Czy biurko może być symbolem dekady?

W Szwecji rok 1989 był nie tylko końcem dekady kojarzonej przede wszystkim z biznesem i yuppies, ale także początkiem tzw. „dekady środowiska pracy”. Po zmianie na scenie politycznej Szwecji pojawiły się możliwości wprowadzenia zmian na rynku pracy. Był to odpowiedni czas do wprowadzenia na rynek rezultatów prowadzonego przez Kinnarps i Fagerhults badawczo-rozwojowego projektu Decade.

Projekt Decade

Założeniem koncepcji Decade było opracowanie mebla umożliwiającego zmianę pozycji pracy kilka razy w ciągu dnia. Cel ten kontrastował z dominującym wówczas trendem do tworzenia możliwie najbardziej kompaktowych stanowisk roboczych, przy których użytkownik mógł pracować bez zmiany pozycji przez cały dzień. Pomysł serii Decade był nowatorski, ponieważ w tamtych czasach twierdzenie, że długa praca w pozycji siedzącej może niekorzystnie wpływać na zdrowie było absolutną nowością, choć dziś co do tego nikt nie ma żadnych wątpliwości.

Najbardziej innowacyjną funkcją biurka Decade była możliwość zmiany wysokości blatu. Podniesienie go na maksymalną wysokość 117 cm, najpierw za pomocą korbki, a później – silnika elektrycznego, trwało 12 sekund. Regulowanie wysokości było możliwe również z obciążeniem 120 kg – i na tej podstawie możemy wnioskować, jak bardzo komputery straciły na wadze od tamtej pory. Użytkownicy Decade mogli decydować, czy chcą pracować na siedząco, czy na stojąco, a miejsca pracy stały się o wiele bardziej przyjazne dla zdrowia.

Projekt Decade stał się ważnym punktem historii Kinnarps i wzornictwa rozwiązań do środowiska pracy. Pozwolił na opracowanie biurek o regulowanej wysokości i skuteczniejsze dbanie o stan zdrowia pracowników na całym świecie.

Obecnie każda linia stanowisk pracy posiada model biurka z regulacją wysokości. Ale 30 lat temu, kiedy Kinnarps wprowadził na rynek pierwsze biurko na elewatorze elektrycznym, było zupełnie inaczej. W tamtych czasach było to rozwiązanie rewolucyjne.

Ciekawe, które rozwiązanie nazwiemy symbolem mijającej dekady?

Poznaj współczesne serie biurek z regulacją wysokości

SPRAWDŹ