Główna siedziba Tomra Systems ASA, największego na świecie producenta urządzeń do zbiórki opakowań po napojach, znajduje się w Asker, na obrzeżach Oslo. Od założenia w 1972 roku firma Tomra znacznie się rozrosła i dzisiaj może się pochwalić ponad 70-procentowym udziałem w światowym rynku. W 2018 roku rozwój firmy przekroczył możliwości lokalizacji w Asker, więc postanowiono znaleźć innowacyjny sposób na dostosowanie ich do aktualnej skali przedsiębiorstwa. Z pomocą przyszła marka Kinnarps i jej koncepcja Next Office, ułatwiająca przedsiębiorcom zaaranżowanie idealnego biura.
„Potrzebowaliśmy pomocy przy ustaleniu, jak możemy najlepiej wykorzystać dostępną przestrzeń. Współpraca z ludźmi, który zadawali nam wnikliwe pytania, a następnie podzielili się spostrzeżeniami dotyczącymi najefektywniejszego wykorzystania budynku, okazała się bardzo pomocna. Koncepcja Next Office to doskonałe rozwiązanie” – mówi dyrektor techniczny ds. konstrukcji mechanicznej, Kristian Hovde.
Tworzenie innowacyjnej i efektywnej przestrzeni biurowej to coś więcej niż tylko aranżacja wnętrz – to projekt gruntownej zmiany. Przestrzeń biurowa musi spełniać potrzeby osób, które w niej pracują, jak również powinna odzwierciedlać wizję firmy. Ekspert koncepcji Next Office Kenneth Tveito uważa, że kluczowe znaczenie ma zrozumienie celów, które chce się osiągnąć dzięki nowej aranżacji:
„W tym przypadku Klient oczekiwał nowego podejścia i stworzenia biura gotowego na przyszłość. Założeniem projektu było ulokowanie całego działu badawczo-rozwojowego w jednym miejscu na tym samym piętrze – wcześniej ten departament był rozproszony po całym budynku. Jednym z głównych wymagań było stworzenie otoczenia zachęcającego do współpracy i efektywnej komunikacji. To była to naczelna zasada przy opracowywaniu układu przestrzennego oraz doborze kolorów i wzorów” – mówi.
Analiza środowiska pracy pomaga w identyfikacji potrzeb i wzorców zachowań przed zaprojektowaniem nowego biura. Dzięki warsztatom i narzędziom analitycznym pracownicy uczestniczą w całym procesie zmian. W oparciu o wyniki powstają zalecenia dotyczące układu przestrzennego i rodzajów aranżacji. Tutaj przeczytasz więcej o naszej analizie środowiska pracy Next Office®.
Wendy Helen Rosenlund jest w firmie Kinnarps kierownikiem ds. projektów i kluczowych klientów. Była odpowiedzialna za projekt modernizacji pomieszczeń biurowych firmy Tomra. Przez sześć ostatnich miesięcy pracowała przez część swojego etatu w siedzibie Tomry, aby nadzorować modernizację i wspierać pracowników w tym przejściowym okresie:
„Proces zmiany przez cały czas przebiegał bardzo sprawnie. Firma Tomra na samym początku włączyła swoich pracowników w przebieg projektu, uważnie słuchając ich preferencji. Gdy pracownicy są zaangażowani w podejmowanie decyzji, łatwiej jest im później korzystać z nowych pomieszczeń i aranżacji oraz nowych sposobów pracy. Po upływie sześciu miesięcy od zmiany przeprowadzimy kolejną analizę, aby dowiedzieć się, co można jeszcze poprawić, aby nasz personel mógł jak najlepiej wykonywać swoją pracę” – mówi.
Pierwsza faza projektu obejmowała przebudowę zlokalizowanej na drugim piętrze dawnej hali produkcyjnej o powierzchni 1200 m2. Celem była poprawa współpracy pomiędzy poszczególnymi działami oraz zapewnienie lepszych warunków pracy – oświetlenia, akustyki i jakości powietrza. Nowe pomieszczenia były gotowe do użytku w styczniu 2019 r. W rezultacie powstało więcej stref i stanowisk pracy, sal konferencyjnych i kreatywnych przestrzeni oraz cieszący się dużą popularnością kącik kawowy, a także nowa kolorystyka – od jasnych, wesołych barw po spokojniejsze obszary w neutralnych kolorach.
„Przed przebudową mieściło się tu 75 stanowisk pracy. Po remoncie jest ich 107, do tego kilka sal konferencyjnych i pomieszczeń socjalnych. Uważam, że wybór tak barwnego projektu był bardzo odważną decyzją ze strony Tomry. Dzięki temu biuro jest bardziej atrakcyjne dla pracowników obu płci, co nie jest bez znaczenia, skoro ponad 80% kadry stanowią mężczyźni” – mówi Wendy Helen Rosenlund.
„Architektka odpowiedzialna za projekt dla Tomry, Camilla Skjønhaug z In Front Design, jest ekspertem w przekładaniu wyników analiz na układ przestrzenny i ma bogatą wiedzę na temat pracy typu activity-based. Tomra wybrała hybrydowe rozwiązanie ABW (activity-based working), które zostało wskazane przez wyniki analizy Next Office. To pokazuje, jak ważne jest słuchanie klienta i określenie jego oczekiwań. Każda firma jest wyjątkowa i wymaga zastosowania unikalnych rozwiązań w celu stworzenia dla niej idealnego biura, co jest naczelną zasadą koncepcji Next Office.”
Chcieliśmy stworzyć salę konferencyjną, która byłaby inspirująca i motywująca. Naszym celem były kreatywność i zachęcanie do wymiany myśli. Elastyczny projekt wnętrza, w którym pracownicy mogą łatwo wprowadzać zmiany i dostosowywać miejsce do wspólnej pracy. W rezultacie powstała sala konferencyjna dla małych grup, miejsce zarówno spontanicznych, jak i planowych spotkań lub przeprowadzenia krótkiej rozmowy telefonicznej. Pomieszczenie zostało również zaprojektowane w taki sposób, aby można było bez przeszkód używać go do prezentacji lub wideokonferencji.
W strefie kreatywnej połączyliśmy kilka różnych stylów, a aranżacja obejmuje produkty i rozwiązania, które pełnią zróżnicowane funkcje, jednak zostały zestawione w taki sposób, że pomieszczenie jest spójne. Pozwoliliśmy sobie na większą swobodę, aby stymulować kreatywność i innowacyjność. Kolory i kształty tworzą inspirujące połączenie, a wystrój wnętrza jest elastyczny i wielofunkcyjny. To doskonałe miejsce krótkich spotkań i rozmów ze współpracownikami.
Ważne jest zapewnienie miejsc do koncentracji, w których można pracować bez zakłóceń. Istnieje wydzielona przestrzeń dla tych, którzy potrzebują miejsca, gdzie mogą się skoncentrować i odizolować od otoczenia. Kiedy ktoś decyduje się tu pracować, współpracownicy wiedzą, że nie należy mu przeszkadzać. Chodzi o to, aby zapewnić otoczenie wolne od dystraktorów, umożliwiające pełne skupienie się na swojej pracy. Tutaj można pracować i prowadzić rozmowy telefoniczne, mając zapewnioną prywatność. Przestrzeń pracy jest zaprojektowana zgodnie z zasadami ergonomii, z wykorzystaniem wysokiej jakości krzeseł biurowych i biurek, które można dostosować do potrzeb każdego korzystającego z nich pracownika.
Jest to wspólna przestrzeń, w której współpracownicy mogą się spotkać przy kawie, przeczytać gazetę lub porozmawiać w ciągu dnia. To ulubione miejsce wielu osób. Strefa odpoczynku stała się naturalnym miejscem spotkań, w czym nieco przypomina hotelowe lobby. W tym miejscu pracownicy mogą się spotykać, rozwiązywać problemy związane z pracą i pogawędzić na niezobowiązujące tematy. To także idealne miejsce, aby sprawdzić pocztę lub na chwilę oderwać się od bieżących spraw.
„Bardzo mi się podoba połączenie przestrzeni do pracy zespołowej i pomieszczenia do odpoczynku. Uważamy, że miejsce odosobnienia jest niezbędne, aby każdy, kto tego potrzebuje, mógł się w nim zaszyć i pracować w spokoju. Sale konferencyjne również się sprawdziły, a zastosowane kolory i stworzone nowe przestrzenie do pracy dają razem naprawdę znakomity efekt.”
Teraz Tomra planuje rozpocząć prace nad remontem pierwszego piętra, ponownie z pomocą Kinnarps i koncepcji Next Office. Oznacza to, że cały proces rozpocznie się na nowo od analiz i planów. Na tym piętrze zostaną zaprojektowane pomieszczenia biurowe dla różnych działów specjalnie przystosowane do ich potrzeb, zgodnie z nowym stylem pracy Tomry.
Kristian Hovde z firmy Tomra jest bardzo zadowolony zarówno z nowej siedziby, jak i procesu powstawania projektu.
„Nasza nowa siedziba to bardzo elastyczna przestrzeń, która daje nam wiele możliwości dostosowania do zmieniających się wymagań w przyszłości. Dysponujemy teraz możliwościami, dzięki którym możemy pracować efektywniej i wydajniej” – zauważa.
Z niecierpliwością czeka na współpracę z Kinnarps przy renowacji pierwszego piętra:
„Zakończyliśmy remont jednej części budynku i zaczynamy prace nad następną. Mamy nadzieję, że będziemy mogli wykorzystać to, czego nauczyliśmy się w trakcie pierwszej części projektu, chociaż zdajemy sobie sprawę, że inne działy mają swoje wymagania, których nie spełnią wcześniej wypracowane rozwiązania. Mimo to możemy na kolejnych etapach przebudowy wykorzystać najlepsze elementy zrealizowanej już części projektu!”