Oblicze edukacji zmienia się w naszych czasach, które charakteryzują się postępującą cyfryzacją i globalizacją. Zmiany te obejmują nie tylko metody i programy nauczania, lecz także fizyczną przestrzeń do nauki. W nowym kampusie Berlińskiej Szkoły Biznesu i Innowacji (BSBI) w Berlinie Neukölln, firma Kinnarps pomogła stworzyć środowisko edukacyjne, które pozwala studentom zanurzyć się w świecie ich przyszłych miejsc pracy.
Na rogu, na wprost Karl-Marx-Straße, w ruchliwej dzielnicy Neukölln, znajduje się zabytkowy budynek „Alte Post”, w którym dawniej mieściła się poczta. Jej efektowna fasada z czerwonej cegły kształtuje charakter okolicy od 1899 roku. Fronty mają efektowne ściany szczytowe biegnące wzdłuż dwóch ulic. Duże, półokrągłe okna frontowe z elementami w stylu neorenesansowym oraz elementy wystroju z różnych epok sprawiają, że budynek przyciąga wzrok.
Czasy, gdy z tego budynku rozpoczynała się podróż listów do różnych miejsc na świecie, należą już do przeszłości. Obecnie uczą się tu studenci z wielu krajów, którzy uczęszczają na zajęcia w ramach różnych kierunków studiów. Grupa spółek Global University Systems (GUS) wynajęła 5000 metrów kwadratowych na trzech piętrach na potrzeby jej prywatnej uczelni BSBI, tworząc innowacyjne środowisko nauki dla 1200 studentów i około 200 pracowników administracyjnych. Grupa GUS, która jest właścicielem 32 marek na całym świecie i prowadzi 89 obiektów w 48 miastach na powierzchni ponad 450 000 metrów kwadratowych, wyszukuje, przebudowuje i projektuje obiekty edukacyjne na najwyższym poziomie. Zarówno kierownictwo, jak i kadra akademicka mają swoje wymagania, na podstawie których podejmowane są decyzje dotyczące nowych lokalizacji.
„Jednym z najważniejszych kryteriów decyzyjnych przy każdym wyborze jest zrównoważony rozwój” – mówi Roy Lavian, dyrektor Działu Rozwoju Nieruchomości w Grupie GUS. Architekt dostrzega możliwości ponownego i dalszego wykorzystywania istniejących budynków i ich układu, co stanowi niezmiernie istotny trend architektoniczny. „Jeśli chcemy wziąć odpowiedzialność za planetę i środowisko, musimy przyjąć to podejście, nawet jeśli będzie ono wymagało niejednego kompromisu”. W kampusie BSBI, na przykład, zamiast wszystko rozmontowywać, wyburzać lub przebudowywać, zachowano wiele istniejących biur, wewnętrznych ścian i posadzek. Wraz z meblami firmy Kinnarps, kampus oferuje harmonijne połączenie nowoczesnej estetyki i zrównoważonego designu, zapewniając wspaniałą atmosferę wszystkim swoim użytkownikom. Zachowano i ponownie wykorzystano dotychczasowe konstrukcje i materiały. „Głównym celem jest zmniejszenie wpływu środowiskowego” – mówi Roy Lavian. To podejście polegające na „ponownym wykorzystaniu” to coś więcej niż tylko trend - to przesłanie.
W salach ustawiono stoły składane Foldex i krzesła konferencyjne Leia.
Stoły szkoleniowe Foldex można łatwo przenosić, a także składać, gdy potrzeba więcej wolnej przestrzeni.
Uzupełniają je jedynie krzesła konferenycjne Leia.
Decyzja o wyborze Kinnarps wpisała się idealnie w tę ideę. Kinnarps oferuje bogaty asortyment wysokiej jakości, trwałych i elastycznych produktów. Stoły takie jak Foldex są mobilne, dzięki czemu można je łatwo dostosować do różnych sytuacji edukacyjnych. Są wyposażone w kółka i można je łatwo przesuwać w inne miejsca, a także składać, gdy nie są potrzebne.
Osoby podejmujące decyzję szybko zdecydowały się również na biurka Origo, gdyż znajdujące się z boku haczyki umożliwiają studentom zawieszenie swoich toreb pod ręką, co zapewnia bezpieczeństwo i wygodę..
„Współpraca z przedstawicielami Kinnarps przebiegała bardzo harmonijnie, zawsze w lot rozpoznawali nasze pragnienia i potrzeby”
Osoby podejmujące decyzje były pod wrażeniem nie tylko asortymentu produktów, lecz także interakcji z zespołem Kinnarps: „Współpraca z pracownikami Kinnarps przebiegała bardzo harmonijnie, zawsze w lot rozpoznawali nasze pragnienia i potrzeby” – mówi Lavian.
Fakt, że meble Kinnarps są tak elastyczne, jest ogromnie pomocny w planowaniu aranżacji wnętrz. Na przykład siłownie stosują podejście, zgodnie z którym co kilka miesięcy zmieniają rozmieszczenie urządzeń, aby przychodzące osoby nie znudziły się stale taką samą aranżacją. Zgodnie z tą koncepcją układ mebli w salach jest regularnie zmieniany, dzięki czemu środowisko nauki ciągle jest interesujące i motywuje studentów, którzy spędzają w nim kilka lat podczas studiów licencjackich.
Firma Kinnarps umeblowała wszystkie przestrzenie, od sal wykładowych po miejsca, w których studenci czekają na zajęcia, korytarze, kawiarnię i biura. Studenci chcą, aby miejsce, w którym się uczą, wyglądało atrakcyjnie. „Dołożyliśmy starań, aby miejsca w naszej placówce były atrakcyjne wizualnie, a także oferujemy naszym studentom platformę, na której mogą dzielić się swoimi doświadczeniami” – mówi Roy Lavian.
Moduły przechowywania również odbiegają od tradycyjnego białego wykończenia. Zdecydowano się na delikatne, ciemniejsze kolory, mimo że wymagają większej pielęgnacji. Jest to także przesłanie. Wielu studentów i pracowników dydaktycznych spędza więcej czasu na uczelni niż w domu. Potrzebują oni przyjemnej, domowej atmosfery, i właśnie dlatego przy wyborze koncepcji kolorystycznej priorytetem był design.
Nic więc dziwnego, że wszyscy czują się tu tak dobrze, że omawiane są już plany rozbudowy.
Koncepcja kolorystyczna również ugruntowuje to nowe podejście. Atmosfera odgrywa kluczową rolę w przekazywaniu wiedzy. Typowy scenariusz - studenci i nauczyciele przenoszą meble, co często skutkuje chaosem. Roy Lavian i jego zespół w BSBI przyjęli innowacyjne podejście, dzięki któremu uczestnikom nauki nie grozi już przestrzenny nieład. Zamiast wybrać tradycyjne białe meble, które są często odbierane jako monotonne, a nawet męczące, postawili na różnorodną gamę kolorystyczną. Sale zostały zaprojektowane z zastosowaniem harmonijnego połączenia koloru brzoskwiniowego, koralowego i szarości, a w pozostałych przestrzeniach dominuje ciemniejszy i jaśniejszy błękit przeplatany z szarościami. Mieszanka różnych krzeseł zawsze tworzy dobre ogólne wrażenie oraz przyjazną i stymulującą atmosferę. W innych obszarach dodano koncepcję czerwieni i błękitu – czerwień odzwierciedla kolor ceglanego budynku, który rzuca swój odcień przez okna, a błękit to barwa logo BSBI. Kolekcja wykończeń i tapicerek Kinnarps Colour Studio (KCS) oferuje szeroką gamę kolorów do wyboru.