„Chcieliśmy zapewnić studentom przyjazną, domową atmosferę” - powiedziała Kristina Sandström, kierowniczka ds. operacyjnych w Campus Dalsland. „Firma Kinnarps wysłuchała naszych potrzeb i stworzyła wysokiej klasy miejsce do nauki, w którym można poczuć się jak w domu i które posłuży nam przez wiele lat” - dodaje.
Campus Dalsland to położone w miejscowości Bäckefors miasteczko akademickie oferujące możliwości kształcenia we współpracy z uniwersytetami i szkołami wyższymi. Jego celem jest podnoszenie poziomu wykształcenia w regionie i wspieranie rozwoju kompetencji w prowincji Dalsland.
„Sąsiedztwo uniwersytetów i szkół wyższych odgrywa kluczową rolę przy podjęciu decyzji o kontynuacji nauki. Większość studentów nawet największych i najbardziej prestiżowych uniwersytetów mieszka w ich pobliżu. Poprzez naszą zdecentralizowaną działalność zapewniamy osobom prywatnym i firmom z regionu łatwiejszy dostęp do edukacji” - dodaje Pani Sandström.
Kampus akademicki to inicjatywa gmin z prowincji Dalsland, realizowana przy wsparciu finansowym regionu Västra Götaland. Mieści się w nowo wyremontowanych pomieszczeniach, w których wcześniej znajdowała się stołówka i kuchnia szpitalna. Budynek oferuje wszystko, co potrzebne, czyli atrakcyjne wejście, stołówkę, sale wykładowe, oddzielne pomieszczenia do nauki i pomieszczenia dla personelu.
„Staraliśmy się stworzyć wyjątkowe miejsce do nauki, w którym studenci będą chcieli spędzać jak najwięcej czasu i za którym będą tęsknić. Najważniejsza jest obecność na miejscu, dzięki której jakość nauczania znacznie wzrasta” - dodaje pani Sandström.
Wzdłuż jednej ze ścian na placu ustawiono stół Fields i stołki Frisbee, które nie zabierają dużo miejsca i zapewniają studentom warunki do spotkań.
We wnętrzu panuje domowa atmosfera, co jednak nie oznacza, że jest niedostatecznie funkcjonalne. „Jest wprost przeciwnie. Miejsce pracy powinno być profesjonalne i dobrze zaprojektowane, aby studenci mieli poczucie, że nauka tutaj to poważna sprawa. Dlatego wybraliśmy trwałe, wysokiej jakości meble, z których będziemy mogli korzystać przez długi czas lub odnawiać je i dodawać kolejne elementy, jeśli zajdzie taka potrzeba. Urządzamy to miejsce po swojemu. Wprowadzamy harmonijne, stonowane, subtelne elementy wystroju do przestrzeni publicznej” – mówi pani Sandström.
Charakter działalności powoduje, że pomieszczenia o powierzchni 600 metrów kwadratowych muszą być ustawne i wielofunkcyjne. „Wszystko zostało zaplanowane i wykonane tak, aby dało się zmienić układ mebli i wykorzystać je na różne sposoby. Nie ma żadnych zbędnych przestrzeni. Wszystkie przestrzenie można z łatwością przearanżować, a większość mebli jest wyposażona w kółka, co dodatkowo zwiększa swobodę aranżacji. Musimy być sprytni. Na przykład, w moim biurze mam stół konferencyjny zamiast biurka, przez co może posłużyć również jako sala konferencyjna” - mówi pani Sandström.
Nauczanie hybrydowe powoduje, że sale lekcyjne muszą spełniać wymagania zarówno przebywających na miejscu studentów, jak i wykładowców pracujących zdalnie. Zapewnienie odpowiedniej akustyki, oświetlenia i zaangażowanie wszystkich studentów w naukę stanowi nie lada wyzwanie.
W tym wydaniu magazynu podzielimy się szczegółowymi informacjami na temat tego, jak przestrzenie do nauki wpływają na codzienne funkcjonowanie uczniów, studentów i kadry.
„Podczas tworzenia miejsca do nauki hybrydowej należy wziąć pod uwagę wiele kwestii, w tym przypadku bardzo pomogło nam wieloletnie doświadczenie Kinnarps w projektowaniu różnych miejsc do nauki oraz przemyślana, dostosowana do potrzeb oferta”.
W stołówce znajdziemy krzesła Neo Lite i stół Oberon o przyciągającej wzrok kolorystyce. Stół Vagabond w połączeniu ze stołkami Frisbee wprowadzają urozmaicenie do wystroju wnętrza, gdyż siedzi się przy nich nieco wyższej.
Pokoje do pracy w grupach idealnie nadają się do zadań wymagających skupienia i współpracy. Dzięki zasłonom poprawiają się warunki akustyczne, a światło dzienne dociera do każdego zakątka pomieszczenia. Ponadto studenci nie rozpraszają się widokiem zza okna.
Kristina Sandström uważa, że kluczem do sukcesu była współpraca między właścicielem nieruchomości Västfastigheter, a architektami z pracowni Contekton oraz Kinnarps. Na przykład na podstawie logo miasteczka akademickiego ustalono jakie kolory powinny znaleźć się na ścianach i we wnętrzach, aby stworzyć spójną całość.
„Mamy do dyspozycji ograniczoną przestrzeń i – rzecz jasna – ograniczony budżet, więc wszystko musi być dopracowane od samego początku - od ogólnej koncepcji po każdy najmniejszy szczegół. W tej kwestii nieoceniona okazała się wiedza i profesjonalizm Kinnarps. Stworzyliśmy miejsce, które posłuży nam przez wiele lat i zapewni naszym studentom najlepsze warunki do osiągnięcia sukcesu".