INTELIGENTNE MATERIAŁY PRZYSZŁOŚCI

Ludzie wytwarzają różnego rodzaju tkaniny już od ponad 9000 lat. Zadaniem tkanin było utrzymywanie ciepła, zdobienie siedzib oraz ochrona mebli i ludzi. Tkaniny są niezbędne w naszym codziennym życiu i znacznie je ułatwiają. W przyszłości będą dla nas jednak jeszcze ważniejsze. Inteligentne tkaniny zrewolucjonizują naszą codzienność.

INTRYGUJĄCE MOŻLIWOŚCI

„Inteligentne tkaniny to frapujący wynalazek. Oferują większą funkcjonalność i poszerzają nasze możliwości w projektowaniu. Rozwój tych tkanin doprowadzi do stworzenia wygodniejszej odzieży i umożliwi nam komunikację z produktami tekstylnymi w zupełnie nowy sposób. Tkaniny przyszłości poprawią jakość naszego życia, a także stworzą nowe możliwości w przemyśle, służbie zdrowia i ochronie środowiska. Uważamy, że przemysł tekstylny przeobraża się z dostawcy tkanin w poważną i pozytywną siłę w rozwoju społecznym” — uważa Anna Berglund, koordynator projektu Smart Textiles w Borås

Kinnarps interesuje się szczególnie tym aspektem badań, który pozwala poznać nowe sposoby wykorzystania kolorów wraz z tkaninami. 

„Niektóre pigmenty zmieniają swoje właściwości pod wpływem działania takich czynników, jak ciepło, wilgotność powietrza i światło. W zależności od tego, na działanie jakiego czynnika wyeksponowano materiał, zmienia się jego wzór, a użytkownik może wtedy odpowiednio zareagować na jego nowy wygląd i funkcje. Tak to właśnie może wyglądać w przyszłości” — dodaje Anna Berglun

 

PRZYSZŁOŚĆ JEST TUTAJ

"Tkaniny przyszłości poprawią jakość naszego życia, a także stworzą nowe możliwości dla branży"

Anna Berglund, Smart Textiles

Co powiesz na kurtkę, która zmienia kolor w zależności od Twojego nastroju, albo plecak, który zmienia barwę na jedną z trzynastu dostępnych w zależności od pogody? Inteligentne tkaniny wkraczają do naszych domów i miejsc pracy...

Produkty, które odniosły wielki sukces w domu handlowym Selfridges w Londynie, zostały zaprojektowane przez projektantkę Lauren Bowker, która współpracowała wcześniej zarówno z zespołami Formuły 1, jak i paryskimi domami mody. 

Jej nowa kolekcja Air — obejmująca wszystko od portfeli do kurtek w najnowszych wzorach i fasonach — wywraca do góry nogami nasze pojęcie o tym, co można zrobić z tkaniną. Wszystkie produkty są czarne, lecz przybierają nowe, błyszczące kolory pod wpływem czynników zewnętrznych. Może to być na przykład zmiana pogody lub ciśnienia atmosferycznego bądź nagły deszcz.

„Lub w zależności od tego, kto założy ubranie. Ponieważ każdy z nas cechuje się innym krążeniem krwi i temperaturą, tkanina odpowiada na te warunki wykonując pomiar wydzielanego przez nas ciepła. Z tego samego powodu szalik zmienia kolory i wygląd w zależności od tego, która część tkaniny dotyka ciała, a która nie” — mówi Lauren Bowker.

Odpowiada za to opracowany przez Lauren Bowker specjalny pigment, którego cienka warstwa jest nakładana na produkty. Kolor zmienia się, gdy na pigment oddziałuje tlenek węgla. Dopasowanie do tego reszty stroju jest już osobną kwestią...

Prace nad rozwojem inteligentnych materiałów są prowadzone w ramach projektu Smart Textiles Szkoły Włókienniczej Kolegium Uniwersyteckiego w Borås.

interaktywne meble

Wyobraź sobie, że porozumiewasz się ze swoim fotelem, który mówi, że już za długo siedzisz przy biurku i najwyższy czas zażyć trochę ruchu. Bardziej zaawansowana interakcja między materiałem i jego użytkownikiem to kluczowy czynnik w rozwoju inteligentnych tkanin. Kinnarps prowadzi obecnie ciekawy projekt związany z tym scenariuszem.

"Obecnie prowadzimy badania dotyczące inteligentnych tkanin, których celem jest stworzenie nowych technik umożliwiających firmie Kinnarps zaproponowanie nowych, atrakcyjnych i ergonomicznych rozwiązań z dziedziny aranżacji wnętrz. Wraz z zespołem Smart Textiles z Borås bierzemy udział w niezwykle ciekawym projekcie. Jesteśmy wciąż na etapie testowania prototypów, ale projekt dotyczy tego, w jaki sposób możemy zmieniać wygląd tkaniny, na przykład w odpowiedzi na zmianę temperatury ciała”

Christina Wiklund, menadżer ds. kolorów i materiałów w Kinnarps.

Pracownicy Kinnarps niedawno wizytowali projekt Smart Textiles w Borås, gdzie mieli okazję poznać techniki wykonywania kolorowych nadruków wrażliwych na ciepło, co wcale nie jest łatwym zadaniem.

„Drukowanie można wykonać ręcznie lub za pomocą drukarki rotacyjnej przy użyciu szablonu. Wrażliwy na ciepło pigment musi być następnie utwardzony w piecu. Zanim przejdziemy do następnego etapu badań, musimy dopracować proces utwardzania”.

Pomimo kilku przeszkód w trakcie badań Christina Wiklund jest spokojna o przyszłość inteligentnych tkanin i ich wykorzystanie w przemyśle meblarskim.

„Tak, tkanina zmieniająca kolor pozwoliłaby na wprowadzenie nowych, ekscytujących rozwiązań w meblarstwie, nie tylko z perspektywy wzornictwa, lecz także funkcjonalności. Jednak przyszłość pokaże, kiedy nasze marzenia staną się rzeczywistością”.