Klient:
Oddział psychiatryczny szpitala Västfast i Södra Älvsborg
Architekt:
White Architects
Działalność prowadzona w wyremontowanym budynku:
Ambulatoryjna opieka psychiatryczna i pomieszczenia administracyjne
Działalność prowadzona w nowym budynku:
Oddziały szpitalne, oddział ratunkowy z 80 łóżkami dla dorosłych pacjentów psychiatrycznych, 10-łóżkowy oddział dla pediatrycznych pacjentów psychiatrycznych, oddział rehabilitacyjny i biura administracyjne
Lokalizacja:
Borås, Szwecja
Liczba kondygnacji:
6
Termin realizacji:
2022
Klinika psychiatryczna to duża inwestycja w połączenie opieki psychiatrycznej w jednym obiekcie należącym do szpitala Södra Älvsborg w południowo-zachodniej Szwecji. Jest to również duża inwestycja w meble pochodzące z recyklingu, które tworzą zrównoważony obieg zamknięty. — Aranżacja wnętrz jest ważnym elementem opieki zdrowotnej i jesteśmy mile zaskoczeni tym, jak dobrze sprawdzają się meble z recyklingu, gdy rozwiązanie jest dobrze przemyślane i zaplanowane — mówi kierownik projektu Pernilla Jansson.
Klinika psychiatryczna w Borås składa się z nowego budynku zbudowanego na planie gwiazdy i wyremontowanego starszego budynku, połączonych nowo wybudowanym wejściem głównym. Celem projektu było połączenie w jednym miejscu całej opieki psychiatrycznej z całego rejonu i stworzenie przestrzeni lepiej dopasowanych do potrzeb zarówno pacjentów, jak i personelu. — Nie chcemy, aby nasza klinika kojarzyła się z ośrodkiem zamkniętym — wolimy, aby była przyjazna i sprzyjała niezależności, wolności i samodzielności pacjentów, którzy mogą w niej czuć się bezpiecznie i spokojnie przemieszczać się po budynku — wyjaśnia Pernilla Jansson. Szczególną cechą tego projektu jest to, że około trzech czwartych mebli w starszym budynku pochodzi z odzysku, a wiele z nich zostało odnowionych i odświeżonych przez Kinnarps.
Nie spodziewaliśmy się, że można zachować stare wyposażenie budynku, ale po renowacji nie da się odróżnić starych mebli od nowo wyprodukowanych. Wszystko wygląda świeżo i do siebie pasuje.
Sofy i fotele z serii Humlan zachowały swoje brzozowe nogi, ale zyskały nową tapicerkę wykonaną z syntetycznej skóry.
Na początku prac nad projektem stare wyposażenie budynku zostało zinwentaryzowane, aby sprawdzić, czy po renowacji i modernizacji chociaż częściowo mogłoby pasować do koncepcji wystroju wnętrz opracowanej przez pracownię White Architects. Firma Kinnarps zmodernizowała i odnowiła 600 z około 900 mebli.
— Zapotrzebowanie na zrównoważone rozwiązania i ponowne wykorzystanie rośnie, a my dysponujemy dobrymi systemami, które poradzą sobie nawet ze skomplikowanymi projektami. Wszyscy na tym zyskują, środowisko naturalne również — mówi Peter Göransson, Kinnarps Borås. Ale sam fakt, że coś jest cyrkularne, tzn. wpisuje się w założenia gospodarki obiegu zamkniętego, nie oznacza automatycznie, że jest zrównoważone. Najpierw należy przeprowadzić profesjonalną ocenę, aby upewnić się, że produkty, które nie są trwałe, albo są nieodpowiednie, zostały usunięte.
Wymogiem było, aby zarówno nowe, jak i używane meble spełniały te same wysokie wymagania środowiskowe i dobrze wpisywały się w przemyślaną koncepcję aranżacji wnętrz, która ma przetrwać długie lata.
Krzesło Jig zyskało tapicerkę w harmonijnym, stonowanym odcieniu zieleni.
Przed i po. Klasyczne krzesło Kinnarps, Valv, otrzymało zupełnie nowy i świeży wygląd!
Innym ważnym czynnikiem w obiegu zamkniętym, który jest rzeczywiście ekologiczny, jest to, że meble już na samym początku zostały wytworzone w zrównoważony sposób, z wykorzystaniem przyjaznych dla środowiska materiałów wysokiej jakości. Fakt, że duża część ponownie wykorzystanych mebli została pierwotnie wyprodukowana w Szwecji przez firmę Kinnarps, uprościł ten proces i pomógł w zachowaniu obiegu zamkniętego w projekcie. W fabryce Kinnarps, która znajduje się w szwedzkiej miejscowości Skillingaryd, siedziska i oparcia zostały wykonane z nowych, certyfikowanych pod względem zrównoważonego rozwoju tkanin/syntetycznej skóry, a ramy zostały polakierowane natryskowo lub proszkowo. Następnie meble przetransportowano z powrotem do miasta Borås w sposób typowy dla Kinnarps: we własnych ciężarówkach Kinnarps, które nie są napędzane paliwem kopalnym, opakowane w wielorazowe koce zamiast jednorazowych opakowań.
— Najpierw powiedziano nam, że nie ma zbyt wielu mebli nadających się do ponownego wykorzystania, ale kiedy poszliśmy je obejrzeć, zobaczyliśmy duży potencjał. Często tak jest. Prawie zawsze bez uszczerbku dla funkcji i estetyki można wykorzystać więcej niż się wydaje. Nasza wiedza projektowa jest ważna dla końcowego efektu — mówi Susanna von Eyben z White Architects.
W tym przypadku 20-letnie produkty otrzymały nowe życie i mogą nadal służyć w działalności kliniki. Im dłuższy cykl życia mebla, tym mniejszy wpływ na środowisko. Dlatego tak ważne jest dla nas, aby nasze meble mogły być użytkowane przez długi czas, ponieważ przekłada się to na niższy koszt cyklu życia.
Pernilla Jansson jest również bardzo zadowolona i przekonana, że ponowne użycie stanie się coraz powszechniejsze zarówno w regionie Västra Götaland, jak i w samym szpitalu Södra Älvsborg.
— Argumenty przemawiające za ochroną środowiska są przekonujące. Aspekty środowiskowe i ekonomiczne są oczywiste, ale są również aspekty społeczne. Każdy, kto tu pracuje, może być dumny z naszego efektywnego wykorzystania zasobów, a ponieważ jesteśmy firmą finansowaną przez podatników, taka gospodarka wzmacnia naszą wiarygodność w lokalnej społeczności — wyjaśnia.
Chociaż w przeszłości również próbowaliśmy ponownie używać jak najwięcej zasobów, nie zawsze mieliśmy wystarczającą wiedzę, zasoby i procedury. Teraz wiele nauczyliśmy się zarówno od pracowni White Architects, jak i od firmy Kinnarps — i zobaczyliśmy, że świadome i metodyczne działania świetnie się sprawdzają zarówno na etapie projektowania, jak i wdrożenia.
Przestrzeń na przerwę w pracy. Fotel Invito zyskał nową tapicerkę w stonowanym kolorze niebieskim.
Popularna stołówka. W stołówce harmonijnie współgrają nowe fotele i sofa w kolorach ziemi.
Fotel Vigor został wzbogacony o piękne odcienie zieleni.
Sam fakt, że coś jest cyrkularne, tzn. wpisuje się w założenia gospodarki obiegu zamkniętego, nie oznacza automatycznie, że jest również ekologiczne. Zrównoważona i cyrkularna aranżacja wnętrz polega na dokonywaniu świadomych wyborów, tworzeniu elastycznych rozwiązań i wybieraniu wysokiej jakości. Oferujemy wszystko, począwszy od analiz, poprzez inwentaryzację i aranżację wnętrz, aż po doradztwo w zakresie ergonomii, doboru kolorów i materiałów oraz modernizacji istniejących mebli.