Nasze laboratorium badawcze
Własne laboratorium firmy Kinnarps testujące meble działa już od 1994 roku. Można by porównać jego pracę do fabryki z wieloma różnymi stacjami do realizacji zadań w określonej kolejności. Temperatura i wilgotność są również kontrolowane w celu przetestowania powierzchni mebli. Dlaczego dokładnie testuje się meble?
„Aby mieć pewność, że spełniają niezbędne normy bezpieczeństwa, wytrzymałości i stabilności”, wyjaśnia kierownik ds. badań Jörgen Nilsson. Na przykład, w przypadku krzesła, które będzie używane w przestrzeni publicznej, istnieją określone wymagania dotyczące tego konkretnego sposobu użytkowania i, co za tym idzie, testowania.
Laboratorium korzysta z 38 różnych metod testowania mebli, a każdego roku przechodzi przez nie około 300 krzeseł, stołów, sof, foteli, szaf i innych mebli biurowych. Każdy test rozpoczyna się od dokumentacji: ważenia, pomiaru i fotografowania.
„Nadal używając krzesła jako przykładu – usiądziemy na nim, aby sprawdzić, czy istnieje ryzyko przygniecenia lub skaleczenia się. Następnie zaznaczamy, gdzie wykonamy nasze testy i umieszczamy mebel w urządzeniu pomiarowym pod kątem obciążeń statycznych” – wyjaśnia Jörgen.
Oto krzesło Jackie poddawane jednemu z wielu testów jakości w laboratorium testowym Kinnarps. Jackie posiada oznakowanie Möbelfakta — gwarancję, że produkt zachowuje najwyższą jakość, nie uwalnia żadnych szkodliwych substancji i jest produkowany w uczciwych warunkach pracy.
Cały zestaw testów trwa około trzech tygodni.
Następnie przeprowadza się kilka różnych obciążeń dynamicznych, z których pierwsze dotyczy siedziska i oparcia przez 100 000 cykli, co trwa tydzień. Obciążenia są również testowane w pionie i na przedniej krawędzi w zależności od części, zgodnie z określoną masą i liczbą cykli, jakie należy zastosować. Testowanie od początku do końca trwa około trzech tygodni, co odpowiada całemu okresowi eksploatacji produktu przez osobę ważącą do 110 kg.
„Aby mebel przeszedł pomyślnie test, nie powinno być żadnych uszkodzeń, pęknięć ani poważnych odkształceń. Funkcja mebla powinna być nienaruszona, aby można było usiąść i oprzeć się. Jako technik laboratoryjny śledzisz swoje produkty na stanowiskach i sprawdzasz wymagania po każdym kroku. Po zakończeniu testów sporządzany jest raport”.
„Laboratorium korzysta z 38 różnych metod testowania mebli, a każdego roku testujemy tu około 300 produktów”.
Czy pojawiają jakieś nowe trendy w testowaniu mebli?
„Wymagania są zawsze takie same – meble powinny być bezpieczne, ale stale poprawiamy dokładność i przejrzystość tego, co robimy. Na przykład ryzyko zgniecenia może wydawać się arbitralne, ale dzięki temu, że posiadamy dokładnie opisaną metodę, łatwiej nam przeprowadzać bardziej konsekwentne i bezpieczne oceny”.
Co widać na horyzoncie w dziedzinie standardów meblowych?
„Obecnie pracujemy nad ponownym wykorzystaniem i opracowywaniem standardów z tym związanych. W końcu te meble nadal muszą być tak samo bezpieczne, jak te wykonane z nowych materiałów; trwają prace nad tym, jak ocenić meble z odzysku. To ekscytująca praca na rzecz zrównoważonego rozwoju”.
Testowanie trwałości powierzchni jest szczególnie ważne w przypadku mebli używanych w miejscach, gdzie są często czyszczone i dezynfekowane.
Specyfikacja wymagań
Czym należy kierować się, by wybrać wysokiej jakości meble, które przetrwają próbę czasu?
1.
Zidentyfikuj i przeanalizuj potrzeby danej organizacji, aby znaleźć długoterminowe rozwiązanie, które będzie jej odpowiadać.
2.
Wybierz wysokiej jakości meble, które zostały zaprojektowane z myślą o ponownym wykorzystaniu.
3.
Szukaj mebli z ekologicznymi oznaczeniami i certyfikatami, takimi jak Möbelfakta, FSC® i OEKO-TEX.
4.
Zapewnij jakość i bezpieczeństwo – m.in. gwarantowane przez normy europejskie.
5.
Wybierz odpowiednie materiały wykończeń i kolorystykę dostosowaną do konkretnych przestrzeni.
6.
Sprawdź, gdzie i w jaki sposób są wytwarzane wybrane meble.
7.
Zastanów się, jak meble są transportowane, a także jak przebiega proces montażu.
8.
Szczególną uwagę zwróć na wybór parametrów oceny.
9.
Wyznacz wymagania jakościowe dotyczące zrównoważonego rozwoju zarówno dla nowych, jak i używanych mebli.