Case: Dom opieki Ranagård

Fakty

Klient:
Dom opieki Ranagård, gmina Halmstad, Szwecja

Lokalizacja:
Halmstad, Szwecja

Metraż:
5616 m²

Liczba mieszkań:
60

Architekt:
Fredblads Arkitekter

Termin realizacji:
Styczeń 2024

Aranżacja wnętrz, która współgra z otoczeniem

Kiedy urządzano nowo wybudowany dom opieki Ranagård, skupiono się na osobach, które będą tam spędzać czas. Przede wszystkim na mieszkańcach, ale także na ich krewnych i pracownikach. Wyzwaniem było zaspokojenie potrzeb wszystkich osób bez kompromisów w obszarze higieny i opieki.

Dom opieki Ranagård w gminie Halmstad został zbudowany z wizją stworzenia nowoczesnego i przytulnego domu opieki, który przyjmuje również zwierzęta domowe. Budynek o powierzchni 5616 metrów kwadratowych, mieszczący 60 apartamentów, części wspólne i obszerny dziedziniec, został ukończony w styczniu 2024 roku.

– Naszą wizją było stworzenie atrakcyjnego i zrównoważonego domu dla osób starszych, przy jednoczesnym zachowaniu naszej renomy dobrego pracodawcy. Chcemy, aby każdy, kto spędza czas w budynku, postrzegał go jako ciepły, przytulny, przyjemny i atrakcyjny – mówi Claudia Håkansson, planistka przestrzeni w zarządzie ds. opieki domowej gminy Halmstad.

W planowanie projektu zaangażowani byli pracownicy Ranagård i osoby zatrudnione na różnych stanowiskach w gminie Halmstad. Ich zadaniem była ocena mebli na podstawie ich funkcjonalności i estetyki. Aby uzyskać inspirację do aranżacji wnętrz, odwiedzili inne domy.

– Chcieliśmy, aby aranżacja wnętrz była przytulna i odporna na działanie czasu – mówi Claudia.

Gdy stało się jasne, że Kinnarps zostanie dostawcą rozwiązań w zakresie aranżacji wnętrz, rozpoczęto współpracę nad projektem. Zadaniem Kinnarps było stworzenie aranżacji i umeblowanie domu zgodnie z celami projektu. Ponieważ higiena była ważnym czynnikiem, wybrano głównie meble ze zdejmowanymi obiciami, które można prać. Aby stworzyć wrażenie przytulności, wybrano meble z przyjemnych w dotyku materiałów i w kolorach ziemi, które pomagają stworzyć spokojne i harmonijne wrażenie.

W większości aranżacja wnętrz utrzymana jest w zielonych odcieniach i kolorach ziemi, które wraz z drewnianymi detalami tworzą domową, ciepłą i naturalną atmosferę. Aby spełnić wymogi ergonomii miejsca pracy, wybrano meble z inteligentnymi funkcjami, które ułatwiają codzienne życie mieszkańcom i pracownikom.

Jeden z mebli z takimi inteligentnymi funkcjami można znaleźć w jadalni – jest to sztaplowany fotel Jackie. Solidny uchwyt z tyłu i kółka na przednich nogach ułatwiają dosuwanie i odsuwanie go od stołu, nawet gdy ktoś na nim siedzi. Funkcja ta nie tylko pomaga mieszkańcom zachować niezależność, ale także poprawia ergonomię pracy personelu.

Mniejsze lobby zostało wyposażone w praktyczny i wygodny fotel Humlan. Dzięki zdejmowanym obiciom i szczelinie między siedziskiem a oparciem, można wygodnie w nim usiąść, zrelaksować się i zjeść, bez obawy o rozlanie napoju.

Fotel Humlan jest zarówno piękny, jak i praktyczny. Zdejmowane obicia i szczelina między siedziskiem a oparciem ułatwiają utrzymanie czystości.

– Meble wspierają niezależność osób starszych, zapewniając jednocześnie pracownikom lepszą ergonomię w pracy.

Claudia Håkansson, planistka przestrzeni w°zarządzie ds. opieki domowej gminy Halmstad.

– Kinnarps pomógł nam opracować rozwiązanie, które spełniało wszystkie nasze potrzeby, a także zapewniało wartość dodaną. Przede wszystkim dzięki wielu funkcjom aranżacji wnętrz, które ułatwiają życie zarówno mieszkańcom, jak i pracownikom. To kwestia wyboru mebli, które wspierają niezależność osób starszych, a jednocześnie zapewniają pracownikom lepszą ergonomię w codziennej pracy – mówi Claudia.

W lobby wita nas wygodny, funkcjonalny fotel John i towarzyszący mu stolik. Składane podłokietniki fotela ułatwiają użytkownikowi siadanie na nim i wstawanie z niego, co znacznie ułatwia pracę personelowi. Znajdziemy tu również fotel Kurbits w głębokim odcieniu zieleni, a także sofę z fotelami z serii Scandinavia. Dzięki klasycznemu wzornictwu, zdejmowanym obiciom i odwracalnym poduszkom, Scandinavia jest doskonałym wyborem dla ośrodków opieki, w których chcemy stworzyć domową atmosferę.

Poczucie bliskości z naturą przenika również do obszarów dla pracowników. Tutaj znajdziemy krzesło Neo Lite, fotel Thyra i sofę Scandinavia w różnych odcieniach zieleni, z drewnianymi detalami.

Odkryj sześć wskazówek dotyczących lepszych domów opieki

Przeczytaj nasz artykuł

Column var.4_ranagard2.jpg

W korytarzu znajduje się kilka foteli Kurbits, które oferują mieszkańcom i przechodzącym gościom wygodne miejsce do odpoczynku.

Column var.4_ranagard.jpg

Zaokrąglony zagłówek daje poczucie bezpieczeństwa, a fotel umożliwia zarówno interakcje społeczne, jak i spędzanie czasu w samotności.

Odkąd dom został ukończony, gmina Halmstad zorganizowała kilka spotkań w Ranagård. Claudia powiedziała nam, że wielu odwiedzających było pod wrażeniem tego, jak przytulny efekt udało się osiągnąć.

– Myślę, że to w dużej mierze zasługa materiałów, które wybraliśmy do aranżacji wnętrz. Jak drewno, tkaniny i inne materiały współgrają z budynkiem i aranżacją wnętrz. Dostarczone przez Kinnarps rozwiązania aranżacji wnętrz stworzyły harmonijną całość – mówi Claudia.

Pracownicy Ranagård również są bardzo zadowoleni z rezultatu. – Ci z nas, którzy tu pracują, naprawdę cieszą się z tak miłego otoczenia. Harmonijne kolory i wygodne meble tworzą domową atmosferę – mówi Sofie Klarker Wester, kierowniczka jednostki w Ranagård.

Potrzebujesz pomocy w stworzeniu integracyjnego środowiska opieki?

Skontaktuj się z nami!

Powiązane produkty

Jackie

Jackie

Humlan

Humlan

Kalmia

Kalmia

32 Kolory | 21 Warianty

John

John

Scandinavia

Scandinavia

263 Kolory | 4 Warianty

Oberon

Oberon

Stół konferencyjny Oberon, noga kolumnowa 55

38 Kolory | 5 Warianty

Neo lite

Neo lite

Uni

Uni

Thyra

Thyra