczenie ułatwia życie mieszkańcom?

„W zeszły piatek zorganizowalismy dyskoteke miedzypokoleniowa w naszych pieknych pomieszczeniach wspólnych. Mogły tu przyjsc dzieci i tanczyc z naszymi mieszkancami. Mielismy popcorn, sok, balony i kule dyskotekowa, a kiedy moja trzyletnia wnuczka odbijała balon z jedna z naszych starszych pan, byłam głeboko wzruszona, widzac w jej oczach iskierke radosci”.

Czy potrzebujesz pomocy przy urządzaniu ośrodka opieki?

Skontaktuj się z nami

Powiązane produkty

Du & Jag

Du & Jag

Dahlia

Dahlia

Humlan

Humlan

Jackie

Jackie

Kurbits krzesło

Kurbits krzesło

Jackie

Jackie

Sture

Sture

Ruter

Ruter

Maja table

Maja table