Znajdź idealne krzesło biurowe i popraw samopoczucie na stanowisku pracy

Krzesło biurowe to tylko krzesło, prawda? Specjaliści w dziedzinie ergonomii, dobrego samopoczucia i zdrowia w miejscu pracy mogliby się z tym nie zgodzić. Warto poświęcić chwilę, by poznać dostępne rodzaje krzeseł biurowych oraz sposoby ich działania, i dowiedzieć się, jak znaleźć model odpowiadający idealnie na nasze potrzeby.

Zostaliśmy stworzeni do ruchu

Najnowsze dane1 wskazują na pewne niepokojące trendy zdrowotne wśród pracowników biurowych. Jedna na osiem ankietowanych osób spędziła w ciągu typowego dnia pracy ponad osiem i pół godziny w pozycji siedzącej, a 40 procent ankietowanych spędziło od dwóch i pół do pięciu i pół godziny, siedząc nieruchomo. Wyraźnie widać także taką zależność, że osoby, które siedzą nieruchomo najdłużej, zazwyczaj ćwiczą mniej.

„Ludzkie ciało nie zostało stworzone do bezruchu, dlatego dla nas projektowanie krzeseł, które sprzyjają poruszaniu się, ma sens“

Martin Henschel, Category Product Manager Ergonomic Seating, Kinnarps AB.

Konsekwencje dla zdrowia wynikające ze złych nawyków przy pracy siedzącej są nam doskonale znane. Bóle głowy i problemy z koncentracją. Napięcie mięśni, szczególnie w okolicach ramion i szyi. Zaburzenia krążenia. Zaburzenia układu sercowo-naczyniowego. Problemy te przyczyniają się każdego roku do niezliczonych zwolnień lekarskich i strat finansowych w firmach. Fakty te nie są jednak zaskoczeniem dla specjalistów medycyny pracy, ponieważ ludzkie ciało po prostu nie jest przystosowane do długotrwałego siedzenia w bezruchu.

Oczywiście, najprostszym rozwiązaniem tego problemu byłoby zachęcanie pracowników do jak najczęstszego wstawania ze swojego krzesła biurowego. Można to częściowo osiągnąć dzięki sprytnemu układowi pomieszczeń, np. usytuowaniu kuchni i pomieszczeń socjalnych lub drukarki w pewnym oddaleniu od stanowisk pracy. Jednakże poza oczywistymi wyzwaniami związanymi z produktywnością, na wielu stanowiskach jest to po prostu niemożliwe ze względów praktycznych. Co można zatem zrobić?

Wspieranie i zachęcanie do ruchu

W Kinnarps uważamy, że dobre krzesło biurowe powinno być ergonomiczne, wygodne, łatwe w użyciu i przyjazne dla środowiska. Powinno być również dobrze zaprojektowane. Ale co oznacza „dobrze zaprojektowane“ w kontekście rozwiązywania problemów zdrowotnych związanych z siedzeniem w bezruchu? Dla nas „dobry projekt“ oznacza tworzenie krzeseł biurowych, które podtrzymują naturalny kształt kręgosłupa podczas siedzenia, pomagając zachować prawidłową postawę przy pracy. Nasze krzesła biurowe można regulować na różne sposoby. Dla lepszego zobrazowania podzieliliśmy nasze krzesła biurowe na dwie grupy – te, które wspierają ruch, oraz te, które zachęcają do ruchu.

Wspieranie ruchu

Te fotele biurowe zostały zaprojektowane z myślą o zachowaniu naturalnego kształtu kręgosłupa podczas siedzenia zarówno w pozycji wyprostowanej, jak i odchylonej do tyłu. Siedzisko i oparcie są zsynchronizowane, a ich ruch jest bardziej kontrolowany. Niektóre krzesła biurowe mają dodatkowe funkcje, takie jak aktywne podparcie miednicy i automatyczne dostosowanie do wagi użytkownika.

Zachęcanie do ruchu

W tych krzesłach biurowych siedzisko i oparcie poruszają się niezależnie od siebie. Mają one szeroki zakres pochylenia do przodu i otwarty kąt siedziska, co ułatwia użytkownikowi aktywne siedzenie i zachęca go do ruchu. Umożliwiają to mechanizmy FreeFloat i FreeMotion. Funkcje te, między innymi, wspierają aktywne siedzenie w różnych pozycjach i zachęcają do zmiany ustawienia stóp, co poprawia krążenie krwi. Szczególną zaletą mechanizmu FreeMotion są stałe mikroruchy siedziska, dzięki którym użytkownik nigdy nie pozostaje w jednej pozycji.

W obu kategoriach, które zdefiniowaliśmy – wspieranie i zachęcanie do ruchu – istnieje możliwość dostosowania do indywidualnych potrzeb. Oznacza to, że na pewno w naszej ofercie istnieje krzesło biurowe idealny dla Ciebie. Równie pewne są korzyści zdrowotne wynikające z korzystania z tych krzeseł biurowych. Poprzez utrzymywanie użytkownika w ruchu w czasie siedzenia, krzesła te stymulują mięśnie i łagodzą napięcie, wspierają naturalny kształt kręgosłupa i sprzyjają otwartej, naturalnej pozycji ciała oraz lepszemu krążeniu krwi.

Wspieranie ruchu

Stol_med_pilar_stödja_5.jpg

Zachęcanie do ruchu

Stol_med_pilar_uppmuntra_6.jpg

„Nasze krzesła biurowe dzielą się na dwie kategorie – te, które wspierają ruch oraz te, które zachęcają do ruchu. W obu kategoriach istnieje możliwość przystosowania ich do indywidualnych potrzeb"

Martin Henschel, Category Product Manager Ergonomic Seating, Kinnarps AB.

Wybór idealnego krzesła biurowego

Wybór najlepszego fotela do pracy to bardzo indywidualna sprawa – a jak już wiemy, to właśnie na indywidualnym dopasowaniu opiera się cały mechanizm i funkcjonalność naszych krzeseł biurowych. Przed podjęciem decyzji należy rozważyć kilka czynników. Na przykład, czy jedno krzesło do biurka będzie mieć wielu użytkowników? Biorąc pod uwagę coraz częstsze korzystanie z hybrydowego modelu pracy oraz elastyczne godziny pracy i układ biur, jest to ważna kwestia. Warto poświęcić chwilę na zastanowienie się, w jaki sposób fotel obrotowy będzie używany i jakie jego funkcje są ważne w tym kontekście. Po analizie tych czynników łatwiej będzie podjąć decyzję i znaleźć krzesło biurowe, które sprzyja aktywności i zwiększa wydajność pracy.

3 czynniki, które należy uwzględnić przy wyborze fotela biurowego

1. Jak będzie użytkowany?

Czy z fotela ma korzystać więcej osób? Jak długo użytkownik będzie przebywać w pozycji siedzącej? Jaki rodzaj pracy będzie wykonywać?

2. Ruch zapewnia dobre samopoczucie

Warto poszukać krzesła z funkcjami zachęcającymi do zmieniania pozycji.

3. Przetestuj i sprawdź, jakie krzesło najbardziej Ci odpowiada.

Powinno być wygodne i łatwo dopasowywać się do potrzeb. Zwróć uwagę, czy mechanizmy regulacyjne są łatwo dostępne i intuicyjne w obsłudze.

Usiądź zdrowiej

Po znalezieniu odpowiedniego fotela do pracy, ważne jest ustalenie i przyjęcie prawidłowej pozycji siedzącej, ponieważ wpływa ona na sposób, w jaki trzeba go wyregulować. Całe stopy powinny spoczywać na podłodze, tak, by pięty znajdowały się w linii pod kolanami. Aby ustalić właściwą wysokość siedziska, kąt ugięcia kolan powinien wynosić od 90 do 100 stopni, a plecy powinny być wyprostowane. Warto zauważyć, że sposób umieszczenia myszy, klawiatury i monitora również wpływa na postawę ciała, dlatego warto wziąć pod uwagę te czynniki podczas nauki prawidłowego siedzenia. Właściwa postawa siedząca jest bezpośrednio powiązana z ustawieniem blatu biurka na odpowiedniej wysokości. Mając to na uwadze, warto rozważyć inwestycję w biurko elektryczne z regulacją wysokości,  jeśli jeszcze takiego nie posiadamy.

„Siedzenie w ergonomicznej pozycji jest wspaniałe, ale nie zapominajmy, że najlepsza pozycja do pracy to zawsze ta następna”

Martin Henschel, Category Product Manager Ergonomic Seating, Kinnarps AB.

Jak prawidłowo wyregulować elementy stanowiska pracy

  • Niezależnie od tego, czy siedzimy, czy stoimy podczas pracy przy komputerze, należy wyregulować wysokość blatu tak, aby ręce zgięte w łokciach tworzyły kąt 90-100 stopni.
  • Górna część monitora powinna znajdować się na jednej wysokości z linią oczu.
  • Zagłówek zapewnia wygodne oparcie dla głowy lub szyi.
  • Podczas siedzenia należy wyregulować wysokość krzesła tak, aby nogi zgięte w kolanach tworzyły kąt 90-100 stopni.
  • Nadgarstki nie powinny być skręcone lub zwrócone ku górze; powinno się trzymać dłonie prosto, równolegle do blatu.
  • Należy upewnić się, że podparcie dolnej części pleców zapewnia wygodną pozycję dla odcinka lędźwiowego kręgosłupa.

Inwestycja w wydajność

Obecnie trendy w środowisku pracy biurowej obejmują pracę opartą na aktywności oraz coraz częstsze wprowadzanie hybrydowego modelu pracy, w którym czas jest bardziej równomiernie rozłożony pomiędzy pracę z domu i biura. W praktyce ten nowy, bardziej elastyczny model stawia dodatkowe wymagania działom kadr oraz managerom odpowiedzialnym za planowanie biur i zarządzanie środowiskiem pracy. Stwarza to również wyzwania związane z identyfikacją i stosowaniem rozwiązań, które najlepiej wpłyną na dobre samopoczucie pracowników. W dużym stopniu może w tym pomóc zapewnienie dobrego fotela biurowego.

Bez wątpienia korzyści płynące z zastosowania prawidłowo wyregulowanych krzeseł biurowych, z odpowiednimi dla użytkownika funkcjami, są znacznie większe niż tylko poprawa komfortu oraz postawy podczas pracy. Prawidłowa i wygodna pozycja siedząca przyczynia się do zmniejszenia zwolnień chorobowych lub dni wolnych na wizytę u lekarza lub fizjoterapeuty. Zwiększa również produktywność. Wszystkie te czynniki optymalizują efektywność ekonomiczną i potwierdzają, że wysokiej jakości ergonomiczne krzesło biurowe to mądra inwestycja długoterminowa.

Mamy nadzieję, że ten artykuł pomoże w znalezieniu krzesła biurowego, które najlepiej spełni wszystkie wymagania. Zapraszamy do odwiedzenia najbliższego showroomu i przetestowania na miejscu naszych foteli obrotowych! To może być pierwszy krok w kierunku bardziej komfortowego dnia pracy i lepszego samopoczucia.

Wybór odpowiedniego fotela biurowego to tylko część holistycznego podejścia do ergonomii. Dowiedz się więcej o tym, jak Kinnarps postrzega ergonomię z perspektywy holistycznej i jakie korzyści może to przynieść Twojej firmie.

Poznaj koncepcję ergonomii holistycznej

Źródła

  • European Opinion Research Group. Special Eurobarometer 472 – Sport and physical activity. European Commission. 2018. https://europa.eu/eurobarometer/surveys/detail/2164
  • López-Valenciano, A., Mayo, X., Liguori, G. et al. Changes in sedentary behaviour in European Union adults between 2002 and 2017. BMC Public Health. Vol. 20, no.1206, 2020. https://doi.org/10.1186/s12889-020-09293-
  • Chambers, April & Robertson, Michelle & Baker, Nancy. (2019). The effect of sit-stand desks on office worker behavioral and health outcomes: A scoping review. Applied Ergonomics. No.78:37-53, 2019. doi: 10.1016/j.apergo.2019.01.015.

Powiązane produkty

Plus

Plus

Kinnarps

324 Kolory | 12 Warianty

Capella

Capella

Kinnarps

264 Kolory | 4 Warianty

Esencia

Esencia

Drabert

276 Kolory | 3 Warianty

5000

5000

Kinnarps

228 Kolory | 6 Warianty

Claro

Claro

Drabert

75 Kolory | 6 Warianty

Capella

Capella

Kinnarps

264 Kolory | 4 Warianty