Case: Food Folk Suomi

Fakty

Klient:
Food Folk Suomi Oy – Licencja na rozwój McDonald's w Finlandii

Lokalizacja:
Helsinki

Liczba pracowników:
47

Powierzchnia:
ok. 820 m2

Data realizacji:
styczeń 2023

Elastyczne przestrzenie odpowiednie do pracy hybrydowej

Przytulne biuro Food Folk na ulicy Paciuksenkatu w Helsinkach stało się miejscem spotkań dla pracowników firmy. W tym miejscu prowadzone są spontaniczne rozmowy w korytarzach i stołówkach lub pracownicy skupiają się na zadaniach w przestrzeniach przeznaczonych do cichej pracy. Atmosfera pracy i osiągania celów jest zauważalna dla każdego odwiedzającego już od momentu wejścia do recepcji.

Jest to efekt niedawnej reorganizacji środowiska pracy firmy, która wynikała z obawy, że poprzednia przestrzeń firmy nie służyła już wydajnej pracy i nie wspierała odpowiednio różnych trybów pracy. Odzwierciedlało się to w braku entuzjazmu ludzi do przebywania w biurze. „Choć umożliwiamy pracownikom elastyczną pracy w innych miejscach, to mamy nadzieję, że będą woleli pracować w biurze” – mówi Jessica Jokinen, kierownik ds. rozwoju pracowników w Food Folk.

Zadowolenie pracowników z nowej przestrzeni było jednym z priorytetów kierownictwa, a żeby mieć pewność, że potrzeby wszystkich zostały wzięte pod uwagę, firma zwróciła się do eksperta w tej dziedzinie. W trakcie okazało się, że pozbycie się starych nawyków i wzorców nie zawsze jest łatwe.

Wsparcie w tworzeniu miejsc pracy

Kinnarps Oy przeprowadził webinar dotyczący rozwoju środowiska pracy dla Food Folk Suomi oraz warsztaty dla ich pracowników i zarządu, a także zrealizował ankietę wśród wszystkich pracowników i analizę miejsca pracy Next Office®.

Tutaj przeczytasz więcej o naszej analizie miejsca pracy Next Office®.

„Kinnarps pomógł nam otworzyć oczy, dzięki czemu odrzuciliśmy starsze modele operacyjne, co sprawiło, że nasze biuro stało się bardziej elastyczne i inspirujące, lepiej wspiera aktualne formy pracy hybrydowej. Od samego początku wiedzieliśmy, że chcemy zaangażować naszych pracowników w proces dokonywania zmian, począwszy od fazy projektowania.”

Jessica Jokinen, kierownik ds. rozwoju pracowników, Food Folk Suomi

Ściany pokryte roślinami wyznaczają granicę biura, nadając mu ożywczy charakter. Stanowiska pracy zaprezentowane na zdjęciu wyposażone są w ergonomiczne krzesła biurowe PlusCapella oraz ścianki biurkowe Vibe Focus, które zapewniają większą prywatność i tłumią dźwięki otoczenia.

Odnowa biura

Biuro po rearanżacji charakteryzuje się spokojem, harmonią kolorów i pięknymi detalami. Poprzednio każdy pracownik miał wyznaczone miejsce pracy – teraz dostępnych jest 30 tradycyjnych stanowisk do pracy przy biurkach lub pomieszczeń cichej pracy, gdy wymagane jest spokojniejsze otoczenie. Możliwa jest także praca w bardziej zrelaksowanej pozycji na jednej z sof.

Nowy projekt biura jest nastawiony na poprawę samopoczucia pracowników i zachęcanie do ruchu w ciągu dnia pracy. Elektryczne biurka typu sit-stand umożliwiają od czasu do czasu pracę na stojąco; istnieje również przestrzeń znana jako „ergonomiczny parking”, gdzie pracownicy mogą znaleźć siedzisko, które najbardziej im odpowiada – zarówno krzesło do siedzenia, jak i rower stacjonarny.

„W biurze nastawionym na aktywność ludzie częściej zmieniają pozycję pracy w ciągu dnia. Dostępna jest również opcja udania się do centrum szkoleniowego firmy, piętro niżej, które czasami stoi puste. Nadal niektóre osoby pracują z domu, ale pracownicy znacznie częściej wracają do biura” – mówi Jokinen.

„Wspaniale było znów zobaczyć ludzi rozmawiających na korytarzach, jedzących razem lunch, omawiających rozwiązania dla wyzwań przy ekspresie do kawy i – co najważniejsze – motywujących się nawzajem! Jestem bardzo szczęśliwa i dumna, że dzięki doświadczeniu Kinnarps jesteśmy teraz w stanie zaoferować naszym pracownikom tak wspaniałe środowisko pracy.”

Jessica Jokinen, kierownik ds. rozwoju pracowników, Food Folk Suomi

Biuro, które wspiera współpracę i spontaniczne spotkania

Do dużej sali konferencyjnej wybrano krzesła konferencyjne Primo. W okolicy okna znajduje się kwietnik Allé z kilkoma doniczkami z zielonymi roślinami, które dodają pomieszczeniu przytulności.

FF_039A.jpg

Biuro regularnie przyjmuje międzynarodowych gości z organizacji McDonald's, dlatego przestrzeń lobby została zaprojektowana tak, aby prezentować skandynawski, północny styl i w ten sposób witać odwiedzających biuro. Jasno oświetlony hol utrzymany jest w kojącej kolorystyce i wyposażony w przytulną sofę Rho.


Biuro w kształcie okręgu obejmuje wiele różnych rodzajów przestrzeni do pracy, z których jedne są odpowiednie dla osób wymagających skupienia się na pracy w samotności, inne natomiast są dostosowane do rozmów i spotkań. Sofy Fields z wysokim oparciem poprawiają ogólne środowisko akustyczne i oferują wygodne miejsce do siedzenia na wypadek szybkiego spotkania.

Udana zmiana przestrzeni w oparciu o dane

Jessica Jokinen mówi, że opinie na temat nowego środowiska pracy są wyłącznie pozytywne: „Nawet pracownicy, którzy wcześniej nie przychodzili zbyt często do biura, teraz tu wracają. Dla wielu z nich najlepsze jest to, że nie siedzą już codziennie tylko ze swoim zespołem – spotykają się i rozmawiają także z osobami z innych działów”.

„Współpraca z Kinnarps była bardzo otwarta i profesjonalna. Ich opinie były bardzo wiarygodne, a efekt końcowy dokładnie taki, jak obiecywano i planowano – być może nawet nieco lepszy” – dodaje.

Trzy najlepsze rzeczy w nowym środowisku pracy

Zdaniem Jessiki Jokinen najlepsze aspekty nowego środowiska pracy to:

1. Różnorodność przestrzeni

2. Pozytywna reakcja pracowników na elastyczne stanowiska pracy i nową konfigurację biura, w której nie zawsze są otoczeni przez te same osoby.

3. Nowy poziom energii witalnej pracowników

Zdjęcia: Timo Kauppila
Tekst: Kinnarps Oy

Podoba Ci się ta realizacja? Zacznij tworzyć swoje nowe środowisko pracy wraz z naszymi ekspertami!

Skontaktuj się z nami

Powiązane produkty

Plus

Plus

324 Kolory | 12 Warianty

Sofa Rho

Sofa Rho

Motus

Motus

Vagabond

Vagabond

Deli

Deli

Capella

Capella

264 Kolory | 4 Warianty

Serie P

Serie P

17 Kolory | 42 Warianty

Allé

Allé

Monroe

Monroe

315 Kolory | 8 Warianty

Nexus

Nexus

34 Kolory | 17 Warianty

Plint

Plint

Primo

Primo

Fields

Fields

297 Kolory | 23 Warianty

Oktav

Oktav

50 Kolory | 2 Warianty

Vibe

Vibe

Vibe Ścianki działowe

141 Kolory | 110 Warianty

Vibe

Vibe

Vibe Ścianki biurkowe

141 Kolory | 41 Warianty

Space

Space

Space Cabinet with sliding doors

52 Kolory | 69 Warianty

Apollo

Apollo

263 Kolory | 4 Warianty

Nilo

Nilo

318 Kolory | 18 Warianty

Oberon

Oberon

38 Kolory | 5 Warianty

Trixagon

Trixagon

329 Kolory