Case: Dom opieki krótkoterminowej Nymansgården

Fakty

Klient:
Dom opieki krótkoterminowej Nymansgården, gmina Halmstad

Lokalizacja:
Halmstad, Szwecja

Metraż:
8400 m²

Liczba mieszkań:
80

Liczba kondygnacji:
3

Liczba pracowników:
180

Architekt:
W fazie badań pilotażowych – Fredblad Arkitekter z Halmstad. W fazie planowania i budowy – A Konsult Arkitekter & Ingenjörer.

Termin realizacji:
wrzesień 2023

Dom opieki krótkoterminowej z domową atmosferą

Jak pogodzić wymagania medyczne z wizją niewykluczającej placówki opieki zdrowotnej, w której panuje domowa atmosfera? Przed właśnie takim wyzwaniem stanęły władze gminy Halmstad wraz z firmą Kinnarps podczas urządzania nowego domu opieki krótkoterminowej Nymansgården. „Zaangażuj w ten proces personel, myśl długoterminowo i słuchaj ekspertów zarówno z zakresu medycyny, jak i aranżacji wnętrz” – mówi Niklas Ohlin, planista obiektów w gminnym zarządzie ds. opieki domowej. 

Nymansgården w Halmstad dysponuje 80 miejscami zapewniającymi opiekę krótkoterminową, opiekę wytchnieniową, opiekę paliatywną oraz rehabilitację. Niklas Ohlin opisuje dom jako połączenie szpitala i mieszkania, co stawia szczególne, a także trudne do pogodzenia ze sobą wymagania dotyczące aranżacji wnętrz.

„Musi ona spełniać wysokie standardy jakości, higieny i ergonomii zarówno z punktu widzenia pacjentów, jak i personelu. Ma jednocześnie realizować naszą wizję możliwie najbardziej przytulnego środowiska, w którym panuje domowa atmosfera. Bardzo trudno jest uzyskać balans, ponieważ należy wziąć pod uwagę i porównać różne perspektywy oraz potrzeby” – mówi.

Przy wejściu stoi fotel Thyra w otoczeniu roślin doniczkowych, który wraz z materiałami w kolorach ziemi, tworzy atmosferę ciepłego powitania. Zdejmowane elementy fotela można łatwo w razie potrzeby zmodernizować i wymienić bez użycia narzędzi, a szczelina między siedziskiem i oparciem zapewnia odpowiednią higienę.

Image 3 column_nymansgarden.jpg

Sofa Be A Part Of tworzy niewykluczające miejsce do siedzenia i krótkiego odpoczynku. Między modłuami siedziska znajduje się miejsce na wózek inwalidzki lub chodzik, dzięki czemu ten model sofy stanowi idealny wybór dla inkluzywnej i przyjaznej placówki opieki zdrowotnej.

Image 3 column_nymansgarden2.jpg

W pokojach mieszkańców funkcjonalny fotel John i fotel Humlan zapewniają im miejsce do rozmów z bliskimi oraz personelem. Miejsce pełne harmonii, w którym panuje domowa atmosfera.

Kluczem do powodzenia projektu, pomimo stojącego przed nim trudnego wyzwania, było połączenie różnych zestawów umiejętności na wczesnym etapie – specjalistycznej wiedzy medycznej, kompetencji personelu, który będzie pracował w placówce, a także profesjonalistów z dziedziny aranżacji wnętrz. We wszystkich działaniach położono nacisk na jakość opieki, środowisko pracy personelu, a także konkretne potrzeby różnych usług z zakresu opieki zdrowotnej.

„Złożone projekty wymagają czasu i od początku należy uwzględnić każdy punkt widzenia. Niezbędne jest prowadzenie dialogu ze specjalistami z dziedziny aranżacji wnętrz. To profesjonaliści, którzy wiedzą, jak urzeczywistnić daną wizję zarówno za pomocą produktów przyjaznych dla użytkownika, jak i rozwiązań wnętrzarskich, które sprawią, że mieszkańcy poczują się jak w domu” – mówi.

W przestrzeni jadalnej domu znajdują się krzesła Jackie oraz stół Nivå, które razem tworzą miłe miejsce do spożywania posiłków w domowej atmosferze. Znajdujące się przy przednich nogach kółka ułatwiają przysuwanie krzesła Jackie do stołu.

W trakcie całego procesu pracownicy gminy Halmstad mogli dzielić się swoimi opiniami i życzeniami, a także mieli możliwość testowania i oceny różnych produktów. Odbyli także szereg wizyt studyjnych w podobnych placówkach.

„Kierowaliśmy się własną wizją, ale zawsze warto obejrzeć konkretne produkty w rzeczywistości, dotknąć ich i wypróbować, zrozumieć, jak działają, a także zobaczyć, dlaczego niektóre rozwiązania są lepsze od innych, i jak środowisko fizyczne może wspomóc naszą działalność – mówi Niklas Ohlin.

Zamówienie gminy skupiało się na zapewnieniu ogólnych funkcji w oparciu o zidentyfikowane potrzeby i określoną wizję, a nie na konkretnych rozwiązaniach, pozostawiając dostawcy miejsce na przedstawienie sugestii i pomysłów.

„Chcemy stworzyć środowisko, które będzie zrównoważone w dłuższej perspektywie i pod każdym względem – dla naszej planety, dla ludzi, którzy mieszkają i pracują w Nymansgården, a także pod względem finansowym dla gminy. Aby to osiągnąć, musieliśmy polegać na dostawcy, który rozumie nasze potrzeby i dostarczy rozwiązanie oparte na naszym ogólnym zestawieniu wymagań. Gdybyśmy zaczęli sugerować meble i możliwości aranżacji wnętrz, popełnilibyśmy błąd, ponieważ po prostu nie dysponujemy specjalistyczną wiedzą w tej dziedzinie” – mówi.

W jednym z korytarzy fotel Kurbits tworzy harmonijne, tchnące spokojem miejsce do odpoczynku.

Niklas Ohlin mówi, że po sfinalizowaniu zamówienia gmina ściśle współpracowała z firmą Kinnarps. Indywidualne, odpowiednio dostoswane rozwiązanie stworzone przez zespół Kinnarps w Halmstad dobrze komponuje się zarówno z wizją biznesową, jak i architekturą obiektu. Dominują jasne, ale ciepłe barwy ziemi oraz naturalne, drewniane powierzchnie. Stabilne, łatwe w pielęgnacji siedziska i stoły w mieszkaniach i strefach wspólnych dają poczucie bezpieczeństwa. Dostosowane do wymogów działalności oświetlenie, akustyka i kolory wspomagają ergonomię w placówce.

„Współpraca z firmą, która rozumie postawione przed nią zadania, wyzwania i możliwości, a następnie jest w stanie dostarczyć konkretne, potrzebne rozwiązania, wprost podnosi na duchu. Zarówno od mieszkańców, jak i ich krewnych, otrzymujemy wiele pozytywnych reakcji – mówią, że dobrze się tu czują. Ponadto oferujemy dobre środowisko pracy, co ułatwia rekrutację personelu i utrzymanie stałej, wysokiej jakości działalności.”

Niklas Ohlin, planista obiektów w gminnym zarządzie ds. opieki domowej

Column var.1_nymansgarden2.jpg

Pomieszczenie pracownicze zapewnia personelowi domu opieki miejsce przeznaczone do odpoczynku i regeneracji. Krzesło Neo Lite oraz stół Uni tworzą przestrzeń, w której pracownicy mogą spędzić przerwę w pracy i naładować baterie.

Column var.1_nymansgarden.jpg

Krzesło Neo Lite z tapicerowanym siedziskiem w harmonijnych kolorach ziemi.

Niklas podkreśla między innymi dokonany przez Kinnarps wybór trwałych i atrakcyjnych wizualnie materiałów, a także mebli, które są praktyczne, łatwe w czyszczeniu i pielęgnacji pod każdym względem, dodając przy tym wartości estetyczne oraz społeczne.

„Nasza przestronna restauracja przy wejściu jest otwarta dla mieszkańców oraz gości. Stanowi przykład tego, jak aranżacja wnętrz przyczynia się do zrównoważonego rozwoju społecznego, a także do zapewnienia bezpiecznych przestrzeni w całym obiekcie, tworząc przyjazne miejsca, które wzmacniają poczucie wspólnoty, jednocześnie oferując prywatność. To dobrze, że od samego początku podejmowaliśmy właściwe decyzje i zainwestowaliśmy w przestrzenie o cechach, dzięki którym przetrwają lata” – mówi Niklas Ohlin.

Czy podobał Ci się ten projekt? Chcielibyśmy dowiedzieć się więcej o Twoim projekcie.

Skontaktuj się z nami

Powiązane produkty

Scandinavia

Scandinavia

263 Kolory | 4 Warianty

Kalmia

Kalmia

32 Kolory | 21 Warianty

Thyra

Thyra

Orkester

Orkester

Be a part of

Be a part of

John

John

Humlan

Humlan

Jackie

Jackie

Neo lite

Neo lite

Uni

Uni

Knop table

Knop table

Humlan

Humlan