Ergonomia w praktyce - 5 wskazówek, które pomogą ci zadbać o zdrowie w miejscu pracy
Integracyjne wzornictwo
Aby zagwarantować, że środowisko pracy będzie odpowiadać wszystkim pracownikom, potrzebne będą mobilne rozwiązania i wyposażenie, które można z łatwością dopasować do potrzeb każdego pracownika i przystosować do pracy nad różnymi zadaniami. Pracownicy powinni mieć np. możliwość regulacji wysokości biurek, aby na zmianę pracować w pozycji siedzącej i stojącej. Elastyczne i funkcjonalne rozwiązania miejsc pracy powinny również oferować możliwość dopasowania do różnych zadań. Wyobrażając sobie rzeczywisty związek pomiędzy różnymi obszarami i zadaniami, odkrywamy naturalną, ergonomiczną aranżację przestrzeni.
Przemyślane środowisko akustyczne
W miejscach, gdzie pracownicy narażeni są na stały hałas, do kwestii akustyki podchodzi się bardzo poważnie. W badaniu przeprowadzonym w 2016 roku przez YouGov na zlecenie Kinnarps w Norwegii, 47% pracowników biurowych wskazało na zbyt wysoki poziom hałasu w biurze. Co więcej, 82% z nich przyznało, że codziennie przeszkadzają im zbyt głośno rozmawiający współpracownicy.
Dźwięk jest złożonym zjawiskiem i ostatecznie niełatwo o nim zapomnieć czy wykluczyć z otoczenia. Mimo to dobrze przemyślana akustyka ma kluczowe znaczenie dla stworzenia ergonomicznego i zdrowego miejsca pracy. Jakkolwiek poziom hałasu w przestrzeni biurowej nie stanowi zagrożenia dla słuchu, to według Inspekcji Pracy może wpływać na układ sercowo-naczyniowy, powodować wzrost ciśnienia krwi oraz przyczyniać się do wzrostu napięcia mięśniowego i kłopotów trawiennych. Na szczęście poprawa warunków akustycznych panujących w miejscu pracy nie jest uciążliwa. Pierwszym i zarazem najważniejszym krokiem jest uświadomienie sobie ich istnienia. Potem wystarczy już tylko odpowiednio dobrać wykładziny podłogowe, panele sufitowe i ścienne, oraz zasłony i meble, które będą pochłaniać i tłumić dźwięk.
Dobre warunki świetlne
Światło ma ogromny wpływ na ludzi, dlatego jeśli mamy pracować komfortowo i wydajnie, powinniśmy zwracać szczególną uwagę na jego jakość. Biorąc pod uwagę fakt, iż średnio 90% czasu, którego nie przeznaczamy na sen, spędzamy wewnątrz pomieszczeń, to trudno się dziwić, że kwestie oświetlenia są dla nas tak ważne.
1.
Wstań dla zdrowia
Przyjąwszy pozycję siedzącą, większość z nas siedzi w bezruchu. W pracy, w samochodzie, przy stole w jadalni i przed telewizorem. Szacuje się, że osoby dorosłe spędzają w pozycji siedzącej około dziewięć z 16 godzin aktywności w ciągu dnia. Zastanówmy się, jaki to ma wpływ na nas i nasze zdrowie. Co możemy zrobić, aby stać się bardziej aktywnymi? Zastosowanie w biurze biurek typu sit/stand jest z pewnością dobrym sposobem na rozpoczęcie bardziej mobilnego i zdrowego stylu życia.
2.
Zrób sobie aktywną przerwę
Ważne, aby co jakiś czas robić sobie aktywną przerwę – łagodne napięcie mięśni przyczynia się do wielu pozytywnych procesów w organizmie. Chwila przerwy wcale nie oznacza pasywnego odpoczynku. Wręcz przeciwnie. Poruszając się, aktywizujemy mięśnie, co stanowi zaczątek wielu korzystnych dla zdrowia procesów. Wskazane są przerwy co godzinę – nie tylko dla relaksu, lecz po to, aby być aktywnym.
3.
Trzymaj głowę prosto
Fakt, iż spędzamy tak wiele czasu przed monitorem, stanowi nie lada wyzwanie dla naszego organizmu. Problemem nie jest sam ekran, lecz nasza skłonność do pochylania się nad nim. Taka pozycja znacznie obciąża układ mięśniowo-szkieletowy, co skutkuje dolegliwościami bólowymi w okolicy karku i ramion, a także sprawia, że czujemy się zmęczeni i spięci. Unosząc wzrok i trzymając głowę prosto można temu zapobiec. Dobrym rozwiązaniem jest umieszczenie wolnostojącego monitora przed sobą tak, aby praca z nim wymagała odpowiedniej pozycji głowy. Unosząc wzrok i trzymając głowę nieco wyżej, można osiągnąć lepszą postawę oraz odciążyć szyję. Jeśli już używamy laptopa, starajmy się skierować wzrok w dół pod kątem, nie pochylając głowy do przodu.
.
4.
Siedź, ale nie nieruchomo
Biurko typu sit/stand warto wyposażyć w fotel obrotowy, który przystosuje się do ruchów ciała oraz umożliwi siedzenie w wielu różnych pozycjach (taki jak model Capella wspomagający aktywne siedzenie).
5.
Pomyśl o tym, czego nie widzisz
Zmysły słuchu i wzroku różnią się u poszczególnych osób – zrozumienie i szacunek dla cech i oczekiwań innych są dobrym punktem wyjścia. Dźwięk i światło odbieramy subiektywnie, jednak w dużej mierze sukces zależy od planowania miejsca pracy z wykorzystaniem ścianek dźwiękochłonnych, regulowanego oświetlenia oraz dostępu do kabin akustycznych do rozmów przez telefon.
W Kinnarps uważamy, że sednem ergonomii jest przede wszystkim dobre samopoczucie;
zarówno pod względem psychicznym, fizycznym,
jak i emocjonalnym.
Naszym celem jest wyposażenie pracowników biur nie tyle w meble, co w dobry nastrój. Dlatego jesteśmy zdania, że najlepiej jest oprzeć aranżację przestrzeni na oczekiwaniach pracowników, aby zadbać o ich zdrowie w czasie pracy. Ostatecznie przecież w każdym miejscu pracy jest tyle różnych potrzeb, ilu zatrudnionych pracowników.
Projektując nowe produkty i rozwiązania przeznaczone do miejsc pracy, zawsze mamy na względzie ich ergonomię. Bierzemy pod uwagę wszystkie istotne czynniki: fizyczne, poznawcze, społeczne, organizacyjne i środowiskowe. Różnimy się od siebie, dlatego każdy z nas musi odnaleźć te rozwiązania, które najlepiej wpływają na jego samopoczucie.
Przygotowaliśmy osobną publikację, która pomoże stworzyć ergonomiczne miejsce pracy. „ERGONOMIA – NAJWAŻNIEJSZE ASPEKTY” obfituje w ciekawe i cenne informacje, wskazówki dotyczące aktywności fizycznej i trendów, a także interesujące dane.