Top 10 produktów do środowiska pracy przyjaznych dla środowiska naturalnego

Z pewnością można wymienić wiele skandynawskich marek, które stały się ikonami wzornictwa, ale podejście do projektowania z troską o użytkowników i naturalne zasoby, jakie prezentuje Kinnarps zasługuje na szczególną uwagę. Kinnarps jako największy Europie dostawca wyposażenia ma znaczący wpływ na wygląd i funkcjonalność miejsc pracy, biur, szkół i placówek opieki medycznej. Hołdując ideom wzornictwa odpowiedzialnego, przyczynił się do powstania nowego wizerunku współczesnego miejsca pracy, nauki i regeneracji, wyposażonego w ergonomiczne meble, które nie tylko zostały zaprojektowane zgodnie z najnowszymi osiągnięciami nauki i technologii, lecz także są miłe dla oka, pozytywnie wpływają na atmosferę otoczenia, chronią zdrowie i zasoby naturalne, oszczędzając energię, czyli krótko mówiąc - podnoszą jakość życia.

Produkty Kinnarps powstają we współpracy z badaczami, projektantami, specjalistami z dziedziny ergonomii i innymi ekspertami. Dzięki temu wyróżnia je wzornictwo, którego centrum stanowi użytkownik. Wielofunkcyjne i łatwe w dostosowaniu do potrzeb różnych osób meble sprawiają, że zrównoważony rozwój staje się dostępny dla wszystkich, poprawiając samopoczucie pracowników, minimalizując liczbę zwolnień lekarskich i urazów w miejscu pracy.

Proces projektowania produktów w Kinnarps zaczyna się od określenia możliwości ponownego wykorzystania, zgodnie z przekonaniem, że modernizacja i wymiana części w celu wydłużenia żywotności mebli powinny być łatwe. Chodzi o to, aby umożliwić klientom odnowienie aranżacji wnętrza i stworzenie atrakcyjnego środowiska pracy bez większych niedogodności i negatywnego wpływu na środowisko.

Wzornictwo produktów Kinnarps jest odpowiedzią na rosnące wymagania dotyczące jakości, estetyki, użyteczności, ale przede wszystkim wartości, które są ważne dla dzisiejszego społeczeństwa, takich jak zdrowie, szacunek dla ludzi i odpowiedzialność społeczna oraz racjonalne korzystanie z zasobów środowiska naturalnego.

10 produktów do środowiska pracy przyjaznych dla środowiska naturalnego:

1. Capella

Design: Johan Larsvall, Idesign

Fotel obrotowy Capella posiada nowatorski mechanizm FreeMotion™, który zapewnia mikroruchy siedziska, a tym samym pomaga przyjąć bardziej aktywną postawę podczas siedzenia. Ponadto mechanizm ten zawiera magnez w 100% pochodzący z recyklingu. Fotel Capella powstał, aby służyć w pracy wiele lat. Po latach użytkowania można go łatwo odnowić, wymieniając takie części jak: kółka, siedzisko, oparcie, zagłówek i podłokietniki.

2. Vibe

Design: Kinnarps Studio

System ścianek działowych Vibe został opracowany zgodnie z rygorystycznymi wytycznymi, które dotyczą surowców i zasobów, wpływu na klimat, stosowania czystych materiałów, odpowiedzialności społecznej, ponownego wykorzystywania i ergonomii. Ścianki są pokryte zdejmowaną tkaniną, co umożliwia ich łatwe odnawianie.

3. Tinnef

Design: Charlotte Von Der Lancken

Przykładem wykorzystania surowców z recyklingu jest wprowadzony na rynek jesienią 2020 roku we współpracy z projektantką Charlotte von der Lancken stolik do kawy Tinnef. Wyposażony jest w blat wykonany w 100% z przetworzonych plastikowych butelek. Każdy top posiada unikalny wzór pochodzący  z plastikowych odpadów, nadając mu niepowtarzalny i intrygujący wygląd. Jesienią 2021 r. do wariantów wykończeń dołączył blat wykonany z opakowań po nabiale, który deseniem przypomina marmur. Wyjątkowa, przyciągająca uwagę jasna powierzchnia mieni się srebrzystymi drobinkami folii. Tinnef otrzymał trzy nagrody Best of NeoCon w 2021 r.

„Dążąc do stosowania tworzyw sztucznych wolnych od paliw kopalnych, musimy zająć się również przedmiotami, które już istnieją. Dałam plastikowym odpadom nowe życie w formie kolorowego stołu, który wciąż nosi ślady swojej przeszłości, w której był plastikową butelką”.

Charlotte Von Der Lancken, projektantka stolika Tinnef

​5. Deep Forest

Design: Nina Jobs

Dźwiękochłonny panel ścienny Deep Forest również posiada wypełnienie wykonane z przetworzonych materiałów włókienniczych. Nazwa Deep Forest zainspirowana została uczuciem cudownej ciszy, która otacza nas, gdy znajdujemy się w głębokim lesie. Nowe warianty wzorów przywodzą na myśl las o różnych porach roku.

​6. Patch

Design: Axel Bjurström, Mia Cullin

Siedzisko stołka Patch składa się z trzech części, które są tapicerowane ścinkami tkanin z naszej produkcji. Każda część jest w innym odcieniu jednego z siedmiu kolorów, które można wybrać przy zamówieniu. Nie wiadomo, które tapicerki będzie miał konkretny stołek. Oprócz niespodzianki otrzymujemy unikalny mebel produkowany z dbałością o środowisko i jego ograniczone zasoby.

​7. Allé

Design: Kaupi & Kaupi

Allé to seria stojaków na zieleń, za pomocą której można wkomponować naturalną zieleń w przestrzeń publiczną w postaci zielonych wysepek, stref lub długich alejek we wnętrzu. Allé pozwala stworzyć harmonijne wnętrze dzięki obecności żywych roślin. Warto dodać, że samonawadniający wkład w doniczkach jest wykonany w 100% z tworzywa sztucznego pochodzącego z recyklingu.

​8. Krzesła Embrace

Design: Stefan Brodbeck, Brodbeck Design

Kolejnym z przykładów zrównoważonego, odpowiedzialnego designu jest seria krzeseł EMBRACE. Embrace są dostępne w wielu wariantach, co decyduje o ich uniwersalnych zastosowaniach. Wszystkie elementy spełniają wymagania kluczowych norm środowiskowych, a ponadto są łatwe w demontażu i recyklingu, dzięki temu, że cała seria posiada jedną wspólną platformę dla wszystkich wariantów. Krzesła Embrace są produkowane z wykorzystaniem drewna z certyfikatem FSC®, lakieru wodorozcieńczalnego oraz pianki bez antypirenów i ftalanów. Seria Embrace została wyróżniona nagrodami Red Dot Design Award, IF Design Award oraz German Design Award.

9. Sofa i fotele Scandinavia

Design: Kinnarps

Jednym z przykładów siły ponadczasowego wzornictwa są sofy i fotele Scandinavia, których bezpretensjonalny styl z powodzeniem przetrwał próbę czasu. Tapicerka, nie tylko na poduszkach, lecz także na korpusie mebla, jest zdejmowana, co umożliwia szybkie i niedrogie odnowienie wnętrza za pomocą nowego obicia. Aby poprawić komfort siedzenia i szybko odświeżyć wygląd sofy, czy fotela, wystarczy odwrócić poduszki. Warto wspomnieć, że wszystkie tkaniny z kolekcji Kinnarps Colour Studio nie zawierają szkodliwych dla zdrowia substancji chemicznych, m.in. antypirenów i barwników azowych, a większość posiada oznakowanie ekologiczne EU Ecolabel oraz Oeko-tex.

​10. Krzesła D2

Design: Stefan Borselius

Korpusy krzeseł D2 są wykonane z plastiku pochodzącego z recyklingu, w którym włókna konopi zastąpiły tradycyjnie stosowane do wzmocnienia włókno szklane. Krzesła D2 są lekkie, co sprawia, że można bardzo łatwo rozstawić je w pomieszczeniu, zesztaplować, czyli zebrać w stos lub zawiesić na krawędzi blatu, aby łatwo posprzątać pod stołem.

To tylko niektóre przykłady produktów przyjaznych zarówno dla środowiska pracy, jak i środowiska naturalnego. Meble Kinnarps wspomagają zrównoważoną gospodarkę obiegu zamkniętego – jakość i ponadczasowe wzornictwo sprawiają, że można je długo używać, łatwo odnawiać dzięki wielu wymiennym częściom i zdejmowanej tapicerce (np. w naszej ofercie znajdują się 24 produkty ze zdejmowaną tapicerką), używać ponownie i łatwo poddać recyklingowi na zakończenie cyklu życia.

Więcej można dowiedzieć się z najnowszego wydania Raportu Zrównoważonego Rozwoju Kinnarps:


Przeczytaj raport 

Chcesz otrzymywać od nas najnowsze artykuły?

Zapisz się do Newslettera

Artykuły o zrównoważonych biurach