Case: Carpe Diem Dementia Village - ośrodek dla osób z demencją

Fakty

Klient:
Gmina Bærum, Norwegia

Powierzchnia umeblowanej przestrzeni:
18 000 m2, nowo wybudowane

Liczba miejsc dla mieszkańców:
158 miejsc w 17 jednostkach mieszkalnych

Data realizacji:
2020

Żywotna wioska

Gmina Bærum chciała zbudować dla pacjentów z demencją przestrzeń życiową innego rodzaju. Miejsce, w którym można zapanować nad codziennymi sprawami, ponieważ to doświadczenie zapewnia mieszkańcom poczucie bezpieczeństwa. Ważne było też zapewnienie bezpiecznego dostępu do otoczenia zewnętrznego. W rezultacie powstała wioska Carpe Diem Dementia Village: pierwsza tego typu w Norwegii.

Wioska została ukończona jesienią 2020 roku, a planowany termin zasiedlenia był wyznaczony na wrzesień. W związku z pandemią koronawirusa nie wszystkim udało się wprowadzić w tym samym czasie, ale powoli miejsce zapełnia się nowymi mieszkańcami.

Projekt wioski inspirowany jest podobnym założeniem z Holandii. Może pomieścić 158 mieszkańców w 17 jednostkach: mieszkalnych, opieki dziennej oraz długoterminowej.

Wyjątkowe mieszkania

W specyfikacji przetargowej Gmina Bærum podkreśliła, że ​​poszczególne lokale mieszkalne powinny być zaprojektowane w taki sposób, aby oddawały klimat każdego lokalu i detale, które mieszkańcy znali już wcześniej. Aby osiągnąć ten domowy nastrój, prace związane z aranżacją wnętrz i wyposażeniem były bardziej złożone niż w tradycyjnych domach opieki.

Mała społeczność powinna być właśnie bezpiecznym, jasno określonym obszarem, w którym mieszkańcy mogą doświadczyć poczucia przynależności do grupy, pozostając jednocześnie możliwie jak najbardziej niezależni.

Dlatego Carpe Diem Dementia Village posiada wiele funkcji i udogodnień, których zazwyczaj nie spotyka się w tego typu placówkach. Obejmują one: dom kultury, salony fryzjerskie, pub, kawiarnię i miejsca do uprawiania różnych form hobby. Obiekt posiada również piękny teren zewnętrzny, w tym plac i ogród ze strefami zarówno aktywności, jak i odpoczynku, a także ogródki warzywne i rabaty kwiatowe.

W dłuższej perspektywie Gmina Bærum zamierza zasymilować obiekt z lokalnym środowiskiem, aby jeszcze bardziej zaangażować się w życie społeczne.

2columns-image1.jpg

2columns-image2.jpg

Dynamiczna współpraca z Kinnarps

Koncentracja Kinnarps na zrównoważonym rozwoju i środowisku została podkreślona przez gminę, jako ważne kryterium wyboru dostawcy wyposażenia wnętrz. Studio projektowania wnętrz CADI Interiørarkitekter ściśle współpracowało z Kinnarps, podkreślając, że kontynuacja jest szczególnie pozytywnym doświadczeniem.

„Stwierdziliśmy, że firma Kinnarps dobrze kontrolowała dostawy, pomimo skomplikowanej budowy”.

Konsultant Kinnarps zapoznał się z planami i zadbał o to, by wszystkie elementy aranżacji trafiały we właściwe miejsce. Terminy zostały dotrzymane, a cały proces dostaw przebiegał sprawnie.

Kinnarps był bardzo zaangażowany w wizję projektu i dążył do spełnienia wszystkich jego założeń. Skupiono się na zapewnieniu jak najlepszej dostawy. Udało się szybko dostosować do zmian i znaleźć doskonałe rozwiązania nieprzewidzianych problemów. Konsultant regularnie dostarczał raporty z postępów w uzgodnionych terminach. Dostawy były niezmiennie solidne.

CADI Interiørarkitekter AS

2columns-caption-1.jpg

Carpe Diem posiada szereg udogodnień dla prowadzenia różnych form zajęć.

2columns-caption-2.jpg

Stoliki Kurbit i Nivå, dzieła sztuki na ścianach i kolorowe tkaniny pomagają stworzyć domową atmosferę. Salon jest ozdobiony tymi samymi elementami, które można znaleźć w tradycyjnym domu.

Obiekt ochrony zdrowia roku 2020

Carpe Diem Dementia Village jest skoncentrowana na zdrowiu, z naciskiem na zapewnienie mieszkańcom możliwości prowadzenia dalszego normalnego życia, jak to tylko możliwe, w czym ważną rolę odgrywa wystrój wnętrz.

Kiedy jesienią 2020 roku firma certyfikująca Nohrcon przyznała projektowi tytuł Obiektu Ochrony Zdrowia Roku, właśnie ten domowy klimat stanowił podstawę decyzji jury, które stwierdziło, że projekt spełnia swoją wizję „Jak w domu”, chwaląc dobór materiałów, doskonałe przestrzenie zewnętrzne i strefy społeczne.

Carpe Diem Dementia Village nie jest stereotypową instytucją, a mimo to spełnia wszystkie wymagania dotyczące projektowania uniwersalnego w placówkach służby zdrowia

Każda jednostka mieszkalna ma swój niepowtarzalny wygląd. Do jednej z kuchni wybrano miękkie kształty z fotelami Curt i stołami o zaokrąglonych krawędziach. W innej kuchni znajdziemy bardziej wyraziste linie i ciemniejsze kolory.

columns-caption1.jpg

Niewielkie meble, takie jak Julia 765 NC Care, książki i klasyczne dekoracje na ścianach tworzą domową atmosferę.

columns-caption2.jpg

Zaprojektowany tak, aby członkowie rodziny i wolontariusze mogli uczestniczyć w życiu wioski.

columns-caption3.jpg

Holistyczny wystrój wnętrz w strefach społecznościowych sprawia, że ​​przestrzeń jest przytulna i elastyczna. Przyjazna dla mieszkańców, gości i personelu.

Szukasz rozwiązań dla swojego biura?

Skontaktuj się z nami

Powiązane produkty

Jackie

Jackie

Ruter

Ruter

Sture

Sture

Jackie

Jackie

Curt

Curt

Björn

Björn

Ellinor

Ellinor

Nivå coffee table

Nivå coffee table

Julia

Julia

Linnea

Linnea

Yesyes

Yesyes

Karin

Karin