5 wskazówek, na co zwrócić uwagę wyposażając domy opieki

Interdyscyplinarna współpraca, skupienie się na wartościach miękkich oraz proces zamówień publicznych, w którym poszukuje się najlepszego rozwiązania, a nie najniższej ceny. Według Anniki Lückner, kierownika projektu nowego domu spokojnej starości Djupängen w gminie Hammarö w Szwecji, te czynniki stanowią klucz do stworzenia środowiska opieki, które sprzyja zdrowiu w długiej perspektywie.

Annika Lückner, kierownik projektu, gmina Hammarö w Szwecji

Annika Lückner lubi komplikować sobie i innym życie, przynajmniej, gdy chodzi o tak ważną i znaczącą inwestycję, jaką jest nowy dom opieki ze 120 mieszkaniami w gminie liczącej nieco ponad 16 000 mieszkańców.

"Wybraliśmy metodę pracy, która wymagała więcej od nas i od naszych partnerów. Ale musieliśmy to zrobić, chcąc uzyskać jak najlepszy efekt dla starszych mieszkańców" - mówi.

"Nie może być tak, że perspektywa opieki i pielęgnacji, która jest istotą tego, co chcemy stworzyć, pojawia się dopiero na samym końcu projektu".

Annika Lückner, kierownik projektu, gmina Hammarö w Szwecji

Annika Lückner odnosi się do sposobu, w jaki sformułowano zamówienie na wyposażenie dla obiektu Djupängen.

Gminie zależało na uniknięciu jednostronnego skupienia się na cenie. Wybrano podejście, w którym możliwe stało się zamówienie funkcjonalnego rozwiązania opartego na wizji przytulnego i przyjaznego środowiska opieki.

"Zaprosiliśmy firmy zajmujące się projektowaniem wnętrz i staraliśmy się opisać efekt, który chcieliśmy osiągnąć, zamiast prosić o propozycje produktów. Było to pytanie otwarte, które pozostawiało firmom możliwość interpretacji i przedstawienia pomysłów. Takie podejście stawia wyższe wymagania dostawcom, ale rezultat jest lepszy dla wszystkich – mieszkańców domu i ich krewnych, personelu oraz władz miasta" - mówi.

Innym kluczem do sukcesu była współpraca. Od rozpoczęcia projektu w 2017 r. różne departamenty administracji zajmujące się infrastrukturą oraz organizowaniem i świadczeniem pomocy społecznej ściśle ze sobą współpracowały.

"Jedni byli odpowiedzialni za budowę i twarde wartości, podczas gdy my wzięliśmy odpowiedzialność za miękkie wartości projektu. To nieracjonalne, że perspektywa opieki i pielęgnacji, która jest rdzeniem tego, co chcemy osiągnąć, pojawia się dopiero na końcu projektu. To jest po prostu nie do przyjęcia" - mówi Annika Lückner.

Ten sposób pracy umożliwił stworzenie wizji tego, jak powinno być postrzegane środowisko opieki. Dodatkowo gmina Hammarö współpracowała z architektem, który nie tylko rozumiał perspektywę opieki i pielęgnacji, ale był nią zainteresowany.

"Stworzyliśmy grupę roboczą składającą się z reprezentantów różnych zawodów, włączając w to przyszłych pracowników ośrodka Djupängen, aby uzyskać jak najwięcej perspektyw i jak najwięcej opinii. Celem było uzyskanie całościowego obrazu wymagań, możliwości i potrzeb. Przeprowadziliśmy również rozmowy z zainteresowanymi organizacjami, np. PRO (szwedzka organizacja zrzeszająca emerytów)."

Jeśli chodzi o wyposażenie wnętrz, Annika Lückner jest zdania, że firmy meblarskie powinny być zaproszone do rozmów na wczesnym etapie, aby zrozumieć wizję i potrzeby zamawiającego i mieć możliwość wykorzystania swojej specjalistycznej wiedzy, jako wkładu do projektu.

"Umeblowanie jest absolutnie kluczowe dla tego, jak obiekt jest odbierany; nadaje środowisku jego charakter. Postrzegam firmy meblowe bardziej jako partnerów niż dostawców, jako ludzi, z którymi można porozmawiać i wymienić się wiedzą oraz pomysłami."

Annika Lückner, kierownik projektu, gmina Hammarö w Szwecji

"Umeblowanie jest absolutnie kluczowe dla tego, jak obiekt jest odbierany; to ono nadaje otoczeniu charakter. Postrzegam firmy meblowe bardziej jako partnerów niż dostawców, jako ludzi, z którymi można porozmawiać i wymienić się wiedzą oraz pomysłami. Firma Kinnarps spełniła nasze oczekiwania w tym zakresie i wniosła duży wkład dzięki swojej koncepcji Next Care©, co pokazuje, że rozumie specjalne potrzeby środowisk opieki."

Zbyt piękne, by mogło być prawdziwe? Annika Lückner, zapytana o to, czy wszyscy zmierzali w tym samym kierunku od pierwszego dnia, twierdzi, że naprawdę nie było żadnych problemów po drodze, choć wspomina, że wybudowanie obiektu opieki nad osobami starszymi za 300 milionów koron szwedzkich jest nie lada wyzwaniem.

"Zaczęliśmy dyskusję na ten temat już w 2013 roku. Remont istniejącego domu opieki był jedną z propozycji, ale obliczenia demograficzne wykazały, że ten budynek nie wystarczy. To dało nam bodziec do budowy obiektu od podstaw, zamiast naprawiania i łatania tego, co mieliśmy do dyspozycji."

Annika Lückner kontynuuje: "Mimo to wyjaśnienie, że jest to inwestycja na przyszłość, zarówno pod względem jakości życia, jak i ekonomii była wyzwaniem. Nasi seniorzy zyskują lepszy dom, nasi pracownicy bardziej funkcjonalne miejsce pracy, a władze miasta wzmacniają swoją markę."

 

5 wskazówek, na co zwrócić uwagę podczas wyposażenia domów opieki

1.

Inwestuj we współpracę od samego początku. Pracuj z różnymi specjalistami, angażuj i wprowadzaj różne perspektywy, nie tylko personelu opiekuńczego i pielęgniarskiego, aby nie pominąć żadnej ważnej opinii.

2.

Już na początku pomyśl o wyposażeniu. Nie czekaj do końca procesu, aby zacząć planować wystrój wnętrza. Zaproś firmy zajmujące się projektowaniem wnętrz na wczesnym etapie procesu, by przedstawić im swoją wizję. Oceniaj i pozwól, aby wspomogli projekt swoją fachową wiedzą.

3.

Zamów najlepsze rozwiązanie. Sformułuj zamówienie tak, aby skupić się na swojej wizji. Nie pytaj o najtańsze meble, ale raczej o najbardziej funkcjonalne rozwiązanie. Opisz rezultat, który chcesz osiągnąć.

4.

Dla dobra wszystkich, myśl długoterminowo. Budowa nowego domu opieki to duża inwestycja, nie tylko dla małych gmin. Ważne jest, aby wszyscy zrozumieli, że jakość jest inwestycją, która opłaca się na każdym poziomie.

5.

Stwórz przytulną atmosferę. Ośrodki opieki to miejsca, w których mieszkają ludzie. To ich dom. "Ciepło, domowo i przyjaźnie" to słowa kluczowe w procesie tworzenia zrównoważonego i promującego zdrowie środowiska opieki.

Interesuje Cię temat wyposażenia domów opieki? Masz pytania?

Skontaktuj się z nami