Nowa biblioteka Rosengård w Malmö to przyjemne i bezpieczne miejsce spotkań dla osób w każdym wieku. Zadaniem firmy Kinnarps było stworzenie spójnej, inkluzywnej i zrównoważonej aranżacji wnętrz, która będzie atrakcyjna dla młodszych i starszych ludzi, rodzin z małymi dziećmi, uczniów i studentów.
Biblioteka Rosengård znajduje się w nowym, trzypiętrowym budynku usytuowanym w centrum dzielnicy o tej samej nazwie. Budynek jest dostępny i przyjazny dla wszystkich, posiada otwarty parter, który zachęca, aby wstąpić tam na chwilę. Kiedy pod koniec drugiej dekady XXI wieku po praz pierwszy padła propozycja budowy nowej biblioteki, jej stary gmach — znajdujący się w tym samym miejscu — był już wyeksploatowany, zatłoczony i słabo przystosowany do aktualnych potrzeb. — Biblioteka Rosengård już wtedy była najczęściej odwiedzaną biblioteką dzielnicową w Malmö. Po prostu wyrośliśmy ze starego budynku, zarówno pod względem przestrzeni, jak i funkcjonalności dla mieszkańców — mówi dyrektorka biblioteki Maria Roijer.
Decyzja o zbudowaniu nowej biblioteki jest częścią planu mającego na celu odnowienie dzielnicy poprzez wprowadzenie łatwiej dostępnych rozwiązań architektonicznych o mniejszej skali. — Mamy do spełnienia ważną rolę w lokalnej społeczności. Teraz, gdy mamy znacznie więcej miejsca i jesteśmy lepiej dostosowani do wymagań nowoczesnej biblioteki, na przykład poprzez udostępnianie cyfrowych usług informacyjnych oraz programy aktywności dla dzieci i dorosłych, widzimy również, że budynek jest wykorzystywany przez większą liczbę osób, w tym nowe grupy, i na nowe sposoby — mówi Maria Roijer.
Powierzchnia obiektu podwoiła się w porównaniu z 1000 metrów kwadratowych, które liczył stary budynek. Aranżacja wnętrz zastosowana przez Kinnarps jest częściowo oparta na koncepcji ujednolicenia wyglądu wszystkich 14 bibliotek działających w Malmö. — Dla mieszkańców Malmö nasze biblioteki są jak dodatkowy pokój w domu, bo chcemy, aby każdy, kto odwiedzi jedną z naszych bibliotek, natychmiast poczuł się jak u siebie — mówi Maria Roijer.
Projekt biblioteki Rosengård jest bardzo wszechstronny i obejmuje wiele różnych przestrzeni: od miejsc do nauki i pracy po strefy przeznaczone do spotkań, wyposażone w meble atrakcyjne zarówno dla młodszych, jak i starszych ludzi.
„Uwzględnienie wszystkich funkcji było długim i żmudnym procesem. Aranżacja wnętrza musi być atrakcyjna dla wszystkich mieszkańców i uwzględniać wszystkie aspekty: od estetyki po trwałość. Odbyliśmy wiele spotkań, warsztatów, dyskusji i wymian poglądów, a doświadczenie i wiedza firmy Kinnarps na temat tego, co będzie, a co nie będzie działać w takim obiekcie jak nasz, okazały się bezcenne”.
Władze Malmö miały jasno określone wymagania w zakresie zrównoważonego rozwoju i chciały wykorzystać jak największą część istniejącej aranżacji wnętrz. Dlatego na początku projektu przeprowadzono inwentaryzację, aby przedstawiciele Kinnarps określili, ile produktów można wykorzystać w nowej bibliotece, jakie są potrzeby w zakresie renowacji oraz jakie nowe meble są potrzebne zgodnie z nową koncepcją aranżacji wnętrz.
Warunkiem było to, aby wszystkie — stare i nowe — meble spełniały te same wysokie kryteria ekologiczne i były zgodne ze starannie wypracowaną koncepcją aranżacyjną, a także, aby były trwałe. Firma Kinnarps pomogła odnowić, zmodernizować i dostosować istniejące produkty do nowego budynku, w tym sofy Wilson i Trix oraz fotel Invito.
Meble po odświeżeniu zostały dostarczone ciężarówkami Kinnarps, które nie używają paliw kopalnych, a na czas transportu towar zabezpieczono kocami wielokrotnego użytku zamiast jednorazowych opakowań. — Zadbaliśmy o to, aby nowe i stare meble pasowały do koncepcji aranżacyjnej i do siebie wzajemnie, co nie było łatwe, ale efekt robi niewiarygodne wrażenie. Wielu naszych gości uważa, że wszystkie meble są nowe, a kiedy się dowiadują, jak wiele z nich zostało odnowionych, są bardzo zaskoczeni — mówi Maria Roijer.
Trzeba jednak podkreślić, że ponowne użycie produktów nie oznacza automatycznie zrównoważonego rozwoju. Po pierwsze, Kinnarps musi przeprowadzić profesjonalną ocenę, aby wyeliminować wszystkie meble, które nie spełniają wymogów dotyczących zrównoważonego rozwoju lub zastosowanych surowców. Z doświadczenia wiemy, że prawie zawsze można wykorzystać więcej, niż wydaje się większości ludzi — bez uszczerbku dla funkcji i estetyki. Zapotrzebowanie na takie usługi rośnie, a Kinnarps dysponuje dobrymi systemami do zarządzania projektami każdej wielkości.
Aby obieg zamknięty był rzeczywiście zrównoważony, ważne jest, aby już na samym początku meble zostały wyprodukowane w sposób przyjazny dla środowiska, z wykorzystaniem bezpiecznych materiałów wysokiej jakości. Maria Roijer wyjaśnia, że Kinnarps był oczywistym wyborem do realizacji tego zadania ze względu na swoją reputację w szwedzkim sektorze publicznym. — Liczy się wszystko: od produkcji w Szwecji i starannie zaplanowanych dostaw po wiedzę, że produkty są trwałe i mogą być odnawiane w przyszłości, aby zapewnić długoterminowo zrównoważony rozwój, również z perspektywy ekonomicznej — mówi.
Usługi wydłużające cykl życia produktów Kinnarps są zebrane w ramach koncepcji zrównoważonej cyrkularności. Każdy okrąg symbolizuje klucz do wyboru ekologicznej aranżacji wnętrz.
Każde z trzech pięter nowej biblioteki pełni inną funkcję, a aranżacja wnętrz wykorzystuje barwy drewna, przyrody, z takimi motywami jak morze, las, pola, mgła i zmierzch. Na parterze biblioteki znajduje się recepcja, dział dla dorosłych, miejsca na krótką wizytę, stanowiska do nauki, kącik czasopism oraz scena. Pierwsze piętro zostało umeblowane z myślą o dzieciach i młodzieży, ma przytulne miejsca do czytania, salki do czytania na głos i stanowiska do nauki. Znajduje się tam kawiarnia oraz pokoje dla personelu ze stanowiskami do pracy, sale konferencyjne i przyjemne foyer. Na drugim piętrze znajdują się praktyczne pokoje do wspólnej pracy i aktywności społecznych, a także przestronny taras na dachu.
— Nie tylko goście kochają nową bibliotekę. Poprawiło się również samopoczucie personelu, w dużej mierze dzięki naszym nowym pomieszczeniom socjalnym, które stały się naturalnym miejscem spotkań. Wszystkie ogólnodostępne miejsca są popularne, ale fotele ustawione obok schodów prowadzących na pierwsze piętro stały się prawdziwym hitem — to spokojne, odizolowane miejsce z ładnym widokiem — opowiada Maria Roijer.
Przypomina ona również o tym, że ponowne wykorzystanie mebli pozwala lepiej gospodarować pieniędzmi podatników, co jest powodem do dumy dla personelu i legitymizuje działalność biblioteki wśród mieszkańców. „W kwestii zrównoważonego rozwoju można powiedzieć, że wszystkie nasze działania mają na celu przyczynianie się do zrównoważonego rozwoju społecznego, a jednocześnie są przejawem troski o środowisko naturalne i środki publiczne. Pracownicy Kinnarps bardzo się postarali, aby przekształcić nasze oczekiwania i pomysły w konkretne wyposażenie, które spełnia wymagania i przyczynia się do realizacji wizji naszej biblioteki jako inspirującego, inkluzywnego i bezpiecznego miejsca w codziennym życiu mieszkańców.