Za kulisami

KONCEPCJA HARMONII
W ERGONOMII HOLISTYCZNEJ

Jak wyjaśnić coś abstrakcyjnego, a jednocześnie namacalnie wpływającego na wszystkie zmysły? Które elementy stanowiska pracy poprawiają samopoczucie, kreatywność i produktywność? Czasami odpowiedzi na skomplikowane pytania są proste. Odpowiedzią na to pytanie jest ergonomia holistyczna. Aby wytłumaczyć i przybliżyć ten szeroki temat, postanowiliśmy porównać ergonomię z muzyką,
tworząc analogię harmonii. 

bts-collage.jpg

Kiedy podejmowaliśmy współpracę z fantastycznymi muzykami, chcieliśmy podkreślić, jak ważne jest spojrzenie na ergonomię z szerszej perspektywy. Sukces w muzyce, podobnie jak w ergonomii, wymaga porozumienia i spójności. W obu przypadkach konieczne jest również dogłębne zrozumienie tak całości jak i szczegółów. Ostatecznie zarówno orkiestra, jak i środowisko pracy, są tak mocne, jak ich najsłabsze ogniwo. Ważne jest zrozumienie i zgoda co do możliwości oraz warunków, z jakimi mamy do czynienia. Aby naprawdę odnieść sukces i jak najlepiej wykorzystać wnętrze, należy wziąć pod uwagę wszystkie aspekty ergonomii. Trzeba dostrzec różnicę między hałasem a dźwiękiem, między równowagą a jej brakiem. Muzycy ćwiczyli, uczyli się od siebie nawzajem, aż wreszcie wspólnie, w harmonii, zagrali specjalny utwór skomponowany dla Kinnarps. Poznaj twórców.

Karin Hammar 

– Harmonia to stan równowagi. Bycie wyważonym i uważnym pozwala przygotować się na nieoczekiwane zdarzenia. Dobra interakcja między muzykami wymaga pełnej kontroli nad instrumentami i odpowiedniego przygotowania do wykonania muzycznego zadania. Choć może wydawać się to sprzeczne, im lepsze przygotowanie, tym większa swoboda.

Kto: Karin Hammar, zawodowa międzynarodowa artystka muzyczna, freelancerka
Instrumenty: Puzon
Gatunki: Jazz, pop i muzyka świata
Kluczowe elementy ergonomii: Dobra akustyka i oświetlenie oraz wygodne krzesło bez podłokietników
Ciekawostka: Zdobywczyni wielu prestiżowych nagród w muzyce jazzowej

Olof Kennemark

– Podoba mi się, gdy różne harmonie wpływają na muzykę i pomagają podkreślić melodię. Gdy odczuwam spokój i równowagę, czuję się harmonię. Jestem pewien, że mój stan umysłu oddziałuje na moją muzykę. Dobra interakcja wymaga świetnej percepcji, a także szczerości w ekspresji muzycznej w zespole. Wszyscy musimy z całych sił starać się stworzyć coś, co będzie większe od nas samych.

Kto: Olof Kennemark, muzyk folkowy i nauczyciel gry na skrzypcach
Instrumenty: Skrzypce
Gatunki: Muzyka folkowa    
Kluczowe elementy ergonomii: Właściwa równowaga między prywatnością a interakcją społeczną, dobre oświetlenie   
Ciekawostka: W wieku 6 lat poszedł w ślady ojca i zaczął grać na skrzypcach

Saba Zolfaghari

– Harmonia polega na symbiozie. Życie to nieustanny, sprawiedliwy przepływ, polegający na otrzymywaniu i przyjmowaniu, a następnie na oddawaniu tego, co dostaliśmy. Znajduję harmonię w rytmie, który łapię, grając na instrumencie. Dla mnie muzyka to wspólny wysiłek, harmonia głosów i instrumentów, które tworzą dzieło sztuki. To jakby jedna wspólna ręka, która maluje jeden obraz, nie kilka rąk, które tworzą osobno.

Kto: Saba Zolfaghari, muzyk, freelancerka i studentka
Instrumenty: Perskie instrumenty perkusyjne; daf
Gatunki: Tradycyjna muzyka perska    
Kluczowe elementy ergonomii: Brak zakłóceń, odpowiednio dobrane krzesło i biurko
Ciekawostka: Przygodę z muzyką rozpoczęła jako dziecko po obejrzeniu bębna daf w irańskiej telewizji

Gustav Hördegård

– Harmonia to cel, do którego należy dążyć. To pożądany i przynoszący zadowolenie, ale trudny do osiągnięcia stan umysłu. Po udanym koncercie zwykle jestem podekscytowany występem na scenie i interakcją z zespołem, ale gdy po pewnym czasie wszystko się uspokaja, często doświadczam harmonii. Muzyka jest dla mnie wszystkim – pracą, a także największą życiową pasją. 

Kto: Gustav Hördegård, zawodowy muzyk freelancer
Instrumenty: Bas i kontrabas   
Gatunki: Pop, jazz i soul    
Kluczowe elementy ergonomii: Instrumenty, na których lubię grać, i instrumenty, które są dobrze zestrojone
Ciekawostka: Gdy miał 11 lat, odwiedził sklep muzyczny i zainteresował się instrumentami elektronicznymi

Jacob Hallberg

– Proces tworzenia musi być przyjemny i satysfakcjonujący. Muzyków powinna również cechować uważność. Dobra atmosfera w zespole zawsze daje się odczuć. To jedna z form harmonii. Inną jej formą jest głęboka koncentracja, która ma przewagę nad czynnikami rozpraszającymi, a nawet nad głodem. Harmonia polega również na dążeniu do odprężenia i oczyszczenia umysłu poprzez ruch lub pracę fizyczną.

Kto: Jacob Hallberg, kompozytor i sound designer
Instrumenty: Głównie fortepian i gitara
Gatunki: Pop, soul, rock, reggae, elektroniczna muzyka taneczna (EDM) i jazz   
Kluczowe elementy ergonomii: Dobre oświetlenie i możliwość zmiany pozycji siedzącej
Ciekawostka: Wspólnie z ojcem zajmuje się budowaniem gitar

 

 

„Muzyka ma moc wyrażania emocji, ale chodzi o coś więcej niż tylko wykonanie. Źródłem moich zainteresowań są również technologia i rzemiosło. Współpraca z Kinnarps w tym nowym kontekście była naprawdę satysfakcjonującym i inspirującym doświadczeniem”.

Jacob Hallberg, kompozytor

bts-end.jpg

„W Kinnarps z pasją tworzymy wnętrza, które pozwalają ludziom się rozwijać, dobrze się czuć i w pełni wykorzystywać swój potencjał. Muzyka i ergonomia to idealna analogia”.

Ann Cederwall
Dyrektor ds. globalnego marketingu i komunikacji
Kinnarps

„Wiele osób w pierwszej chwili kojarzy ergonomię z fotelami i siedzeniem, tymczasem pojęcie to jest o wiele szersze. Spojrzenie w szerszej perspektywie potrzebne jest szczególnie teraz, aby projektować zdrowe i sprzyjające sukcesom środowisko pracy”.

Anders Lundahl
Specjalista ds. ergonomii i fizjoterapeuta
Kinnarps

bts-2.jpg