Case: KAMPUS VAXHOLM STWORZONY DO SPONTANICZNYCH SPOTKAŃ

fakty

klIENT:

Rada Miasta Vaxholm

ARCHITEKT:

LLP Arkitektkontor, Interior design Cedervall Arkitekter

ZARZĄDZANIE PROJEKTEM:

Deep UVM

POWIERZCHNIA:

1,600 m2

ZAKRES WYPOSAŻENIA:

Przestrzeń dla 500 uczniów w wieku 7–9 lat i szkoła artystyczna

TERMIN REALIZACJI:

jesień 2017

Kampus Vaxholm to jedna z najnowocześniejszych szkół średnich w Sztokholmie, w której nacisk kładzie się głównie na jakość i środowisko nauczania. Ideą powstania tego obiektu było stworzenie miejsca spotkań ludzi w różnym wieku i z różnymi zainteresowaniami. Połączenie ośrodka kultury ze szkołą wraz ze szkolnymi i lokalnymi klubami sportowymi i gimnastycznymi stanowi sukces tutejszych władz. Ponadto dzięki kampusowi Vaxholm ma nową szkołę średnią – Kronäng – która stanowi jego część. Kompleks ten zyskał również nową halę sportową, w której mogą odbywać się szkolne i klubowe zajęcia sportowe. Została ona umiejscowiona w sąsiedztwie istniejących już hali tenisowej, lodowiska, boiska do piłki nożnej oraz boiska sportowego na wolnym powietrzu.

„Uwielbiamy wszystkie serie mebli i możliwości zmiany, jakie one dają, na przykład kolekcję Fields, która jest bardzo stonowana. Wszystko, czego potrzebujemy, możemy znaleźć na stronie internetowej Kinnarps. Z Kinnarps nie istnieją żadne ograniczenia.”

Agnese Blaubarde, Cedervall Arkitekter

FIELDS TWORZY MAŁE WYSEPKI

Seria Fields zafascynowała projektantów wnętrz w Cedervall, którzy uwielbiają takie zestawy mebli. Sofy w różnych kolorach zostały wykorzystane na każdym piętrze budynku zgodnie z przemyślanym schematem – ich różnorodne barwy zaczerpnięto z mapy Vaxholm – błękit pochodzi od koloru, zieleń od okolicznych wsi, czerwień z obszarów miejskich, a żółcień z papieru, na którym drukowano starodawne mapy. Barwy tapicerek zostały dostosowane do kolorów wcześniej użytych na innych elementach aranżacji. 

ZRÓŻNICOWANA WYSOKOŚĆ SIEDZEŃ W KLASACH

W klasach, które są miejscami koncentracji i skupienia, dominują odcienie szarości. Aby stworzyć zróżnicowane środowisko do nauki, w salach lekcyjnych wykorzystano stoły Origo o różnych wysokościach, krzesła oraz sofy, tak aby uczniowie mogli wybrać to, co najbardziej im odpowiada. 

ODCHYL SIĘ DO TYŁU I CZYTAJ

Siedziska z serii Fields, ustawione wewnątrz i na zewnątrz biblioteki, tworzą atrakcyjne wyspy do czytania. Proste fotele z wysokim oparciem tworzą spokojną atmosferę dla czytelnika, wydzielając przestrzeń w pomieszczeniu.

ELASTYCZNE NAUCZANIE W SKUPIENIU

Szkoła Kronäng została zbudowana i urządzona zgodnie z nowym modelem, którego podstawowym założeniem jest zapewnienie nauczycielom i uczniom lepszych warunków nauki w różnych formach. Dlatego znajdują się tu otwarte przestrzenie oraz połączone ze sobą duże i małe pokoje, które stwarzają różnorodne możliwości nauczania w małych i dużych grupach. Rezultatem jest bardzo zróżnicowany, relaksujący i inspirujący klimat. W skład wyposażenia wchodzą sofy, nisze, wygodne ławki, biurka i różnego rodzaju krzesła.


Odpowiednie meble zostały wybrane dzięki warsztatom, w których brali udział uczniowie i pracownicy szkoły. Obejmowały one przykładowe wyposażanie klasy. Następnie zadaniem uczniów i nauczycieli było ocenianie jego różnych elementów.


W rezultacie znaczna część mebli w Kampusie Vaxholm pochodzi od firmy Kinnarps. Seria mebli tego producenta daje ogromne możliwości różnicowania przestrzeni przy zachowaniu harmonii całości aranżacji. Tego właśnie potrzebowaliśmy do stworzenia urozmaiconego i spójnego zarazem środowiska edukacyjnego.

POKOJE W POKOJU

Ogólnodostępne przestrzenie kampusu są wyposażone w elementy serii Fields - sofy, wygodne krzesła, pufy, stoły i przenośne ścianki – wszystkie po to, by stworzyć miejsce do każdego rodzaju aktywności. Dzięki wysokim oparciom sofy Fields pozwalają wyodrębnić w jednym pomieszczeniu kilka stref. Układy sof, krzeseł i puf tworzą na korytarzu dostępne dla wszystkich miejsca spotkań, a wysokie oparcia zapewniają prywatność tym, którzy jej potrzebują. Seria Fields obejmuje także przenośne ścianki, które mogą służyć do wydzielenia osobnych miejsc do nauki dla jednego ucznia lub dla kilku osób. To sprawia, że korytarze stają się funkcjonalnym miejscem do nauki w wolnych chwilach.


Dla tych, którzy czekają na następne lekcje, w niektórych holach zamontowano na ścianach oparcie Lean In, zapewniając wygodę, kiedy chcemy poczuć się nieco swobodniej – np. oprzeć się o ścianę. Zawieszone na ścianie, stanowi przyjemne, miękkie podparcie dla ciała. Lean In szczególnie sprawdza się w ograniczonych przestrzeniach, takich jak np. wąskie korytarze. Zachęca do nowych sposobów integracji i spotkań.

Fields to meble przyszłości. Seria ta idealnie wpasowuje się w nowoczesne środowisko szkolne. Meble można konfigurować na wiele sposobów, tworząc małe oazy do pracy grupowej lub skupienia.

ZRÓWNOWAŻONY WYBÓR JEST OCZYWISTY

Dla Cedervall Arkitekter w pracy nad wystrojem wnętrz Kampusu Vaxholm bardzo ważny był zrównoważony wybór. To jeden z powodów, dla których zdecydowano się na meble Kinnarps. Dążąc do stworzenia w Kampusie Vaxholm nowoczesnego środowisko do nauki przy jak najmniejszym wpływie na klimat Rada Miasta Vaxholm zdecydowała na wybór oferty Kinnarps.

podsumowanie

  • Tutaj spontaniczne powstają miejsca spotkań 
  • Firma Kinnarps tworzy zróżnicowane lecz harmonijne środowisko do nauki
  • Zrównoważone rozwiązania w Vaxholm, blisko natury