Znaczenie kolorów w środowiskach opieki zdrowotnej
Christina Wiklund ma to w genach. Swoje zamiłowanie do tkanin odziedziczyła po prababci, która była krawcową marki NK (Nordiska Kompaniet). Jako CMF Manager w Kinnarps Christina jest odpowiedzialna za wszystkie rodzaje wykończeń w kolekcjach oraz współpracę z twórcami produktów i ekspertami ds. materiałów. Jest również odpowiedzialna za Kinnarps Colour Studio, czyli kolekcję materiałów Kinnarps, która koncentruje się na zrównoważonym rozwoju, jakości i harmonii we wnętrzu. Jej praca polega nie tylko na byciu na bieżąco z najnowszymi materiałami, lecz także na dogłębnym zrozumieniu wpływu kolorów. „Kiedy pracujemy z tkaninami i innymi materiałami, kolor pojawia się automatycznie wraz z nimi” — mówi.
Co jest najważniejsze, gdy chodzi o kolorystykę w placówkach opieki zdrowotnej i domach opieki?
„Kolory otaczające nas na co dzień mają nie tylko znaczenie estetyczne. Wpływają one na nasze doświadczenia i zachowania oraz pomagają nam poruszać się w przestrzeni. Na przykład meble w kontrastowym kolorze są lepiej widoczne i dzięki temu łatwiej je znaleźć w pomieszczeniu. W myśl tej samej zasady powinno się unikać białej zastawy na białym stole. Jeśli chcemy zniechęcić do korzystania z drzwi, można pomalować je na kolor ściany, ale jeśli chcemy, aby były używane, trzeba wybrać dla nich kontrastowy kolor”.
Świadoma praca z kolorami i materiałami daje podstawę dobrego samopoczucia i bezpieczeństwa. „W wyborze kolorów do środowisk opieki, chodzi o dopasowanie koloru do typu aktywności, którą przestrzeń będzie wspierać, a nie osobistego gustu lub aktualnych trendów. Ważne, aby każdy w Kinnarps współtworzył zrównoważone i funkcjonalne przestrzenie. Kładziemy duży nacisk na to, aby nasi klienci mieli do dyspozycji właściwe materiały i kolory do właściwych miejsc”.
Właściwy wybór kolorów i materiałów
Istnieje kilka zaleceń i przeciwwskazań dotyczących wyboru kolorów i materiałów do środowiska opieki zdrowotnej i pielęgniarskiej. Na przykład, czy wiesz, że należy unikać pastelowych kolorów i ciemnych dywanów na jasnych podłogach?
Ekspert:
„Wybierz kolor zgodnie z rodzajem aktywności, która bedzie wykonywana w danej przestrzeni.”
Należy świadomie stosować kontrasty kolorystyczne, aby ułatwić orientację w przestrzeni i wśród mebli. Łatwiej zauważyć atrakcyjny kolorystycznie mebel, który wyróżnia się z tła, a dzięki temu będzie częściej używany. Z kolei pomalowanie drzwi na ten sam kolor co ściana pomaga je ukryć i sygnalizuje, że „nie należy tu wchodzić”.
Należy unikać dywaników w ciemnych kolorach na tle jasnej podłogi, ponieważ mogą one być postrzegane przez osoby z demencją jako głębokie dziury w podłodze.
Czy wiesz, że
za percepcję kolorów odpowiada układ limbiczny – ta część mózgu, która zarządza takimi funkcjami, jak reakcje emocjonalne i podświadome myśli? To sugeruje silny związek między postrzeganiem barw a naszą zdolnością do przetwarzania emocji, uczenia się nowych rzeczy i zwiększania motywacji.
Unikaj drobnych wzorków, ponieważ utrudniają one poruszanie się w przestrzeni i mogą przeszkadzać osobom starszym z problemami z pamięcią i demencją – mogą być prze nie postrzegane jako owady.
W domach opieki lepiej unikać kolorów pastelowych, ponieważ osoby starsze nie są w stanie odbierać kolorów z taką samą intensywnością, jak młodsze. Innymi słowy, ciepła, głęboka czerwień jest lepszym wyborem niż róż.
Wybierz tkaniny o ciekawej fakturze, które są ciepłe i przyjemne w dotyku. Morris to tkanina z kolekcji Kinnarps Colour Studio o przyjemnej w dotyku fakturze.
„Świadome zastosowanie kolorów i kontrastów ułatwia poruszanie się i zwiększa bezpieczeństwo”.
Christina Wiklund, CMF Manager, Kinnarps