Made in Sweden – w naszej fabryce w Skillingaryd
Firma Kinnarps zawsze decydowała się na koncentrację swojej produkcji w Szwecji – co wydaje się szczególnie ważne w obliczu obecnego kryzysu klimatycznego. Zapewnia to pełną kontrolę nad całym łańcuchem i godne warunki pracy wszystkim pracownikom. Ale są też inne zalety. Było to szczególnie widoczne podczas pandemii, kiedy łańcuchy dostaw spowodowały poważne problemy firmom produkującym w odległych krajach.
„Możemy produkować w stopniu bardziej dostosowanym do rzeczywistych potrzeb. Nie musimy podejmować niepotrzebnego ryzyka, żeby zdobyć duże zamówienie. Jeśli zwiększy się liczba zamówień, będziemy mogli stosunkowo szybko zwiększyć skalę naszego własnego procesu produkcyjnego” – mówi Thomas Wilsson, kierownik fabryki Kinnarps w Skillingaryd.
Kolejną zaletą produkcji w Szwecji jest elastyczność. Jeśli produkt wymaga zmiany, po prostu to robimy. Nie musimy czekać, aż istniejące zapasy zostaną wyprzedane.
„Jeśli chcemy wprowadzać aktualizacje, ulepszenia lub zwiększać wydajność, możemy to zrobić znacznie szybciej. W naszym magazynie nie ma zbyt wielu produktów, które musimy sprzedać, zanim będziemy mogli wprowadzić ulepszenia” – kontynuuje.
Fakty
Skillingaryd produkuje głównie produkty tapicerowane. Powierzchnia fabryki wynosi 28 000 metrów kwadratowych. Zatrudnia 240 osób, z czego około 200 pracuje w hali produkcyjnej.
„Jeśli chcemy wprowadzać aktualizacje, ulepszenia lub zwiększać wydajność, możemy to zrobić znacznie szybciej”.
Thomas Wilsson, kierownik fabryki Kinnarps w Skillingaryd
Zaawansowana technologia spotyka się z rzemiosłem
Praca w Skillingaryd polega głównie na tapicerowaniu mebli. W Kinnarp, Jönköping i innych lokalizacjach znajdują się zakłady produkcyjne dla różnych etapów produkcji.
„Zaopatrujemy się nawzajem. Mówimy, że nasze trzy fabryki są zaplanowane i prowadzone jako jedna. Są rozproszone geograficznie między Jönköping, Skillingaryd i Kinnarp. Jak można się spodziewać, duże części fabryk są teraz zautomatyzowane. Ale ostatecznie nadal chodzi o prawdziwe rzemiosło” – relacjonuje Thomas Wilsson.
„Co najważniejsze, zautomatyzowaliśmy naszą logistykę wewnętrzną. Posiadamy zautomatyzowane pojazdy, a także systemy, które obsługują i dostarczają materiały na właściwe stanowisko pracy, dokładnie we właściwym czasie. Ale wciąż w naszej produkcji mamy do czynienia z tym, co lubię nazywać rzemiosłem przemysłowym.
I dodaje:
„Do produkcji jakości, na którą jest zapotrzebowanie, potrzebni są ludzie. Nie ma robotów, które mogą szyć lub tapicerować detale. Potrzebna jest ludzka wiedza i doświadczenie”.
Made in Sweden. Fabryki Kinnarps znajdują się w Szwecji: Kinnarp, Jönköping Skillingaryd i Vinslöv oraz dwa zakłady w Tranås.
Zautomatyzowany program optymalizuje cięcie tkanin i minimalizuje ilość odpadów. Ścinki tkanin są zbierane i wykorzystywane np. do produkcji materiałów dźwiękochłonnych.
W fabryce Kinnarps w Skillingaryd tkaniny sprawnie przemieszczają się pod sufitem i zatrzymują się na kilku stacjach, aby przejść różne etapy.
Krzesło nabiera kształtu. Każdy w fabryce odpowiada za swój obszar w drodze różnych części do gotowego produktu.
Jak postrzegasz zrównoważony rozwój i procesy o obiegu zamkniętym?
„Już na etapie rozwoju produktu wybieramy materiały i konstrukcje, które zapewniają długi cykl życia. Nasze produkty są wytwarzane w sposób umożliwiający ich odnowienie. Od ponad roku posiadamy dział, w którym ponownie tapicerujemy własne produkty. Dzięki temu cykl życia produktu jest dłuższy o 10–15 lat”.