Case: Dom opieki Djupängen

Fakty

Klient:
Dom opieki Djupängen

Architekt:
Tengbom

Liczba mieszkańców:
120

Liczba stanowisk pracy:
45

Data realizacji:
2020

Miękkie wartości w centrum uwagi

Dom spokojnej starości w gminie Hammarö był zbyt mały, dlatego zapadła decyzja o wybudowaniu nowego. Faza planowania dała okazję do przemyślenia funkcji i estetyki obiektu od podstaw. Z pomocą Kinnarps Next Care®, dom opieki Djupängen zyskał fizyczne środowisko, które poprawia jakość życia starszych mieszkańców, oszczędza czas personelu, jaki można poświęcić opiece, a także daje gminie powód do dumy ze swojej inwestycji.

Gmina Hammarö dyskutowała o potrzebie stworzenia nowego ośrodka opieki nad osobami starszymi od 2013 roku. Pierwszym plan obejmował renowację istniejącego obiektu, ale okazało się, że jest to zbyt krótkoterminowe rozwiązanie, ponieważ populacja osób starszych rosła i wyremontowany budynek nie zapewniłby wystarczającej ilości miejsca.

"Myślę, że wszyscy zdawali sobie sprawę, że remont nie będzie optymalnym rozwiązaniem. Nie bylibyśmy w stanie osiągnąć takiego efektu, o jaki nam chodziło - ciepłego, przyjaznego środowiska opieki, które emanuje szacunkiem i empatią" - mówi kierownik projektu z ramienia gminy, Annika Lückner.

"Umeblowanie jest absolutnie kluczowe dla tego, jak obiekt jest odbierany; to ono nadaje otoczeniu charakter. Postrzegam firmy meblowe bardziej jako partnerów niż dostawców, jako ludzi, z którymi można porozmawiać i wymienić się wiedzą oraz pomysłami.”

Annika Lückner, kierownik projektu, gmina Hammarö w Szwecji

W pobliżu salonu znajduje się oddzielne pomieszczenie z przesuwanymi drzwiami, które mieszkańcy mogą wynajmować na prywatne imprezy rodzinne.

Dla oddziału Kinnarps w Karlstad projekt rozpoczął się od spotkania z grupą roboczą ds. domu opieki Djupängen, podczas którego opisano wizję obiektu. Zespół jasno stwierdził, że oczekuje propozycji rozwiązań, a nie listy produktów. Takie podejście bardzo odpowiadało Kinnarps, gdyż zawsze chętnie dzieli się wiedzą i doświadczeniem w swoich projektach.

W ramach koncepcji Next Care® firma Kinnarps opracowała metodę analizy potrzeb w środowisku opieki przed sporządzeniem projektu aranżacji wnętrz. Naturalnym posunięciem było wykorzystanie elementów tej metody w projekcie Djupängen. Kinnarps z Karlstad dostosował proces do uwag klienta, przeprowadzając warsztaty, których celem było zebranie opinii i potrzeb zainteresowanych stron i zaangażowanie wszystkich osób uczestniczących w projekcie.

W korytarzach ozdobionych fototapetami, które przedstawiają popularne miejsca w Hammarö, znajdują się punkty spotkań. Motywy te mają na celu stworzenie poczucia bezpieczeństwa poprzez odwołanie do znanych pensjonariuszom miejsc.

Karin Boström z gminy Hammarö specjalnie przeszkolona w zakresie demencji w Sophiahemmet w Sztokholmie, podkreśla jak ważne było oparcie każdego szczegółu projektu Djupängen na wiedzy.

"Dojście do celu było długotrwałą podróżą, którą odbyliśmy w gronie uczestników projektu. Władze gminy doskonale rozumiały, dlaczego w taki sposób budujemy i urządzamy dom dla dobra osób starszych i cierpiących na demencję," mówi.

"Były dni, które spędziłem na przekazywaniu budowniczym i projektantom wnętrz naszą wizję tego, co chcemy osiągnąć. Byliśmy również bardzo uważni, słuchając pomysłów i opinii pracowników Djupängen, aby nie przeoczyć żadnych ważnych szczegółów."

Karin Boström, pielęgniarka Silvia Nures w gminie Hammarö w Szwecji

djupangen_kurbits_port.jpg

Pokoje dzienne w Djupängen wychodzą na piękny dziedziniec i przyrodę na zewnątrz obiektu. Znajdują się tu fotele i krzesła Kurbits, zestawy sof Dahlia i stoliki kawowe Maja.

djupangen_ext_port.jpg

Duże okna w całym budynku zapewniają bliskość z naturą.

djupangen_ruter_port.jpg

Wózek serwisowy Ruter i fotel bujany Sture.

Masz pytania? Chcesz wiedzieć więcej?

Skontaktuj się z nami

Silvia Nures kontynuuje: "Były dni, które spędziłem na przekazywaniu budowniczym i projektantom wnętrz naszą wizję tego, co chcemy osiągnąć. Byliśmy również bardzo uważni, słuchając pomysłów i opinii pracowników Djupängen, aby nie przeoczyć żadnych ważnych szczegółów."

Karin Boström uważa, że Kinnarps bardzo uważnie wysłuchał zespołu projektowego i naprawdę zrozumiał jego punkt widzenia. "Było oczywiste, że posiadają ogromną wiedzę i że naprawdę poważnie traktują ten projekt. To, co nam proponowali, było zawsze dobrze przemyślane i zaprojektowane z myślą o zaspokojeniu spełnieniu naszych wymagań. I oczywiście fakt, że mają w ofercie odpowiednie produkty - funkcjonalne i estetycznie atrakcyjne - był czynnikiem decydującym."

Ukryte schowki tworzą spokojne, harmonijne wrażenie. Na zdjęciu Space z przesuwnymi drzwiami. Obok stoją fotele Kurbits z obszernym siedziskiem i miękkimi poduszkami na siedzisku i oparciu, zapewniające najwyższy komfort.

Czytelne i przytulne środowisko domowe

Elin Larsson z pracowni Tengbom architects opowiada o tym, jak zaangażowanie pracowników we wszystko, od funkcji budynku po szczegóły wystroju wnętrz, było centralną częścią projektowania Djupängen. Nowoczesny obiekt musi odzwierciedlać życie toczące się poza nim. Mając po jednej stronie łąkę i las, a po drugiej miasto, możesz czuć się bezpiecznie. Twoje mieszkanie jest Twoją prywatną przestrzenią. W swojej części możesz wybrać bierne lub czynne uczestnictwo w życiu społecznym z najbliższymi sąsiadami. Chodnik przed Twoją sekcją to Twoja najbliższa ulica, a salonik towarzyski z kawiarnią i dziedzińcem to Twój najbliższy plac miejski. Możesz iść do fryzjera, tańczyć i śpiewać, wypić filiżankę kawy w kawiarni, układać drewno na podwórku, czytać książkę w bibliotece, zaprosić rodzinę na przyjęcie urodzinowe lub po prostu siedzieć i cieszyć się swoim otoczeniem.

Umeblowanie i dobór produktów tworzą dobre środowisko dla mieszkańców i personelu, ułatwiają poruszanie się po obiekcie i są dostosowane do potrzeb użytkowników.

Kontrast pomiędzy podłogą i meblami sprawia, że pomieszczenie i jego funkcje są czytelne i zrozumiałe dla mieszkańców. Meble w pomieszczeniach wspólnych mają jednolite kształty i charakterystyczne dla poszczególnych sekcji kolory. Wykorzystano sześć schematów kolorystycznych, a do każdego z nich przypisane są dwie sekcje domu. Każda z dwunastu sekcji posiada swój własny symbol - jeden z kwiatów występujących na łące.

Otoczenie i wystrój wnętrz sprawiają, że panuje tu domowa atmosfera. Wszystkie wspólne przestrzenie są stymulujące, ale oferują też miejsca, gdzie można cieszyć się prywatnością. Umeblowanie zachęca zarówno do aktywnego, jak i pasywnego uczestnictwa w życiu domu. Na przykład fotele mogą być ustawione w kierunku okna lub w kierunku pomieszczenia, w którym odbywają się spotkania towarzyskie.

Aby uwzględnić potrzeby wszystkich mieszkańców, jadalnia została wyposażona w stół Nivå z regulacją wysokości oraz fotele Jackie na kółkach. Model ten jest również dostępny w wersji bardzo szerokiej, aby każdy, niezależnie od wagi i kształtu ciała, mógł w nim komfortowo usiąść. Meble z tej samej serii tworzą harmonijne wrażenie we wnętrzu.

Droga do zrównoważonego środowiska opieki

W wielu projektach z zakresu opieki zdrowotnej istnieją dwa wyraźne wyzwania związane z wyposażeniem wnętrz. Jednym z nich jest koncentracja na najniższej cenie, zamiast na jakości, która stanowi dobrą, długoterminową, zrównoważoną inwestycję. Drugim jest stawianie odpowiednich wymagań w zakresie połączenia funkcji i wzornictwa. Projektowanie wnętrz, które łączy zarówno twarde, jak i miękkie wartości, jednocześnie stymuluje, jak i daje poczucie bezpieczeństwa, a także wyraża szacunek, co sprzyja dobremu samopoczuciu. "Tworzenie jednego bez drugiego jest proste, ale to właśnie kombinacja tych perspektyw jest tym, co wyróżnia Kinnarps. Posiadanie takich produktów jest kluczem do wielkiego sukcesu tego projektu" – mówią przedstawiciele Kinnarps Karlstad.

Przy formułowaniu zamówienia dla Djupängen, gmina Hammarö wykorzystała zarówno twarde jak i miękkie wartości oraz dostrzegła wartość dobrego połączenia funkcji i wzornictwa.

"W dużej mierze była to współpraca, podczas której dzieliliśmy się wiedzą, pomysłami i wizjami. W ostatecznym rozrachunku chodziło o to, aby Kinnarps zrozumiał nasze potrzeby i życzenia, a także zaoferował produkty i doświadczenie, dostarczając nam całościowe rozwiązanie", mówi Annika Lückner. Kontynuuje: "Chcemy, aby Djupängen sprawiał jak najbardziej domowe wrażenie, szanując jednocześnie specjalne potrzeby, które mogą pojawić się wraz z wiekiem. Projekt wnętrza powinien być nie tylko atrakcyjny, lecz także funkcjonalny. To właśnie tworzy poczucie przytulności!".

W trakcie współpracy Kinnarps z Elin Larsson z pracowni Tengbom, pojawiła się potrzeba stworzenia bardziej domowej sofy, która byłaby dostosowana do środowiska opieki. W wyniku tego procesu powstała seria Dahlia.

djupangen_7.jpg

Uroczy dziedziniec jest łatwo dostępny i starannie zaplanowany, aby pobudzić wiele zmysłów.

djupangen_9.jpg

W wejściu wita Cię sofa Du & Jag.

Podczas planowania Djupängen, wzięto pod uwagę, że poprzedni dom opieki dla osób starszych nie posiadał zadaszenia nad podjazdem.

Przy projektowaniu nowego budynku zadbano, by miejsce wsiadania do pojazdów było osłonięte od deszczu i śniegu.

Powiązane produkty

Dahlia

Dahlia

Jackie

Jackie

Maja table

Maja table

Maja table

Maja table

Ruter

Ruter

Sture

Sture

Humlan

Humlan

Kurbits krzesło

Kurbits krzesło

Space

Space

Szafa Space z żaluzją

52 Kolory | 65 Warianty

Jackie

Jackie

Du & Jag

Du & Jag

Curt

Curt

Curt

Curt