Case: BSBI – Berlin School of Business and Innovation

Fakty

Klient:
Global University Systems (GUS)

Czas realizacji:
15 miesięcy

Metraż:
5 000 m²

Termin realizacji:
lipiec 2023

Zdjęcia:
Annika Feuss
Angela Elbing (Zdjęcie Roya Laviana)

Innowacyjny projekt edukacyjny

BSBI wraz z Kinnarps tworzy kampus przyszłości

Oblicze edukacji zmienia się w naszych czasach, które charakteryzują się postępującą cyfryzacją i globalizacją. Zmiany te obejmują nie tylko metody i programy nauczania, lecz także fizyczną przestrzeń do nauki. W nowym kampusie Berlińskiej Szkoły Biznesu i Innowacji (BSBI) w Berlinie Neukölln, firma Kinnarps pomogła stworzyć środowisko edukacyjne, które pozwala studentom zanurzyć się w świecie ich przyszłych miejsc pracy.

Stary budynek – nowe zastosowanie

Na rogu, na wprost Karl-Marx-Straße, w ruchliwej dzielnicy Neukölln, znajduje się zabytkowy budynek „Alte Post”, w którym dawniej mieściła się poczta. Jej efektowna fasada z czerwonej cegły kształtuje charakter okolicy od 1899 roku. Fronty mają efektowne ściany szczytowe biegnące wzdłuż dwóch ulic. Duże, półokrągłe okna frontowe z elementami w stylu neorenesansowym oraz elementy wystroju z różnych epok sprawiają, że budynek przyciąga wzrok.

Czasy, gdy z tego budynku rozpoczynała się podróż listów do różnych miejsc na świecie, należą już do przeszłości. Obecnie uczą się tu studenci z wielu krajów, którzy uczęszczają na zajęcia w ramach różnych kierunków studiów. Grupa spółek Global University Systems (GUS) wynajęła 5000 metrów kwadratowych na trzech piętrach na potrzeby jej prywatnej uczelni BSBI, tworząc innowacyjne środowisko nauki dla 1200 studentów i około 200 pracowników administracyjnych. Grupa GUS, która jest właścicielem 32 marek na całym świecie i prowadzi 89 obiektów w 48 miastach na powierzchni ponad 450 000 metrów kwadratowych, wyszukuje, przebudowuje i projektuje obiekty edukacyjne na najwyższym poziomie. Zarówno kierownictwo, jak i kadra akademicka mają swoje wymagania, na podstawie których podejmowane są decyzje dotyczące nowych lokalizacji.

„Warto się zatrzymać, wziąć głęboki oddech i pomyśleć o środowisku…”

„Jednym z najważniejszych kryteriów decyzyjnych przy każdym wyborze jest zrównoważony rozwój” – mówi Roy Lavian, dyrektor Działu Rozwoju Nieruchomości w Grupie GUS. Architekt dostrzega możliwości ponownego i dalszego wykorzystywania istniejących budynków i ich układu, co stanowi niezmiernie istotny trend architektoniczny. „Jeśli chcemy wziąć odpowiedzialność za planetę i środowisko, musimy przyjąć to podejście, nawet jeśli będzie ono wymagało niejednego kompromisu”. W kampusie BSBI, na przykład, zamiast wszystko rozmontowywać, wyburzać lub przebudowywać, zachowano wiele istniejących biur, wewnętrznych ścian i posadzek. Wraz z meblami firmy Kinnarps, kampus oferuje harmonijne połączenie nowoczesnej estetyki i zrównoważonego designu, zapewniając wspaniałą atmosferę wszystkim swoim użytkownikom. Zachowano i ponownie wykorzystano dotychczasowe konstrukcje i materiały. „Głównym celem jest zmniejszenie wpływu środowiskowego” – mówi Roy Lavian. To podejście polegające na „ponownym wykorzystaniu” to coś więcej niż tylko trend - to przesłanie.

WEB_KI_BSBI_291.jpg

Stoły szkoleniowe Foldex można łatwo przenosić, a także składać, gdy potrzeba więcej wolnej przestrzeni.

WEB_KI_BSBI_304.jpg

Uzupełniają je jedynie krzesła konferenycjne Leia.

Elastyczność i zrównoważony rozwój

Decyzja o wyborze Kinnarps wpisała się idealnie w tę ideę. Kinnarps oferuje bogaty asortyment wysokiej jakości, trwałych i elastycznych produktów. Stoły takie jak Foldex są mobilne, dzięki czemu można je łatwo dostosować do różnych sytuacji edukacyjnych. Są wyposażone w kółka i można je łatwo przesuwać w inne miejsca, a także składać, gdy nie są potrzebne.

Osoby podejmujące decyzję szybko zdecydowały się również na biurka Origo, gdyż znajdujące się z boku haczyki umożliwiają studentom zawieszenie swoich toreb pod ręką, co zapewnia bezpieczeństwo i wygodę..

WEB_KI_BSBI_088.jpg

WEB_KI_BSBI_102.jpg

Seria Fields dostępna w różnych modułach obejmuje fotele, sofy, pufy i stoły, które z łatwością można dostosować do różnych przestrzeni. Krzesła w stołówce, takie jak Anagram, można zawieszać na krawędzi stołów np. na czas czyszczenia podłogi.

„Współpraca z przedstawicielami Kinnarps przebiegała bardzo harmonijnie, zawsze w lot rozpoznawali nasze pragnienia i potrzeby”

Roy Lavian – Dyrektor Działu Rozwoju Nieruchomości w Grupie GUS

Osoby podejmujące decyzje były pod wrażeniem nie tylko asortymentu produktów, lecz także interakcji z zespołem Kinnarps: „Współpraca z pracownikami Kinnarps przebiegała bardzo harmonijnie, zawsze w lot rozpoznawali nasze pragnienia i potrzeby” – mówi Lavian.

Fakt, że meble Kinnarps są tak elastyczne, jest ogromnie pomocny w planowaniu aranżacji wnętrz. Na przykład siłownie stosują podejście, zgodnie z którym co kilka miesięcy zmieniają rozmieszczenie urządzeń, aby przychodzące osoby nie znudziły się stale taką samą aranżacją. Zgodnie z tą koncepcją układ mebli w salach jest regularnie zmieniany, dzięki czemu środowisko nauki ciągle jest interesujące i motywuje studentów, którzy spędzają w nim kilka lat podczas studiów licencjackich.

WEB_KI_BSBI_237.jpg

WEB_KI_BSBI_266.jpg

WEB_KI_BSBI_048.jpg

WEB_KI_BSBI_045.jpg

Atrakcyjność wizualna

Firma Kinnarps umeblowała wszystkie przestrzenie, od sal wykładowych po miejsca, w których studenci czekają na zajęcia, korytarze, kawiarnię i biura. Studenci chcą, aby miejsce, w którym się uczą, wyglądało atrakcyjnie. „Dołożyliśmy starań, aby miejsca w naszej placówce były atrakcyjne wizualnie, a także oferujemy naszym studentom platformę, na której mogą dzielić się swoimi doświadczeniami” – mówi Roy Lavian.

 

WEB_KI_BSBI_078.jpg

Moduły przechowywania również odbiegają od tradycyjnego białego wykończenia. Zdecydowano się na delikatne, ciemniejsze kolory, mimo że wymagają większej pielęgnacji. Jest to także przesłanie. Wielu studentów i pracowników dydaktycznych spędza więcej czasu na uczelni niż w domu. Potrzebują oni przyjemnej, domowej atmosfery, i właśnie dlatego przy wyborze koncepcji kolorystycznej priorytetem był design.

Nic więc dziwnego, że wszyscy czują się tu tak dobrze, że omawiane są już plany rozbudowy.

WEB_KI_BSBI_271.jpg

Wyrafinowana koncepcja kolorystyczna

Koncepcja kolorystyczna również ugruntowuje to nowe podejście. Atmosfera odgrywa kluczową rolę w przekazywaniu wiedzy. Typowy scenariusz - studenci i nauczyciele przenoszą meble, co często skutkuje chaosem. Roy Lavian i jego zespół w BSBI przyjęli innowacyjne podejście, dzięki któremu uczestnikom nauki nie grozi już przestrzenny nieład. Zamiast wybrać tradycyjne białe meble, które są często odbierane jako monotonne, a nawet męczące, postawili na różnorodną gamę kolorystyczną. Sale zostały zaprojektowane z zastosowaniem harmonijnego połączenia koloru brzoskwiniowego, koralowego i szarości, a w pozostałych przestrzeniach dominuje ciemniejszy i jaśniejszy błękit przeplatany z szarościami. Mieszanka różnych krzeseł zawsze tworzy dobre ogólne wrażenie oraz przyjazną i stymulującą atmosferę. W innych obszarach dodano koncepcję czerwieni i błękitu – czerwień odzwierciedla kolor ceglanego budynku, który rzuca swój odcień przez okna, a błękit to barwa logo BSBI. Kolekcja wykończeń i tapicerek Kinnarps Colour Studio (KCS) oferuje szeroką gamę kolorów do wyboru.

WEB_KI_BSBI_040.jpg

WEB_KI_BSBI_205.jpg

WEB_KI_BSBI_031.jpg

WEB_KI_BSBI_034.jpg

Czy chcesz się dowiedzieć więcej o tym, jak zoptymalizować środowisko nauki?

Skontaktuj się za nami już dziś

Powiązane produkty

Serie P

Serie P

17 Kolory | 42 Warianty

Origo

Origo

27 Kolory | 64 Warianty

Vibe

Vibe

Vibe Ścianki działowe

141 Kolory | 110 Warianty

Esencia

Esencia

276 Kolory | 3 Warianty

Leia

Leia

349 Kolory | 15 Warianty

Fields

Fields

297 Kolory | 38 Warianty

Fields

Fields

Stół kawowy Fields

297 Kolory | 5 Warianty

Nestor

Nestor

Anagram

Anagram

Neo lite

Neo lite

Neo Barstool

Neo Barstool

Rocca

Rocca

Motus

Motus

Foldex

Foldex

32 Kolory | 6 Warianty

Oberon

Oberon

38 Kolory | 106 Warianty

Oberon

Oberon

38 Kolory | 11 Warianty

Crest

Crest