Jak biurko elektryczne z regulacją wysokości może zmienić dzień pracy

Trendy pokazują, że coraz więcej czasu spędzamy w pozycji siedzącej, dlatego warto rozważyć korzyści płynące z używania biurka z elektryczną regulacją wysokości. Jak może ono wpłynąć na wydajność pracy, stan zdrowia pracowników oraz korzyści ekonomiczne związane z kondycją personelu w każdej firmie.

Badania przeprowadzone w państwach UE wśród pracowników umysłowych jasno pokazują, że stajemy się społeczeństwem o coraz bardziej „siedzącym“ trybie życia. Spośród ankietowanych managerów, 17 proc. spędziło ponad 8 godzin i 30 minut, siedząc w bezruchu. Wśród innych pracowników umysłowych odsetek wzrósł do 19 proc.  Co ciekawe, wśród młodszych ludzi wcale nie jest lepiej – 51 procent osób w wieku 15-24 lat siedzi przez ponad 5 godzin i 30 minut dziennie. W starszych grupach wiekowych jest to od 38 - 41 proc. osób. Konsekwencje zdrowotne tych statystyk niestety są już dobrze znane. Otyłość, choroby serca i cukrzyca typu 2 mogą być powiązane z siedzącym trybem życia, który prowadzimy.

Znalezienie rozwiązania rozpoczyna się od zrozumienia problemu. Przyjrzyjmy się więc, dlaczego zbyt długie siedzenie może być dla nas niekorzystne.

Co dzieje się, gdy siedzimy zbyt długo?

Ludzie zostali stworzeni do ruchu, a nie do siedzenia w jednej pozycji. Dyski międzykręgowe kręgosłupa, mięśnie i układ krążenia wymagają ruchu, aby prawidłowo funkcjonować. Skupmy się na kręgosłupie. Łączy on głowę i miednicę, podtrzymując ciało w pozycji wyprostowanej, co chroni mózg przed wstrząsami i zapobiega powstawaniu zakrzepów krwi. Co najważniejsze, jego kształt zapewnia swobodę ruchów i elastyczność. Innymi słowy, kręgosłup nie nadaje się do długotrwałego trwania w tej samej pozycji. Badania pokazują, że zastosowanie biurka z elektryczną regulacją wysokości może przeciwdziałać tym problemom. Pytanie brzmi: dlaczego jeszcze nie czerpiemy w pełni korzyści płynących z takiego rozwiązania?

„Badania wykazują, że pozycja stojąca znacznie zmniejsza ból i dyskomfort układu mięśniowo-szkieletowego w dolnej części pleców"

Jenny Hörberg, Director Global Range & Design w Kinnarps AB.

Jak długotrwałe przebywanie w pozycji siedzącej wpływa na nasze ciało?

  • 1. Bóle głowy, trudności z koncentracją
  • 2. Napięcie mięśni karku i ramion
  • 3. Zwyrodnienia krążków międzykręgowych (tzw. dysków)
  • 4. Trudności w oddychaniu
  • 5. Dolegliwości sercowo-naczyniowe, niestrawność, bóle brzucha
  • 6. Bóle mięśni pośladków, nóg i stóp
  • 7. Ból odcinka lędźwiowego kręgosłupa
  • 8. Zaburzenia krążenia

Inwestycja w zdrowie

W Skandynawii biurka do pracy na stojąco od kilkudziesięciu lat są znanym elementem wyposażenia biur. Firma Kinnarps jako jedna z pierwszych w branży meblowej doceniła korzyści zdrowotne płynące z łączenia pozycji stojącej i siedzącej. Minęło kilkadziesiąt lat, a biurko elektryczne z regulacją wysokości to nadal dość rzadki widok w wielu innych krajach europejskich. Jednak kierownicy biur, działy HR i osoby odpowiedzialne za dobrostan pracowników odkrywają wartość inwestycji w biurka z elektryczną regulacją wysokości, ponieważ korzyści zdrowotne wynikające z ich stosowania są oczywiste. Często dochodzą do wniosku, że praca w pozycji stojącej i siedzącej naprzemiennie przynosi pozytywne rezultaty dla zdrowia. 

Zamiana postawy pasywnej na aktywną

Stać nieruchomo lub aktywnie – a jednocześnie wydajnie pracować. To wyzwanie od dawna stanowi ważny element rozwoju produktów w Kinnarps. Kluczowe jest zapewnienie, aby nasze rozwiązania oferowały „zintegrowany” ruch, czyli zostały zaprojektowane w taki sposób, aby ich konstrukcja zachęcała do fizycznej aktywności. Doskonałym przykładem są nasze krzesła biurowe. A w przypadku biurka elektrycznego z regulacją wysokości, ta funkcja dowodzi w prosty, lecz skuteczny sposób, że można cieszyć się ruchem i płynącymi z niego korzyściami zdrowotnymi nawet nie zmieniając miejsca.

„Projektujemy meble i wyposażenie wnętrz, zachęcające do ruchu. Osiągamy to, uwzględniając w projekcie funkcje, które umożliwiają aktywność fizyczną i zachęcają do niej".

Jenny Hörberg, Director Global Range & Design w Kinnarps AB.

Sztuka poruszania się bez zmiany miejsca

Istnieje wiele sposobów na zachęcenie pracowników do przemieszczania się po biurze – jednym z nich jest ulokowanie drukarki lub ekspresu do kawy w pewnej odległości od stanowisk pracy. Jednak nie zawsze jest to możliwe i nie rozwiązuje podstawowego problemu – co robić, aby nie pozostawać zbyt długo w tej samej pozycji bez utraty koncentracji i zmniejszania efektywności z powodu ciągłych przerw? Właśnie po to powstało biurko z regulacją wysokości.

Korzyści zdrowotne płynące z zastosowania biurka regulowanego elektrycznie wynikają z faktu, że jest to bardzo skuteczne narzędzie, które umożliwia ruch w trakcie pracy i do niego zachęca. Podzielenie dnia na okresy pracy w pozycji siedzącej i stojącej daje wymierne korzyści dla zdrowia. Na przykład można wyregulować wysokość biurka w pozycji stojącej, tak aby ułożenie rąk się nieznacznie zmieniło. Dzięki temu szyja, kręgosłup i ramiona nie pozostają zbyt długo w jednej pozycji, co poprawia krążenie krwi i zapobiega sztywności mięśni, zmęczeniu, a nawet bólom głowy. Poza zmianą wysokości biurka, można zmienić położenie myszy i klawiatury oraz kąt nachylenia i ustawienie monitora. Każda z tych subtelnych zmian postawy ciała zachęca do ruchu, którego według badań bardzo nam brakuje.

Porady dla użytkowników biurek z regulacją wysokości

1.

Warto wyposażyć biurko z regulacją wysokości w cyfrowy wyświetlacz, który pokazuje wysokość blatu. Dzięki temu użytkownicy mogą łatwo określić i ustawić idealną wysokość dla siebie.

2.

Można wyposażyć biurko elektryczne w sterownik z zaprogramowanymi wysokościami. Ułatwia to i przyspiesza preferowane ustawienie. Ponadto, nawet w przypadku standardowego sterownika, możliwe jest ustawienie wysokości maksymalnej (dla pozycji stojącej) i wysokości minimalnej (dla pozycji siedzącej). Dzięki temu użytkownik może szybko zmienić pozycję z siedzącej na stojącą bez konieczności precyzyjnego ustawiania wysokości blatu.

3.

Warto wypracować zdrowe nawyki naprzemiennego korzystania z pozycji siedzącej i stojącej na stanowisku pracy. Na przykład tuż przed lunchem można podnieść biurko do pracy na stojąco, aby po powrocie z przerwy stanie przy biurku wydawało się naturalne. Kolejnym sposobem jest wstawanie podczas rozmów przez telefon. Zalecamy jednak, aby przebywać w pozycji stojącej nie dłużej niż 20 minut, ale starać się robić to jak najczęściej.

4.

Skorzystaj z rozwiązań cyfrowych. Istnieje wiele aplikacji, które pomagają w wyrabianiu zdrowszych nawyków, przypominając o zmianie pozycji albo o krótkim spacerze.

5.

Jeśli to możliwe, pospaceruj w wygodnym tempie na bieżni, podczas pracy przy biurku do pracy na stojąco. Można nawet rzucić wyzwanie współpracownikom, aby sprawdzić, kto pokonuje największą odległość w ciągu dnia lub tygodnia. 

Zdrowi ludzie to szczęśliwi ludzie

Utrwalenie zdrowych nawyków w miejscu pracy może mieć zbawienny wpływ na nasze samopoczucie. Biurko z regulacją wysokości stanowi element wyposażenia środowiska pracy, który ułatwia prozdrowotne zachowania. Niezależnie od tego, czy siedzimy czy stoimy w trakcie dnia pracy, to możliwość poruszania się i nawet niewielkiej zmiany postawy ciała, przeciwdziała zagrożeniom dla zdrowia, z jakimi borykamy się każdego dnia, pozostając bez ruchu przez zbyt długi czas. Korzyści zdrowotne są wartością samą w sobie, ale faktem jest również, że przekładają się na korzyści ekonomiczne. Zrozumieją to organizacje, które podzielają nasze przekonanie, że zrównoważony rozwój pracowników jest równie cenny, co zrównoważony rozwój firmy.

Włączenie ruchu do pracy to tylko część holistycznego podejścia do ergonomii. Dowiedz się więcej o tym, jak Kinnarps postrzega ergonomię z perspektywy holistycznej i jakie korzyści może to przynieść Twojej firmie.

Poznaj koncepcję ergonomii holistycznej

Źródła

  • European Opinion Research Group. Special Eurobarometer 472 – Sport and physical activity. European Commission. 2018. https://europa.eu/eurobarometer/surveys/detail/2164
  • López-Valenciano, A., Mayo, X., Liguori, G. et al. Changes in sedentary behaviour in European Union adults between 2002 and 2017. BMC Public Health. Vol. 20, no.1206, 2020. https://doi.org/10.1186/s12889-020-09293-
  • Chambers, April & Robertson, Michelle & Baker, Nancy. (2019). The effect of sit-stand desks on office worker behavioral and health outcomes: A scoping review. Applied Ergonomics. No.78:37-53, 2019. doi: 10.1016/j.apergo.2019.01.015.

Powiązane produkty