Znaczenie interakcji w pracy
Jak mawia konsultant kadry kierowniczej Peter Drucker, „kultura zjada strategię na śniadanie”. Czyli nie ma znaczenia, czy firma wdrożyła najlepsze strategie, ponieważ jeśli nie będzie dysponowała rozwiniętą kulturą korporacyjną, a pracownicy nie będą zaangażowani w działalność firmy, wówczas bardzo trudno będzie jej odnieść sukces. Rola miejsca pracy jako przestrzeni interakcji jest jednym z najważniejszych elementów tworzenia dobrej kultury organizacyjnej. Dziś możemy swobodnie wybierać, czy chcemy pracować w biurze, w domu, hotelowym lobby czy w kawiarni i w związku z tym biuro konkuruje z pozostałymi opcjami. Odpowiednio zaaranżowane i wyposażone biuro staje się miejscem, w którym pracownicy chcą przebywać. To skuteczny element budowy kultury korporacyjnej i atmosfery współpracy, które sprzyjają powstawaniu kreatywnych rozwiązań przekładających się na wzrost i rozwój firmy.
"Kultura zjada strategię na śniadanie”
Miejsce pracy przyjazne ludziom
Prawda jest taka, że większość ludzi chodzi do pracy, by być częścią społeczności, a nie tylko po to, by wytwarzać produkty i usługi. Tak, nadal jesteśmy zadowoleni z tego, że chodzimy do pracy: firma Leesman przeprowadziła ankietę wśród przeszło 70 tys. osób, z której wynika, że tylko 17% respondentów pracuje z domu. Bo to w miejscu pracy stajemy się częścią społeczności, działamy w zespole i w otoczeniu innych osób. „Biura przyjazne ludziom” muszą zatem uwzględniać naszą głęboko zakorzenioną potrzebę bycia z innymi ludźmi. Biuro, w którym ludzie lubią przebywać, stworzone jako ośrodek życia społecznego, ma korzystny wpływ na samopoczucie pracowników.
„Jak w domu”
Pod wieloma względami dzisiejsze biura przypominają domy. Mamy możliwość wyboru miejsca do wykonywania określonych zadań. Możemy także realizować wiele czynności w tym samym środowisku pracy, co nie różni się tak bardzo od korzystania z salonu we własnym domu. Ponieważ granice między życiem zawodowym a prywatnym zacierają się, przez co skorzystanie z miejsca pracy jest naszym własnym wyborem, to kluczowe jest, aby środowisko biurowe nie było urządzone sterylnie, a raczej przypominało dom. Oczywiście nie oznacza to, że biuro ma wyglądać jak pokój nastolatka, lecz powinno to być środowisko zachęcające do podejmowania wielu różnych aktywności — tak samo, jak w domu. Innymi słowy — same przestrzenie do indywidualnej pracy w skupieniu nie wystarczą. Ponieważ coraz częściej pracujemy w zespołach, a coraz rzadziej nad indywidualnymi zadaniami, należy zapewnić przestrzeń zachęcającą do dyskusji i budowania relacji. Dlatego potrzebne są miejsca sprzyjające zarówno spontanicznym rozmowom, jak i pogłębionej współpracy. Można je zaaranżować na wiele różnych sposobów, wykorzystując na przykład siedziska modułowe umożliwiające swobodną konwersację lub tworząc środowisko dostosowane do pracy nad projektami.
Wyposażenie skupione na interakcji
Oferując zróżnicowane i komfortowe miejsca spotkań, przyczyniamy się do wzmacniania więzi społecznych i tworzenia kultury organizacyjnej. Swobodna rozmowa z kolegami i koleżankami z pracy, bez presji na realizację wyniku, bywa często źródłem najlepszych pomysłów. Na pytanie „czy chcielibyście mieć taki mebel w domu?” nasi pracownicy powinni odpowiadać „tak!”. Gdy w biurze jest tak wygodnie, jak w domu, pracownicy chętnie do niego przychodzą, ponieważ czują, że jest to środowisko sprzyjające kreatywności i efektywności.
Zróżnicowane miejsca spotkań
Strefa wypoczynku bywa bardzo popularnym miejscem spotkań, w czym nieco przypomina hotelowe lobby. To właśnie tutaj można spotkać się z kolegami i koleżankami, aby w swobodnej atmosferze porozmawiać o pracy lub niezobowiązująco pogawędzić. Jest idealnym miejscem, jeśli mamy chwilę na sprawdzenie swojej skrzynki pocztowej lub wypicie kawy. Odpowiednia aranżacja sprawi, że stanie się również znakomitą przestrzenią do organizowania rozmaitych wydarzeń i prezentacji. Dlatego warto wyposażyć ją w siedziska modułowe z wygodnymi fotelami, sofami, stolikami do kawy i dostawkami, a także w nieco wyższe stoły barowe ze stołkami, aby nadać temu miejscu bardziej różnorodny i elastyczny charakter sprzyjający rozmowom.
Touch down — miejsca do pracy na chwilę
Touch down, czyli miejsce do pracy przez chwilę, to strefa, w której można się na moment zatrzymać, aby zapoznać się z jakimś dokumentem lub sprawdzić pocztę. Idealnie sprawdza się również jako tymczasowe stanowisko pracy w przerwie między spotkaniami. Jest tu także miejsce na krótkie rozmowy w niedużych grupach. Strefy touch down można wyposażyć na przykład w fotele z wysokim oparciem. Odpowiedniej wysokości stoliki do kawy mogą pełnić funkcję dostawki, biurka lub miejsca do pracy na laptopie.
W doborowym towarzystwie
Przerwa na lunch to dobra okazja, aby porozmawiać ze współpracownikami i klientami w swobodnej atmosferze. Może też zapewnić pracownikom chwilę ciszy i spokoju. Stołówka powinna być tak wyposażona, aby spełniać obie te potrzeby. Sprawdzą się zatem zarówno duże stoły, jak i bardziej elastyczne konfiguracje stolików do kawy. Dobrze zaaranżowany loungeroom powinien umożliwiać zarówno wykonanie szybkich indywidualnych zadań, jak i organizację spotkań oraz prezentacji. Dobrym pomysłem jest usytuowanie go w pobliżu lobby.
W drodze
Kącik kawowy to często najpopularniejsze i najbardziej nieformalne miejsce spotkań w całym biurze. Spotykamy swoich współpracowników przy ekspresie do kawy kilka razy dziennie, często właśnie w ten sposób zaczynając rozmowę. Kącik kawowy wyposażony w wysokie stoliki do kawy i stołki barowe to miejsce sprzyjające zarówno błyskawicznym spotkaniom informacyjnym, jak i poważniejszym rozmowom.
Interakcja w pracy
Bar to idealne miejsce interakcji. Można tu wpaść na szybkie espresso, spotkać się po pracy z kolegami i koleżankami z biura lub zaprosić klientów. To miejsce spotkań, które może być wykorzystywane na wiele różnych sposobów. Warto wyposażyć je w wysokie stoły ze stołkami barowymi.
Zabawa ze współpracownikami
Czasami najlepiej nam się myśli, gdy zajmujemy się czymś innym, a nasz umysł może się przez chwilę zrelaksować. Połączenie strefy wypoczynku i sali sportowo-rekreacyjnej z miejscem do gry w tenisa stołowego, bilard lub hokej sprzyja tworzeniu poczucia wspólnoty, które może zaowocować kreatywnymi pomysłami. Takie pomieszczenie może zostać wyposażone w różne rodzaje siedzisk (miękkie, twarde, wysokie i niskie) oraz stoły i stoliki różnej wysokości, które pozwolą na szybki powrót do pracy, gdy tylko poczujemy inspirację.