#bakeyourowntruck

Aby osłodzić czas oczekiwania na Święta Bożego Narodzenia, postawiliśmy przygotować tradycyjne szwedzkie pierniki – pepparkakor. Mają jednak dość nietypowy kształt… naszej słynnej ciężarówki Kinnarps! Chcesz upiec własną ciężarówkę z piernika? Poniżej znajdziesz przepis i instrukcję. Powodzenia!

Szablon piernikowej ciężarówki

Pobierz i wydrukuj szablon. Wytnij i sklej poszczególne elementy zgodnie z instrukcją.

Pobierz szablon (pdf)

Przepis

Przepis na ciasto piernikowe

60 ml cukru
40 ml miodu
200 g masła
8 łyżek cynamonu
4 łyżki mielonego imbiru
60 ml mleka
4 łyżki sody oczyszczonej
2 kg mąki

ok. 30 ml cukru do sklejenia elementów ciężarówki

1. W rondlu rozpuszczamy cukier, miód i masło. Dodajemy cynamon, imbir, mleko i wszystko mieszamy. Masę przelewamy do miski i odstawiamy do ostudzenia.

2. Mąkę mieszamy z sodą oczyszczoną i dodajemy do ostudzonej masy. Wyrabiamy ciasto aż uzyska kształt zgrabnej kuli. Oprószamy mąką i zawijamy w folię spożywczą. Wstawiamy do lodówki na całą noc.

3. Rozgrzewamy piekarnik do 175°C.

4. Ciasto wałkujemy na posypanej mąką stolnicy na grubość ok. 3 mm. Przy pomocy małego noża (lub noża do pizzy) i przygotowanych wcześniej szablonów wycinamy poszczególne elementy, a następnie układamy je na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia, tak aby nie stykały się.

5. Każdą partię pieczemy przez 8-10 min. Części podobnej wielkości pieczemy razem, aby upiekły się równomiernie. Mniejsze elementy mogą piec się nieco krócej, a większe dłużej. Odkładamy je na płaskiej powierzchni, aby wystygły. Możemy lekko przyciąć krawędzie poszczególnych elementów, żeby lepiej do siebie pasowały.

6. Przygotowujemy "klej", czyli karmel. Na suchą patelnię wsypujemy cukier. Nie mieszamy go, a jedynie czekamy, aż się rozpuści, ale nie przypali. Powstałego karmelu używamy do sklejenia ze sobą elementów ciężarówki.

 

LUKIER

2 białka
80 ml cukru pudru
2 łyżki soku z cytryny

Ubijamy białka i ok. 1 łyżki cukru pudru mikserem. Resztę cukru dodajemy powoli w trakcie ubijania. Na koniec dodajemy sok z cytryny. Przekładamy lukier do rękawa cukierniczego i dekorujemy ciężarówkę. Staramy się zakryć lukrem wszystkie łączenia. Można też użyć gotowego lukru w tubkach; do kupienia w sklepach, w dziale cukierniczym.

Oznacz zdjęcie swojej piernikowej ciężarówki w mediach społecznościowych, używając #bakeyourowntruck