Bidroom to holenderska firma, która rozpoczęła swoją działalność w 2014 roku jako bezprowizyjna hotelowa platforma rezerwacyjna. Od tego czasu dynamicznie się rozwija, zatrudniając specjalistów z wielu dziedzin zarządzania oraz profesjonalistów IT. Aby nadążyć za szybkim wzrostem firmy, również biuro Bidroom, zlokalizowane przy krakowskim Rynku Głównym, musiało się powiększyć i przejść gruntowną modernizację. Z pewnością nie jest to typowe biuro, ale przestrzeń biurowa z duszą znajdująca się w zabytkowych wnętrzach, gdzie nadal można podziwiać historyczne elementy takie jak m.in. drzwi wewnętrzne czy okiennice. Dlatego też zadanie, przed którym stanęli architekci z biura projektowego Q+B ARCHITEKCI, wymagało dużej kreatywności i dbałości o najmniejsze szczegóły. Autorami projektu wnętrz są architekci Beata Tokarska-Kornecka i Jakub Kornecki z pracowni Q+B ARCHITEKCI, a firma Kinnarps była głównym dostawcą wyposażenia biura.
„Projekt biura Bidroom był dla nas zarówno ciekawy, jak i wymagający. Stanowił dla nas duże wyzwanie przede wszystkim ze względu na historyczny charakter budynku. Niewiele mogliśmy zmienić, nie chcieliśmy również ingerować w historyczną tkankę obiektu, a jednocześnie naszym zamiarem było wprowadzenie powiewu świeżości w biurze. Podeszliśmy zatem z wielkim szacunkiem do warstwy historycznej, pozostawiając jak najwięcej oryginalnych rozwiązań - drewniane sztukaterie na ścianach w strefie chill out, drewniane drzwi, drewniane listwy przypodłogowe czy piękne sztukaterie sufitowe w sali konferencyjnej i pokoju zarządu.” – powiedziała Beata Tokarska-Kornecka z pracowni Q+B ARCHITEKCI.
Ponadczasowy fotel biurowy Temo umożliwia zachowanie prawidłowej, ergonomicznej pozycji oraz zapewnia potrzebną
funkcjonalność. Natomiast biurka z regulacją wysokości z Serii [P] pozwalają na łatwą zmianę z pozycji siedzącej na stojącą.
Stół konferencyjny Nexus Meeting zachęca do spotkań. Aby jednak poradzić sobie z pogłosem charakterystycznym dla wysokich pomieszczeń historycznej kamienicy, w przestrzeni konferencyjnej zastosowano lampę Hood z czaszą wykonaną z filcu, która pochłania dźwięk.
Kolejnym sposobem na tłumienie dźwięku jest zastosowanie ścianek akustycznych montowanych do blatu z serii PRIM. System łączników ułatwia montaż oraz zmianę miejsca paneli, gdy zmienią się potrzeby biura.
Głównym dostawcą wyposażenia biura Bidroom była firma Kinnarps, której ponadczasowe i funkcjonalne rozwiązania idealnie dopełniły tę niepowtarzalną, historyczną przestrzeń. W efekcie powstało kreatywne biuro, będące połączeniem nowoczesności z historycznymi walorami budynku.
„Inwestorowi zależało przede wszystkim na współpracy firmą, która oferuje rozwiązania biurowe charakteryzujące się najwyższą jakością, trwałością i wygodą. Bardzo istotny był też stosunek jakości do ceny. Dlatego też wybraliśmy firmę Kinnarps, która spełniała wszystkie te kryteria. Dodatkowo warto zaznaczyć, że współpraca z Kinnarps przebiegała wzorowo, a komunikacja była szybka i sprawna.” - dodała Beata Tokarska-Kornecka.
Jak pokazują liczne badania, wysoki poziom hałasu w biurze negatywnie wpływa na zdolność pracowników do koncentracji oraz na wydajność pracy. Tak też było w przypadku biura Bidroom, gdzie przed modernizacją panował gwar i hałas, a pracownikom często trudno było się skupić. Dlatego też dla zarządu firmy niezmiernie ważne było, aby przy projektowaniu i aranżacji powiększonego biura zostały zastosowane rozwiązania, które istotnie poprawią warunki pracy i zmniejszą poziom hałasu.
Zastosowanie różnorodnych rozwiązań akustycznych, oferowanych przez Kinnarps, było bardzo ważną, a nawet kluczową częścią projektu biura Bidroom.
Pomiędzy biurkami zostały umieszczone panele akustyczne PRIM marki Kinnarps, skutecznie tłumiące dźwięki. W przestrzeni pomiędzy sufitem a biurkami oraz między lampami zawisły panele w kształcie chmurek. Pełnią one nie tylko funkcję wyciszającą, ale są również elementem dekoracji wnętrz, który dodaje pomieszczeniom lekkości.
„Ze względu na wysokość pomieszczeń oraz ich charakter, rozwiązania akustyczne stały się bardzo ważnym elementem wyposażenia wnętrz. Musieliśmy poradzić sobie z pogłosem, a zastosowane elementy pochłaniające dźwięki tj. ścianki oraz podwieszane pod sufitem elementy, okazały się idealnym rozwiązaniem.” – powiedział przedstawiciel Kinnarps odpowiedzialny za realizację projektu.
Rozwiązaniem akustycznym zastosowanym w sali konferencyjnej jest duża lampa Hood z czaszą wykonaną z filcu, która zawisła nad stołem. Zdobi ona jednocześnie wnętrze z podświetlanymi sztukateriami pod sufitem. Całości dopełnia wykładzina, która znajduje się na wszystkich podłogach, pełniąca także funkcję wyciszającą.
Projekt architektoniczny przygotowany przez pracownię Q+B ARCHITEKCI obejmował dotychczasową przestrzeń, zajmowaną przez Bidroom oraz dodatkowe trzy pomieszczenia. Układ funkcjonalny biura został uporządkowany poprzez przypisanie poszczególnym działom odpowiednich pod względem wielkości pomieszczeń, jak również aranżacji nowych pomieszczeń, zaadaptowanych na potrzeby dwóch pokoi biurowych oraz sali konferencyjnej. Przy projektowaniu uwzględnione zostały także miejsca pracy dla przyszłych pracowników.
Naszym głównym celem było zwiększenie komfortu pracy i efektywności pracowników oraz przekształcenie tradycyjnych wnętrz pałacu w centrum historycznego miasta w nowoczesną przestrzeń biznesową.
„Dla firmy Bidroom ergonomia była jednym z kluczowych czynników przy wyborze rozwiązań biurowych. Dlatego też wszystkie stanowiska pracy zostały wyposażone w regulowane biurka Serii P, które sprzyjają komfortowi i efektywności pracy oraz w ergonomiczne fotele biurowe.” – dodał przedstawiciel Kinnarps odpowiedzialny za realizację projektu.
Większość pomieszczeń posiada niewielkie miejsca spotkań, gdzie pracownicy w grupach mogą omawiać szczegóły swojej pracy i robić "burze mózgów".
W każdym pomieszczeniu są również wyodrębnione miejsca relaksu - na szerokich parapetach znajdują się poduszki do siedzenia oraz oparcia, gdzie można znaleźć chwilę wytchnienia podziwiając widok krakowskiego rynku. Osoby mające ochotę na bardziej aktywny wypoczynek mogą skorzystać z huśtawek.
Dodatkowo, w biurze znajduje się pomieszczenie typu "chill out", gdzie każdy może się zrelaksować. Można także zaparzyć sobie pyszną kawę i usiąść w wygodnym fotelu w pomieszczeniu, które służy pracownikom biura do przeprowadzania "burzy mózgów", jak i okazjonalnie jako miejsce, gdzie odbywają się rozmowy kwalifikacyjne.
Kolejnym wielofunkcyjnym pomieszczeniem jest "dinning room". Pełni ono funkcję stołówki pracowniczej, a czasami zmienia się w salę spotkań lub salę do videokonferencji. Dodatkowo w tym pomieszczeniu znajduje się półotwarta przestrzeń do spotkań w kształcie domu, czyli miejsce, gdzie można swobodnie porozmawiać.
„Biuro firmy Bidroom to na pewno jeden z najciekawszych i najbardziej oryginalnych projektów, w których realizacji brałem udział. Współtworzenie tej wyjątkowej przestrzeni było dla mnie ciekawym wyzwaniem. Ogromnie się cieszę, że rozwiązania oferowane przez Kinnarps stały się jej częścią.” – dodał przedstawiciel Kinnarps.
Czynnikiem, który ma bardzo duży wpływ na produktywność, kreatywność, skuteczność, a nawet samopoczucie w miejscu pracy są kolory. Dlatego też projekt biura Bidroom opiera się na neutralnej bazie kolorystycznej, która jednocześnie nie dominuje historycznego charakteru niektórych pomieszczeń. Neutralne kolory są praktyczne, świeże i pozytywnie wpływają na samopoczucie. Większość ludzi najlepiej pracuje i uczy się w otoczeniu takich właśnie stonowanych barw.
Na podłogach zastsowano neutralną wykładzinę w szarym kolorze, a na sufitach i ścianach dominuje biel przełamana akcentami w postaci geometrycznych grafik w kolorze wiodącego dla marki Bidroom holenderskiego pomarańczu. Gdzieniegdzie pojawia się logo firmy, a w pomieszczeniu "chill out" logo firmy zostało skrócone do litery "b" w formie białej lampy ściennej zatopionej w zielonej ścianie z naturalnego mchu. W pomieszczeniu tym zachowane zostały oryginalne drewniane sztukaterie, których kolor pojawia się na większości drzwi w biurze.
Pomieszczenia kuchni i toalet wykończone są marmurowymi płytami, co miało nawiązywać do klasycznych materiałów wykończeniowych. Meble w łazienkach oraz kuchniach są matowo-głęboko czarne. Tutaj panuje połączenie klasyki z nowoczesnymi minimalistycznymi rozwiązaniami.
Jeżeli chodzi o kolorystykę wyposażenia biura to tutaj również dominują bazowe kolory czyli biel na biurkach (blaty i stelaże) i szara tapicerka na fotelach z czarnymi stelażami. Zastosowane zostały również akcenty kolorystyczne w postaci pomarańczowych, turkusowych i fioletowych foteli, puf oraz huśtawek. Poduszki w tych kolorach swobodnie leżą na szerokich parapetach oraz lockersach.
W przestrzeni nad biurkami "płyną, jak po niebie" akustyczne chmury w kolorach jasnej szarości, i błęktu. Ciekawym elementem kolorystycznym są pomarańczowe zamki błyskawiczne na obszyciach stanowiące ciekawy detal i będące nawiązaniem do przewodniego koloru firmy.