Ekscytująca współpraca projektowa Kinnarps podczas tegorocznych targów mebli w Sztokholmie

W lutym 2020 r. w ramach corocznych targów mebli w Sztokholmie przedstawione zostały rezultaty współpracy projektowej między firmą Kinnarps AB a studentami dwóch uczelni - HDK-Valand Academy of Art and Design oraz Beckmans College of Design. Dwa ekscytujące projekty zostały zaprezentowane w Greenhouse – jednym z najpopularniejszych miejsc na terenie Sztokholmskich Targów Mebli i Oświetlenia, gdzie szkoły projektowe i debiutujący projektanci poddają prototypy swoich projektów konfrontacji z branżą i publicznością targową.

„Ważny jest dla nas udział w tego rodzaju współpracy projektowej. Zawsze bardzo interesujące jest zobaczyć, jakie innowacyjne przemyślenia i pomysły projektowe w bliskich nam dziedzinach mają studenci. Dostrzegamy wiele pozytywnych aspektów w obu tych projektach − zarówno z HDK-Valand Academy of Art and Design, dotyczącym osób starszych, w którym należało wziąć pod uwagę użytkownika, jak i w tym z Beckmans College of Design, gdzie wspólnie skupiliśmy się na różnego rodzaju spotkaniach i na tym, jak do tych spotkań dochodzi”

- skomentowała Jenny Hörberg, Dyrektor Global Range & Design, Kinnarps AB

Projektowanie dla osób starszych

Pierwsza współpraca projektowa Kinnarps i studentów programu projektowania mebli z drewna na HDK-Valand Academy of Art and Design dotyczyła projektu mebli dla osób starszych. Tematem przewodnim było hasło „Dotknij Sensu”. Obszerne badania przeprowadzone przez studentów obejmowały KINNARPS NEXT CARE® (koncepcję i metodę tworzenia przestrzeni, które poprawiają komfort życia) oraz publikację Kinnarps dotyczącą tego zagadnienia zatytułowaną „Manual for creating healing spaces”. Projekt był częścią kursu zatytułowanego „Projektowanie spotyka się z przemysłem”, podczas którego studenci dowiedzieli się, jak w branży podchodzi się do tematu starzenia się społeczeństwa. Studenci współpracowali z domem opieki dla osób starszych i przeprowadzili rozmowy z jego mieszkańcami. Wyniki są bardzo zróżnicowane; wiele rozmów wkroczyło na bardziej filozoficzny poziom, w którym starzenie się jest postrzegane, jako jeden z etapów życiowych, a nie dolegliwość lub choroba. Wystawa Poza czasem odbywa się we współpracy ze studentami Kobe Design University w Japonii, którzy pracowali nad tym samym tematem, koncentrując się na ruchu i aktywności fizycznej. Rezultat został przedstawiony na Sztokholmskich Targach Mebli i Oświetlenia na terenie Greenhouse.

Naturalne miejsca spotkań

Drugi projekt jest wynikiem współpracy Kinnarps z uczestnikami programu Form zorganizowanego przez Beckmans College of Design. Celem było opracowanie produktu, który mógłby być naturalnym miejscem spotkań. Miejsce, przestrzeń lub produkt, gdzie ludzie mogą naturalnie spotykać się i wchodzić w interakcje w nieformalny sposób. Opis projektu zawierał takie terminy, jak „kreatywny”, „nieoczekiwany”, „zrównoważony” i „rodzinny”. Kiedy powstaje miejsce do pracy lub nauki, należy zbadać wiele obszarów. Studenci przeprowadzili gruntowne badania na temat interakcji między ludźmi oraz tego, w jaki sposób można je ułatwić i rozwinąć. Tematem przewodnim projektu stworzonego przez studentów programu komunikacji wizualnej jest „Epilog – historia miłosna”. Epilog to nowy początek. Produkt otrzymał nazwę EVY na cześć jednej z założycielek firmy Kinnarps - Evy Jarlsson. Rezultat został przedstawiony na Sztokholmskich Targach Mebli i Oświetlenia na terenie Greenhouse.

„Logo Kinnarps zainspirowało formę. Przede wszystkim kropka nad „i” w formie gwiazdki. W ciągu ostatnich kilku tygodni mieliśmy wiele przemyśleń i pomysłów na temat tego, jak forma mebli może ułatwiać ludziom spotkania. Czy możemy wykonać mechanizm obrotowy na tapczanie? Albo czy możemy zrobić moduły z klepek?”

- mówią Sinar i Rasmus z Beckmans College of Design, ROOMS LIGHT FURNITURE.

Greenhouse - miejsce, gdzie przedstawia się zaskakujące i innowacyjne pomysły

Greenhouse jest jednym z najpopularniejszych miejsc na terenie Sztokholmskich Targów Mebli i Oświetlenia. To tutaj szkoły projektowe i projektanci, którzy debiutują i nie mają jeszcze ugruntowanej pozycji na rynku otrzymują możliwość zaprezentowania pierwowzorów swoich projektów najważniejszym producentom, dziennikarzom i gościom branżowym.

 

Masz pytania?

Aby uzyskać dalsze informacje, prosimy o kontakt z:

Kristina Hjalmarsson
Internal communication, PR & Event Executive, Kinnarps AB
Tel.: +46 (0) 706 38 52 87
kristina.hjalmarsson@kinnarps.se 

Jenny Hörberg
Director Global Range & Design, Kinnarps AB
Tel.: +46 (0) 515 380 30
jenny.horberg@kinnarps.se

O KINNARPS

Kinnarps zapewnia rozwiązania w zakresie wyposażenia przestrzeni biurowej i obiektów użyteczności publicznej. System wartości spółki charakteryzuje się wysoką jakością produktów i niskim poziomem oddziaływania na środowisko – od surowców po gotowe rozwiązania dla przestrzeni pracy. Obecnie firma Kinnarps jest jednym z największych dostawców rozwiązań w zakresie wyposażenia przestrzeni biurowej. Prowadzi sprzedaż w około 40 krajach, a rok finansowy 2017/2018 firma zakończyła z rocznym obrotem na poziomie 4,214 miliarda SEK (419 milionów EUR). Założona w 1942 roku przez Jarla i Evy Andersonów. Pozostaje firmą rodzinną, którą obecnie zarządzają dzieci i wnuki założycieli.

www.kinnarps.pl