Od biurka po worek do siedzenia
DAWNO, DAWNO TEMU
BIURKA, twarde fotele obrotowe i owalne stoły konferencyjne były oczywistym wyborem przy aranżacji biurowego wnętrza. Elementy te wciąż stanowią wyposażenie większości miejsc pracy – jednak obecnie wielu z nas zamiast przy biurku woli wykonywać swoją pracę na kanapie lub worku do siedzenia. „Sama tak często robię, ponieważ w większości pracuję w domu i w moim przypadku takie rozwiązanie świetnie się sprawdza” – mówi Jane Ahlin, specjalistka ds. ergonomii z Ergo@Work i przewodnicząca Ergonomics & Human Factors Association (szwedzkiego Towarzystwa Ergonomii i Czynników Ludzkich). Następnie dodaje: „Wielu osobom sofa zapewnia optymalną pozycję ciała podczas pracy, ponieważ gdy trzymamy laptop na kolanach, nasze ramiona są rozluźnione. Jednak tu pojawia się pewien problem: osoby wysokie mogą doświadczyć dolegliwości bólowych okolic szyi, bowiem siedząc na kanapie, często pochylają głowę”.
IDEALNE BIURO CHARAKTERYZUJĄ NIEUSTANNE ZMIANY
W dzisiejszych czasach prezentację dla ważnego klienta można przeprowadzić za pomocą programu Skype zarówno w firmowej sali konferencyjnej, jak i siedząc na kanapie, a wśród zainteresowanych panuje powszechna zgoda, że zróżnicowane środowisko biurowe może zdziałać cuda, pozytywnie wpływając na kreatywność pracowników. Jedne z największych i najszybciej rozwijających się firm na świecie, włączając w to Google, Microsoft i Spotify, zyskały uznanie za swoje szalone aranżacje biur, gdzie hamaki, gry telewizyjne i stoły do ping-ponga są równie ważne jak fotele obrotowe. „Idealne biuro oferuje zróżnicowane stanowiska pracy z myślą o różnych potrzebach. Możliwość zmiany pozycji jest korzystna dla każdego” – twierdzi Jane Ahlin. Musimy jednak pamiętać, aby nie rzucać się w wir tworzenia nowoczesnego miejsca pracy, pozbywając się wszystkich biurek na rzecz poduszek i basenów z piłeczkami. Chociaż kreatywne środowiska pracy są wysoko oceniane, według ankiety przeprowadzonej przez firmy Kinnarps i United Minds czterech na pięciu pracowników chce mieć dostęp do ergonomicznych mebli biurowych. Czterech na dziesięciu co tydzień pracuje w pozycji stojącej, a co drugi korzysta z porad specjalisty zajmującego się ergonomią.
„Biurka są niezbędne, ale z drugiej strony uważam, że wszystkie powinny umożliwiać pracę na stojąco. W dzisiejszych czasach to jedyne dobre rozwiązanie” – mówi Ahlin.
Poglądy dotyczące środowiska pracy różnią się w zależności od pokolenia, przy czym najstarsze z nich jest najbardziej tradycyjne i skupione na ergonomii, spokoju i ciszy. Według ankiety przeprowadzonej przez Kinnarps dla 76 procent pracowników biurowych w wieku od 51 do 69 lat ważną kwestią jest posiadanie własnego biura, podczas gdy mniej niż połowa osób z grupy wiekowej 15-35 uważa tę kwestię za ważną. Lecz Jane Ahlin wierzy, że także w tej grupie wzrasta świadomość pewnych potrzeb. „Jestem zdania, że kiedyś te różnice były większe. Prowadziłam wykłady w szkołach średnich i dla młodych ludzi zajmujących się projektowaniem wspomaganym komputerowo. Kiedyś wydawało im się, że są nieśmiertelni, ale to się zmieniło. Wielu z nich doświadczyło już zmęczenia mięśni lub znają kogoś, kto doświadczył, więc teraz są bardziej uważni.”
Wyniki ankiety
4/5 pracowników biurowych chce korzystać z ergonomicznych mebli.
4/10 pracuje stojąc.
1/2 szuka pomocy u ergonomistów.
76% pracowników w wieku 51-69 lat podkreśla znaczenie posiadania własnego biura.
Mniej niż 50% w grupie wiekowej 15-35 uważa to za istotną kwestię.