Case: CENTRUM LECZENIA BJØNNES BOOG

FUNKCJONALNE WNĘTRZE DLA ZDROWIA I DOBREGO SAMOPOCZUCIA

Kiedy powstawał nowy dom opieki dla osób cierpiących na demencję w gminie Nøtterøy, ważnym kryterium było stworzenie domowej atmosfery dla mieszkańców. Miał to być nowoczesny budynek, spełniający również w przyszłości wiele wymagań funkcjonalnych. Kinnarps został wybrany jako dostawca mebli do nowopowstającego obiektu.

„Już na etapie planowania mieliśmy pomysł na budowę nowego domu opieki – miał przede wszystkim stworzyć domową atmosferę” - wyjaśnia Reidar Thoresen szef Centrum Leczenia w Bjønnes.

„Jest to miejsce, w którym najstarsi mieszkańcy gminy spędzą ostatnią część swego życia. Dlatego tak ważne było dla nas, aby stworzyć atmosferę domu, z którego się tu przenieśli - i wprowadzić też do niego życie społeczne. W tej funkcji główną rolę odgrywa budynek i jego wnętrze. Na przykład jest zapewniony dostęp do pomieszczeń odpowiednich do organizowania zajęć zespołowych i urodzin, a także możliwość zorganizowania kawiarni, sklepu i sali koncertowej, sali gimnastycznej, gry w bilard i szachów na świeżym powietrzu. Duże znaczenie ma również to, aby dzieci i krewni podopiecznych odwiedzali dom opieki” - mówi Thoresen.

Inteligentna technologia, taka jak podłogi, które wskazują, czy ktoś wstaje w nocy, jest naturalną częścią tego nowoczesnego budynku

"Solidna jakość, ponadczasowy design i krótka droga od zamówienia do dostawy. To trzy główne powody, dla których wybraliśmy Kinnarps. Inspirowaliśmy się domami szczególnie starszych osób, łącząc więcej mebli i kolorów"

mówi projektantka wnętrz Eva Helena Enoksen.

Kojące kolory i łatwa orientacja

Jest wiele wymagań dotyczących wnętrza i wyposażenia takiego obiektu. Priorytetem jest dbałość o zdrowie i dobre samopoczucie podopiecznych we wnętrzach domu opieki.

„Wchodzenie w potrzeby użytkownika jest ważne w takim projekcie jak ten. Wybrano aranżacje wnętrza i meble spełniające szczególne potrzeby pacjentów z demencją, wynikające z tego, jak postrzegają świat wokół siebie. Na przykład pensjonariusze często odczuwają niepokój i są zagubieni. Dlatego zdecydowaliśmy się użyć spokojnych harmonijnych kolorów, które z jednej strony wydają się uspokajające, a z drugiej - ułatwiają orientację w przestrzeni i pomagają w rozróżnianiu poszczególnych działów. Staraliśmy się odtworzyć domową atmosferę, co Kinnarps wykonał w doskonały sposób” - mówi projektantka wnętrz Eva Helena Enoksen, której rola w procesie przetargowym i wyborze Kinnarps jako dostawcy do projektu była kluczowa.

„Starsze osoby są bardziej wrażliwe na światło, więc we wszystkich pomieszczeniach znajdują się zasłony, również w stołówce. Zasłony są przezroczyste, dzięki czemu zapewniają dobre samopoczucie. Osoby z demencją mogą również bać się lustrzanego odbicia w oknie, gdy robi się ciemno, więc zasłony sprawdzają się również z tego powodu” - mówi projektantka wnętrz Eva Helena Enoksen.

Łatwo wybrać Kinnarps

Kinnarps został wybrany jako dostawca całego wyposażenia wnętrz, z wyjątkiem łóżek i zasłon. Kilka produktów pochodzi od podwykonawców, a Kinnarps zmontował wszystkie meble w każdej części budynku. „Kinnarps ma wiele dobrych cech, które ułatwiają wybór - mówi Enoksen. Dostarczył najlepsze rozwiązanie spełniające nasze wymagania, w tym: jakość, trwałość i kryteria środowiskowe. Dobra jakość, ponadczasowy design i krótka droga od produkcji do dostawy są głównymi powodami, dla których Kinnarps został wybrany.”

 

Muszę poczuć meble

Przed dokonaniem wyboru mebli cała grupa, w tym pracownicy i przedstawiciele pensjonariuszy, znalazła się w showroomie Kinnarps w Bærum, aby zobaczyć i przetestować rozwiązania. „To było bardzo przydatne - mówi Reidar Thoresen, który jest bardzo dumny z całego projektu, gdzie zarówno zewnętrze, jak i wnętrze służą potrzebom wszystkich użytkowników – podopiecznych i pracowników. Dla mnie, jako lidera, ważne było, aby zarówno mieszkańcy, goście, jak i pracownicy dobrze się tutaj czuli. To coś, czego jestem absolutnie pewien. Każdy, kto przyszedł, był bardzo podekscytowany”- podsumowuje.

„Kinnarps najlepiej zrozumiał nasze potrzeby i prawidłowo na nie odpowiedział” - Reidar Thoresen szef Centrum Leczenia w Bjønnes

Zaispirowała Cię ta realizacja?

Napisz do nas!