Przykład przestrzeni firmowej w stylu skandynawskim: oszczędność w formie, wysmakowanie, wysokiej jakości materiały. Oto warszawskie centrum badań i rozwoju duńskiej firmy Demant Technology Centre. William Demant to światowy lider w produkcji aparatów słuchowych. Przed architektem firma postawiła trudne zadanie. Jej nowe biuro w Warszawie miało być nowoczesne, wygodne, twórcze i mobilne...
Dla spółki, będącej częścią holdingu o duńskim rodowodzie, ważne było również to, żeby przestrzeń odzwierciedlała bliski jej kulturze organizacyjnej skandynawski styl. Biuro mieści się w budynku Q22. Ponad 3 tys. m kw. powierzchni zajęły należące do duńskiego holdingu spółki – Demant Technology Centre i Oticon Polska. W nowej lokalizacji powstało centrum badań i rozwoju.
„Oczekiwaliśmy przestrzeni, która zapewni nam komfortowe warunki pracy, będzie sprzyjać poczuciu swobody i wspierać kreatywność. Jasne, przestronne, nowoczesne w formie wnętrze” – opowiada Anna Gronau, menedżer administracji w Demant Technology Centre.
„Istotne było również zdrowie, zgodnie z misją naszej firmy, i wygoda – ergonomiczne krzesła, biurka z regulacją wysokości, lampki z regulacją mocy i koloru światła… To wszystko co sprawia, że praca staje się łatwiejsza i bardziej przyjemna”
Projekt nowego biura przygotowała Anna Margoła, architekt JMP Service. Wybrani oferenci wyposażenia przygotowali wstępne oferty według wytycznych i zaprezentowali je w showroomach. Wybrano spółkę Kinnarps. Decydujące okazało się podobne podejście obu firm do jakości, zdrowia i do precyzji wykonania produktów. Nadzieję na dobrą współpracę dawały także wspólne skandynawskie korzenie obu firm i filozofia prowadzenia biznesu. Klient upewnił się, że Kinnarps zapewni oczekiwaną jakość z najwyższą dbałością o szczegóły – jego przedstawiciele chcieli zobaczyć każdy element na własne oczy w showroomie, zamawiali wiele niestandardowych rozwiązań, wymagających od dostawcy ogromnej elastyczności i kompleksowości działań. Klient przywiązywał wagę nawet do pochodzenia siłowników do elektrycznie podnoszonych biurek.
Kinnarps, producent numer 1 w Europie, mający w swoim portfolio kilkanaście marek produktowych, zaproponował do biura Demant Technology Centre całą gamę nowoczesnych i ergonomicznych mebli: krzesła Mayflower, fotele marki Materia czy Deli z oferty Skandiform oraz meble polskich dostawców, z którymi firma współpracuje od lat. Wyprodukował też na specjalne zamówienie klienta nietypowy kontener, czyli szafkę na kółkach pod biurko. „Nie dysponowaliśmy meblem, którego poszukiwał klient, nie miał go też w ofercie żaden z naszych 80 dostawców. Po zaprojektowaniu zleciliśmy jego produkcję w naszych fabrykach. Przygotowaliśmy prototypy w dwóch różnych wykończeniach i zaprezentowaliśmy klientowi w showroomie” – mówi Key Account Manager w Kinnarps Polska.
Jak opowiada, jego spółka podjęła się również dostarczenia rozbudowanego systemu audio-wideo w ścisłej współpracy z menedżerem IT po stronie klienta. „Naszym zadaniem było skoordynowanie zakupów, dostaw i instalacji wszystkich elementów, które zostały szczegółowo wyspecyfikowane przez klienta, od marki po parametry” – mówi Zając.
Firma Demant Technology Centre tworząc swoje biuro postawiła na totalną mobilność. Nie zaplanowano ani jednego stałego miejsca pracy. Dlaczego? Taką organizację biura określa styl pracy. Pracownicy nieustannie migrują i tworzą grupy zadaniowe, związane z projektami, nad którymi aktualnie pracują.
„Istotne było to, żeby przestrzeń, w której będziemy pracować, była dostosowana do wymogów naszej filozofii pracy, zorganizowanej w zespołach. Ważna była mobilność i swoboda kształtowania otoczenia na miarę zmieniających się potrzeb i powstawania nowych zespołów projektowych” – tłumaczy Agnieszka Piela, HR Manager w Demant Technology Centre. „Dlatego bardzo istotne były funkcje i elementy wyposażenia zapewniające naszym pracownikom mobilność, czyli łatwe przenoszenie się z miejsca na miejsce, przy jednoczesnym zachowaniu części ich osobistej przestrzeni”.
Biuro zawiera więc ruchome szafki osobiste, skonstruowane tak, żeby właściciel mógł łatwo przenieść swoje archiwa i przedmioty osobistego użytku w nowe miejsce. Mobilne ścianki dają możliwość aranżacji fragmentów przestrzeni w sposób najlepiej odpowiadający bieżącym potrzebom danego zespołu. Do tego dochodzą regulowane biurka, pozwalające dopasować każde miejsce pracy do wymagań i warunków fizycznych konkretnej osoby, zapewniające maksymalną ergonomię.