Elastyczność kluczem do aranżacji wnętrz biurowych odpornych na wyzwania przyszłości

Zmieniające się metody pracy, w tym praca hybrydowa, stawiają przed biurem nowe wymagania. Prawdziwie zrównoważone miejsce pracy musi ewoluować w odpowiedzi na zmieniające się potrzeby. Mogą to być zarówno niewielkie zmiany wprowadzane na bieżąco, jak i poważna metamorfoza, która zdarza się znacznie rzadziej. Osiągnięcie tego celu wymaga aranżacji wnętrz stworzonej na podstawie sposobów pracy i metod działania organizacji. Aranżacja wnętrz musi obejmować elastyczne i wielofunkcyjne umeblowanie, które można wykorzystywać i dostosowywać do różnych czynności.

Elastyczność może wydawać się tylko sloganem używanym w celu podkreślenia konieczności zmian z upływem czasu. „Musimy być elastyczni” – ale co to właściwie oznacza? Aby uporządkować tę koncepcję i jej znaczenie, podzieliliśmy ją na trzy poziomy: elastyczność na co dzień, w perspektywie krótkoterminowej i długoterminowej.

Elastyczność na co dzień

Istnieje kilka elementów aranżacji wnętrz, które są zmieniane z dnia na dzień, a nawet kilka razy dziennie. Może to obejmować dodanie dodatkowych krzeseł lub ścianek działowych do miejsca spotkań lub dostawienie fotela do biurka kolegi podczas wspólnej pracy. Innym przykładem może być indywidualna regulacja foteli biurowych w celu poprawy ergonomii lub zmiana pozycji przy biurku do pracy na siedząco i stojąco. Elastyczność na co dzień musi być prosta i zrozumiała. Doskonałym przykładem są meble na kółkach, ponieważ można je łatwo przestawić w potrzebne miejsce w dowolnym momencie. Elastyczności na co dzień sprzyjają również produkty wielofunkcyjne, takie jak wolnostojące ścianki działowe z tablicą, które nie tylko poprawiają warunki akustyczne i wydzielają wybrany obszar w przestrzeni biura, lecz także można na nich pisać. Inne przykłady to szafki z siedziskiem lub stołki z możliwością sztaplowania, które można łatwo rozstawić podczas przeprowadzania prezentacji.

Elastyczność w perspektywie krótkoterminowej

Potrzeby biura mogą ulec zmianie. Zespół roboczy może potrzebować oddzielonej przestrzeni projektowej przez określony czas lub (jak miało to miejsce podczas pandemii) biurka mogą wymagać odizolowania w celu zwiększenia poziomu bezpieczeństwa lub eliminacji hałasu. Elastyczność w perspektywie krótkoterminowej może obejmować możliwość przekształcenia indywidualnych stanowisk pracy w przestrzeń projektową, przenoszenia mebli pomiędzy różnymi obszarami bez zakłócania spójności aranżacji wnętrza lub tworzenia różnych układów mebli wypoczynkowych w celu zmiany dynamiki przestrzeni. Wybierając rozwiązania do aranżacji wnętrz i ponadczasowe produkty z możliwością adaptacji, można uzyskać elastyczność pozwalającą na dostosowanie aranżacji wnętrza do różnych potrzeb i różnych czynności.

Elastyczność w perspektywie długoterminowej

Aranżacja wnętrz, która w tej chwili wydaje się idealna, za dwa lata lub po przeprowadzce do nowego obiektu może nie być dokładnie tym, czego potrzeba. Może wymagać znacznych korekt, aby dostosować przestrzeń do innego sposobu pracy lub zmieniającej się liczby pracowników. W tym przypadku ważne jest, aby można było wprowadzać zmiany i uzupełnienia bez konieczności wymiany wszystkich mebli. Elastyczność w perspektywie długoterminowej polega zatem na dokonywaniu świadomych wyborów od samego początku, aby móc łatwiej zwiększać lub zmniejszać skalę aranżacji wnętrz przy jednoczesnym zachowaniu harmonijnego wyglądu całości. Meble należące do serii utrzymanej w jednolitym stylu, jak również systemy modułowe umożliwiające dodawanie lub usuwanie elementów w celu stworzenia nowych układów, to niektóre rozwiązania zapewniające elastyczność w perspektywie długoterminowej. Chociaż może to nie być oczywiste dla pracowników na co dzień, wiedzą o tym kierownicy wyższego szczebla i osoby odpowiedzialne za zakupy. Elastyczność w perspektywie długoterminowej i wybór wysokiej jakości mebli oraz aranżacji dostosowanej do określonych potrzeb i sposobów pracy umożliwiają stworzenie biura na wiele lat, które cechują niskie koszty eksploatacji. Takie rozwiązanie umożliwia wykorzystywanie wyposażenia przez długi czas, co jest uzasadnione zarówno ekonomiczne, jak i ekologicznie!

O Kinnarps

Kinnarps jest wiodącym europejskim dostawcą kompleksowych rozwiązań do aranżacji wnętrz i miejsc pracy dla placówek biurowych, szkolnych i opiekuńczych. Meble Kinnarps charakteryzują się wysoką jakością, innowacyjnym wzornictwem, niskim wpływem na środowisko i długim cyklem życia. Firma od samego początku, czyli od 1942 r., jest własnością rodzinną. Zakłady produkcyjne są zlokalizowane w Szwecji, natomiast działalność jest prowadzona w ponad 40 krajach.

kinnarps.pl

Zapytania prosimy kierować do:

Kristina Hjalmarsson
Press contact Kinnarps AB
Industrigatan 14, SE-52188 KINNARP
T: +46 (0) 706 38 52 87
Email: kristina.hjalmarsson@kinnarps.se