Zalecenia dotyczące pielęgnacji

Nasze meble zostały zaprojektowane są tak, by przetrwać lata w doskonałej formie. Warto natomiast zadbać o czystość ich powierzchni. Postępując zgodnie z naszymi zaleceniami, będą Państwo korzystać z naszych mebli jeszcze dłużej.

Tkaniny obiciowe

Zazwyczaj do czyszczenia obić wystarczy odkurzacz z miękką końcówką. Plamy należy usuwać jak najszybciej. W większości wypadków wystarczy wilgotna szmatka, zaś przy bardziej uporczywych plamach można użyć detergentu o neutralnym pH lub pianki do profesjonalnego prania tapicerek. Zawsze należy stosować czyste białe szmatki i unikać nadmiernego zwilżania obić wełnianych, istnieje ryzyko, że plamy utrwalą się. W razie potrzeby pianki można także użyć do dokładniejszego czyszczenia, jeśli zezwalają na to instrukcje dotyczące czyszczenia tkaniny obiciowej. Obicia zdejmowane można wyprać w wodzie lub oddać do pralni chemicznej, zgodnie z instrukcją dla danego materiału.

Inne materiały

Czyszczenie na co dzień: przetrzeć powierzchnię suchą, miękką szmatką. Czyszczenie dokładne: przetrzeć powierzchnię miękką. lekko zwilżoną szmatką. Można zastosować łagodny środek czyszczący. Aby usunąć plamy, stosować delikatny środek czyszczący, który nie rysuje powierzchni.

Elementy drewniane

Jest to materiał naturalny, którego faktura,  odcień i połysk zależą oczywiście od gatunku drewna. Światło sztuczne i słoneczne mają pewien wpływ na kolor i jasność powierzchni drewnianych, dlatego też przedmioty, które na stałe znajdują się na blacie fornirowanym, mogą pozostawiać jaśniejsze miejsca na jego powierzchni.
Ostrzeżenie! Do czyszczenia nie należy stosować  nadmiernych ilości wody i silnych środków czyszczących.

Laminat

Czyszczenie na co dzień: przetrzeć  powierzchnię suchą, miękką szmatką. Czyszczenie dokładne;  przetrzeć powierzchnię miękką szmatką z amoniakiem (np. płyn do  mycia szyb), by po wyschnięciu nie pozostały ślady. Aby usunąć plamy, stosować łagodne środki czyszczące, które nie rysują powierzchni.

Elementy metalowe

Codzienne czyszczenie powierzchni lakierowanych: przetrzeć lekko zwilżoną szmatką i łagodnym środkiem czyszczącym. Codzienne czyszczenie powierzchni lakierowanych z fakturą: przetrzeć lekko zwilżoną, nie włóknistą szmatką i łagodnym środkiem czyszczącym.
Ostrzeżenie! Środki do czyszczenia z zawartością alkoholu wolno stosować tylko na mocno zabrudzone powierzchnie, uważając, by lakier nie stracił połysku.

Elementy plastikowe

Czyszczenie codzienne: przy pomocy łagodnego środka, który nie rysuje powierzchni i nie zawiera rozpuszczalników.

Skóra półanilinowa

Skóra półanilinowa jest zwykle farbowana, a następnie pigmentowana, dzięki czemu jest zabezpieczona powłoką chroniącą kolor. Zależnie od jakości i wykończenia powierzchnia skóry może być gładka (pozbawiona naturalnej faktury) lub tłoczona.

Instrukcje dotyczące pielęgnacji  Regularnie odkurzać, w razie potrzeby usuwać zaschnięty brud, co pewien czas (niezbyt często) zabezpieczać specjalnymi płynami do pielęgnacji, ale unikać mocnego pocierania. 

Czyszczenie

Kurz
Usuwać miękką ściereczką

Zaschnięty brud
Przetrzeć mebel wilgotną ściereczką. Następnie osuszyć wełnianą ściereczką. Pozostawić na chwilę do wyschnięcia, po czym nałożyć cienką warstwę produktu do pielęgnacji skóry.

Płyny
Natychmiast usunąć chłonną ściereczką. Nie pocierać!

Żywność/olej
Natychmiast usunąć. Następnie czyścić jak zaschnięte zabrudzenia.

Skóra anilinowa

Barwnik wnika głęboko w skórę anilinową przez pory, ale nie zmienia koloru powierzchni i nie tworzy na niej powłoki. Różnice w strukturze pozostają widoczne. Ponadto nieuniknione są różnice kolorystyczne. Wszystkie naturalne ślady, np. załamania, ślady ukąszeń owadów i obrażeń pozostają widoczne, co wpływa na wartość skóry. Takich śladów nie należy uznawać za wady, ale za dowód, że skóra jest prawdziwa.

Instrukcje dotyczące pielęgnacji

Światło słoneczne negatywnie wpływa na skórę anilinową – nie wystawiać pokrytych nią mebli na bezpośrednie działanie promieni słonecznych. Regularnie usuwać kurz miękką ściereczką, co pewien czas (niezbyt często) zabezpieczać specjalnymi płynami do pielęgnacji, ale unikać mocnego pocierania.

Czyszczenie

Kurz
Usuwać miękką ściereczką

Zaschnięty brud
Rozpuścić niewielką ilość łagodnego detergentu lub twardego mydła w letniej wodzie. Zwilżyć miękką ściereczkę, dobrze wycisnąć i dokładnie wytrzeć plamę. Wysuszyć wełnianą ściereczką. Pozostawić przez pewien czas do wyschnięcia. Na koniec nałożyć cienką warstwę produktu do pielęgnacji skóry.

Płyny
Natychmiast usunąć chłonną ściereczką. Nie pocierać!

Żywność/olej
Usuwać jak zaschnięte zabrudzenia. Jeśli plama jest nadal widoczna, nie wykonywać żadnych czynności – zostanie ona powoli wchłonięta.

SKÓRA SYNTETYCZNA

Materiały pokryte skórą syntetyczną zazwyczaj mają wysoką odporność na codzienne zużycie. Regularna pielęgnacja pozwala im dłużej zachować pierwotną miękkość i połysk.

Skóry syntetyczne należy regularnie czyścić (co najmniej 1 raz w tygodniu), aby zapobiegać rozwojowi bakterii i utrzymać ich powierzchnię w dobrym stanie. Należy szczególnie uważać na jasne kolory, które są bardziej podatne na zabrudzenie. Wszelkie plamy, brud i inne zanieczyszczenia należy od razu zmyć, aby zmniejszyć ryzyko ich utrwalenia. Niektóre ubrania i akcesoria zawierają barwniki (używane np. w dżinsach), które mogą zafarbować przede wszystkim jasne kolory. Ryzyko wystąpienia takiej sytuacji zwiększa się w wysokiej temperaturze i wilgotności, a zabarwienie, które się wówczas pojawi, może być niemożliwe do usunięcia.

Należy unikać długotrwałej ekspozycji na działanie źródeł ciepła i regularnie usuwać ślady potu.

Nie wolno stosować nierozcieńczonego alkoholu i/lub acetonu, produktów czyszczących o działaniu ściernym, rozpuszczalników, perchloroetylenu, żadnych rodzajów wosku ani trichloroetenu, ponieważ mogą one spowodować natychmiastowe powstanie trwałych plam i zniszczyć powierzchnię materiału.

Czyszczenie

Kurz
Odkurzać miękką ściereczką

Zabrudzenia i plamy rozpuszczalne w wodzie
Czyścić regularnie wilgotną gąbką/ściereczką nasączoną środkiem o neutralnym pH. Na koniec zawsze przetrzeć czystą wodę bez środka czyszczącego.
Ważne! Zawsze należy unikać nadmiaru wody, która może przedostać się do szwów.

Pióro wieczne, kawa, wino i zabarwienia (np. z dżinsów)
Należy wyczyścić natychmiast, aby uniknąć trwałego wniknięcia w winyl. Usuwać poprzez lekkie osuszenie bawełnianą ściereczką lub miękką gąbką zwilżoną wodą i delikatnym mydłem, rozcieńczonym środkiem czyszczącym lub roztworem mydła. Następnie oczyścić wodą i osuszyć do końca czystą ściereczką.

Olej, tłuszcz i trudne plamy
Delikatnie i ostrożnie osuszyć czystym ręcznikiem zwilżonym „łagodnym” rozpuszczalnikiem (np. benzyną ekstrakcyjną). Następnie przetrzeć poplamioną część, nie uciskając zbyt mocno, suchą ściereczką z tkaniny i zostawić do wyschnięcia. Uciskanie może spowodować zmiany koloru.

Atrament i tusz markera
Można usunąć poprzez lekkie osuszanie plamy czystą ściereczką zwilżoną rozcieńczonym roztworem alkoholu. Nie stosować skoncentrowanego roztworu i nie uciskać. Następnie należy usunąć roztwór wodą. Do osuszenia po czyszczeniu użyć czystej ściereczki z tkaniny.

Bakterie

Można zastosować środek dezynfekcyjny, ale najpierw należy go wypróbować w niewidocznym miejscu. Należy zapoznać się z instrukcją użycia i zawsze przestrzegać zaleceń dostawcy. Ostrożnie przetrzeć czystą, miękką ściereczką zwilżoną środkiem dezynfekcyjnym. Następnie wytrzeć powierzchnię suchą, czystą, miękką ściereczką i zostawić do wyschnięcia.

Należy pamiętać, że użycie środka czyszczącego może spowodować przebarwienia.

Trwałość o zagwarantowanej jakości

W naszych produktach stosujemy tylko obicia, które spełniają normy europejskie. Wyniki testów opisują najważniejsze właściwości materiałów w różnych kategoriach, umożliwiając porównanie różnych klas jakości.

Światłotrwałość tekstyliów

Światłotrwałość to metoda testowania, która sprawdza, w jaki sposób tkanina płowieje pod wpływem światła, szczególnie słonecznego. Tkaninę wystawia się w laboratorium na pewien czas na kontrolowane promieniowanie świetlne, po czym ocenia się zmiany koloru w porównaniu do próbki nienaświetlanej. Światłotrwałość kolorów jaśniejszych jest zazwyczaj niższa niż ciemniejszych. Skala stosowana do pomiaru światłotrwałości ma 1-8 stopni, gdzie 8 jest wartością najwyższą. Nasze minimalne wymaganie dotyczące światłotrwałości tkanin tapicerskich to wartość 5.

Trwałość materiałów tekstylnych

Test Martindale’a , który służy do pomiaru żywotności  tekstyliów, polega na pocieraniu materiału o specjalną  tkaninę wełnianą z określoną częstością i siłą. W badanym materiale obserwuje się pękanie nitek. Nasza minimalna wymagana trwałość to 50.000 cykli w teście Martindale’e,  co jest bardzo wysoką wartością. W wielu sytuacjach  wynik 35.000 cykli uważa się za wartość wystarczającą  do zastosowania materiału w miejscach publicznych.

Palność materiałów tekstylnych

Palność można sprawdzić na kilka sposobów. Obecnie obowiązujące normy europejskie EN 1021-1 i 2. EN 1021-1 oznacza badanie zapalenie się od papierosa, zaś EN 1021-2  od zapałki, badany materiał ma wytrzymać określony czas, nie zapalając się. Wszystkie standardowe tkaniny w naszym asortymencie spełniają wymagania obydwu norm.

Istnieje ponadto kilka norm krajowych o zróżnicowanych wymaganiach, pod kątem zgodności z którymi przetestowano wybrane tkaniny z naszego asortymentu. Są to takie normy jak brytyjska BS 5852, niemiecka DIN 4102 i francuska NFP. Wszystkie z nich nakładają standardy jeszcze surowsze niż normy EN 1021-1 i 2.